top of page

Kaip namuose auginti augalus tiesiog vandenyje?

Laidoje Alfo Bandymų stotis Alfas kartu su juvelyru ir skulptoriumi Gediminu Ivanausku kalbėjo apie unikalų augalų auginimo būdą. Atskleidė, kaip galima jų užsiauginti ne žemėje, o tiesiog vandenyje.

kaip auginti augalus, salotas vandenyje?
Shutterstock.com nuotr

Kokius augalus tokiu būdu galima užsiauginti. Kodėl jiems nereikia žemės? Ką bendro auginimo įrenginys turi su ventiliacija, ir kodėl reikia labai atsakingai žiūrėti į augalų tręšimą? Kaip viskas veikia?

Viskas gali būti auginama vandenyje, vandenį prisotinant mineralinių trąšų. Taip sukuriamas uždaras ciklas. Pompa nukreipia vandenį į viršų, jis prateka pro lataką ir nusileidžia žemyn. Sistema taip kartojasi kas 15 min. Sėklos yra sudaiginamos akmens vatoje (toje pačioje, kuri yra naudojama pastatų šiltinimui), ją tiesiog susikarpome gabalėliais (galima nusipirkti bet kurioje statybinių medžiagų parduotuvėje). Susikarpius įduriame padarydami skylutę, įdedame sėklą, sudrėkiname ir laukiame, kol sudygs. Kai ji sudygsta ir pasirodo daigelio antrasis lapelis, galima dėti į sistemą. Tuo metu daigelis jau pradeda vystyti maitinimo šaknis. Tada jis reikalauja maisto medžiagų, gauna vandens su trąšomis ir puikiai auga.


Ar tinka tos pačios sėklos, iš kurių auginame lauke ar šiltnamiuose įprastai?

Taip, tinka. Visiškai nėra jokio skirtumo, nes iš akmens vatos sudaiginus galima dėti ir į žemę,

tiesiog mes dedame į sistemą.


Koks turėtų būti naudojimas vanduo, kuo jį prisotinti?

Vanduo paprastas, tiesiog iš čiaupo, įberiame trąšų, geriausia būtų tirpstančios vandenyje. Tai

galima nustatyti aparatu, kuris parodo ištirpusių druskų kiekį vandenyje. Tokie mėgėjiški aparatai nekainuoja daug, žinoma, yra ir brangesnių profesionalių, bet jei žmogus labai nori auginti kažką, rekomenduočiau nusipirkti tokį prietaisą. Žinoma, galima naudotis ir ant pakelio užrašytas rekomendacijas, tik reikia paskaičiuoti, kiek vandens tūrio yra ir patarčiau trąšų dėti šiek tiek mažiau nei rašoma, nes jei jų bus per daug, tiesiog sudeginsite augalų šaknis ir niekas nebeaugs. Mitas, kai žmonės įsivaizduoja, kad kuo daugiau trąšų, tuo didesnis derlius.

Antra, labai svarbus pH, jis geriausias yra šiek tiek rūgštesnis nei neutralus, taigi, apie 5,5 ir iki 6.

Pavyzdžiui, pomidorams gali tikti ir 6,2–6,3. Jei pH bus per aukštas, jų šaknys nepasisavins trąšų ir augalas nesimaitins.


Kokius augalus galima taip auginti?

Salotas taip auginti yra paprasčiausia, nes jos nereikalauja daug energijos ir šviesos. Taip pat ir įvairios žolelės, kiti žalumynai, kuriems nereikia maitinti žiedų. Kai norima išauginti vaisius, prasideda kitas lygis, nes turi būti žymiai intensyvesnė šviesa, tai pareikalauja daugiau kaštų. Todėl patarčiau taip namuose auginti salotas ar įvairias žoleles: čiobrelius, raudonėlius, bazilikus.


Laidą galite pažiūrėti čia.



Naujausi įrašai

bottom of page