top of page

Fleksitarizmas – lengviausia dieta pasaulyje (+receptai)

Dėl įvairiausių priežasčių įvairūs augalinės mitybos planai tampa vis populiaresni. Vienus motyvuoja su sveikata susijusios priežastys, kitus gena smalsumas, trečius – rūpestis dėl gyvūnų teisių ir aplinkosauginės idėjos (Įrodyta, kad mėsos pramonė palieka milžinišką CO2 pėdsaką, milžiniškais kiekiais eikvoja vandens resursus ir t.t).


Tačiau yra daugybė žmonių, kurie, nors palankiai vertina dietistų rekomendacijas ir aplinkosaugininkų patarimus, tačiau neįsivaizduoja savo mitybos be mėsos. Galbūt kaip tik todėl pastaraisiais metais į reitingų viršūnes šovė fleksitarinė, kitaip tariant, lanksti vegetarinė dieta.

Apie ką ji?


fritata, receptas, italškas omletas
VMG nuotr.

Lanksti ir lengva

Ši, iš esmės augalinės kilmės dieta, kartais dar vadinama „atsitiktiniu vegetarizmu“, nes rekomenduoja laikytis vegetarinio mitybos režimo, tačiau nedraudžia retkarčiais pasimėgauti mėsa ir jos patiekalais. Lanksčios dietos populiarumą galima paaiškinti tuo, kad vis daugiau žmonių stengiasi gyventi laikydamiesi ekologiškesnio požiūrio į viską – buitį, darbą, laisvalaikį, mitybą – taip pat.

Mažiau mėsos, daugiau alternatyvių augalinės kilmės baltymų. Toks turbūt yra svarbiausias šio mitybos plano principas.

Beje, remiantis „U.S. News & World Report“, 2022 m. geriausių dietų reitinge ši dieta užėmė 2 vietą geriausios dietos kategorijoje pagal ilgalaikę sveikatos ir ligų prevenciją ir 2 vietą geriausių dietų diabetu sergantiems žmonėms kategorijoje. Ji taip pat užėmė 2 vietą tarp geriausių augalinės kilmės dietų (antra po Viduržemio jūros dietos).

Be to, fleksitarinė dieta užėmė antrąją vietą ir dietų, kurių lengviausia laikytis, kategorijoje. Akivaizdu: ne tokia griežta šio mitybos plano prigimtis įkvepia žmones!


Įtraukti, o ne išmesti

Kuo lengvas ir patrauklus šis mitybos režimas? Greičiausiai tuo, kad suteikia pakankamai daug laisvės ir kviečia ne atsisakyti vieno ar kito maisto produkto, o, atvirkščiai, įtraukti jų daugiau.

T. y. ši dieta nereikalauja nebevalgyti jautienos kepsnio, iš valgiaraščio išbraukti kotletus ar nuo mėgstamos picos nuimti saliamį, ji tiesiog kviečia dažniau ir daugiau vartoti augalinės kilmės produktų.

Visgi šis mitybos režimas skiriasi nuo visavalgių, kurie taip pat valgo mėsą, valgiaraščio. Esminį skirtumą pabrėžė knygos apie fleksitarinę dietą autorius Davidas Blatneris. Jis pastebėjo, kad fleksitarai visgi pirmenybę teikia daržovėms ir „gauna“ rekomendacijas, kiek mėsos reikėtų suvalgyti. Tuo tarpu visavalgiai mėsos valgo tiek, kiek nori.


lėkštė su daržovėmis, omletas su daržovėmis, receptas
VMG nuotr.

 

Valgyti daugiau augalinio maisto ir lengviau pereiti prie fleksitarinės mitybos padės NATURLI produktai.


 

Ką valgyti

Iš principo, viską, ką valgėte, su sąlyga, kad gyvulinės kilmės produktus (Mėsą, pieną ir t.t.) dažniau keisite augalinės kilmės produktais. Ypač rekomenduojama įtraukti į valgiaraštį lęšius, pupeles, riešutus, žirnius, įvairias sėklas, tamsiai žalias lapines daržoves ir visas kitas daržoves bei vaisius, kurie jums žinomi, pažįstami ir mėgstami.

Tomis dienomis, kai valgysite mėsą, rinkitės ją kokybišką, geriau liesą kokybišką vištieną ar kalakutieną. Venkite perdirbtos mėsos gaminių, pavyzdžiui, dešrų, dešrelių, paštetų ir pan.

Kita vertus, tokios yra ne tik šios dietos, bet ir apskritai sveikesnės mitybos rekomendacijos.


Kaip valgyti

Tiems, kurie norėtų pereiti prie lanksčios dietos, pirmiausia patariama kiekvieno valgio metu valgyti ir augalinio maisto – bent po porciją.

Savo knygoje Davidas Blatneris pradedantiesiems fleksitarams siūlo pirmiausia išbandyti „Beginner Flexitarian“ programą: atsisakyti mėsos dvi dienas per savaitę, o likusias penkias dienas iš viso suvalgyti ne didesnę kaip, pavyzdžiui, delno dydžio porciją mėsos. Jeigu pradedančiųjų pakopa nekelia diskomforto, galite „eiti" toliau, t. y. tik augalinį maistą valgyti tris ar keturias dienas per savaitę.

Galite pradėti ir nuo visame pasaulyje paplitusio savotiško mitybos žaidimo - „Pirmadieniai be mėsos“ arba „Tofu antradieniai“.


Ar fleksitarai valgo sūrį?

Teoriškai, laikydamiesi lankstumo dietos, galite valgyti visokį maistą, sūrį – taip pat. Tačiau sūris yra gyvūninės kilmės produktas, o lanksčios dietos tikslas – sumažinti gyvūninės kilmės maisto produktų vartojimą ir papildyti valgiaraštį augaliniais produktais.

spagečių apkepas su sūriu, receptas
VMG nuotr.


7 ieškomiausius #vmgonline receptus su NATURLI rasite čia:


Skanaus!

Naujausi įrašai

bottom of page