Alyvuogių aliejaus klastotės pavojingos sveikatai: someljė pataria, kaip išsirinkti tikrą produktą

Visi žinome, kad alyvuogių aliejus yra gėris. Apie tai tarsi kalba ir didesnė nei, pavyzdžiui, saulėgrąžų aliejaus, jo kaina prekybos centre. Todėl alyvuogių aliejus dažnoje virtuvėje yra aliejų karalius, laikomas pagarboje, t. y. „ant jo“ nekepami vištienos kepsneliai ar bulviniai blynai. Alyvuogių aliejus – tik salotoms! Bet ar esate tikri, kad salotas šlakstote pagarbos vertu aliejumi, o ne chlorofilu padažytu paprasčiausiu lubrikantu? Jeigu nesate, galite išmokti tokie būti., t. y. tinkamai perskaityti etiketę ir degustuoti aliejų.

Šį šeštadienį laidos „Alfo didysis kulinarinis šou“ rubrikoje ALFAS LIVE viešėjo alyvuogių aliejaus žinovė Liana Davletšina. Prieš gerus dešimt metų moteris metė perspektyvią teisininkės karjerą ir tapo pirmąja sertifikuota alyvuogių aliejaus degustuotoja Rytų Europoje bei vienintele alyvuogių aliejaus someljė Lietuvoje. Pokyčių priežastis – vos šaukštas tikro alyvuogių aliejaus. Jis šokiravo ir apvertė Lianos gyvenimą aukštyn kojomis. VMGonline.lt parengė interviu su sertifikuota alyvuogių aliejaus degustuotoja ir someljė.

alyvuogių aliejus, VMGonline.lt
Unsplash.com nuotr.

Nemažai lietuvaičių, paragavę alyvuogių aliejaus, susiraukia: neskanu, kartu…

Taip, su tokiu vertinimu susiduriu. Tačiau reikia skirti kokybišką, iš šviežių alyvuogių išspausto alyvuogių aliejaus kartumą ir pikantiškumą nuo seno riebalo, kuris apkartęs, nes yra pasenęs, sugedęs ir pan. Senas kartus riebalas nėra tinkamas vartoti. Deja, dauguma vis dar nemoka atskirti, kuris yra kuris.

Nuo ko pradėti mokytis pažinti gerą aliejų? Daugumoje etikečių rašoma „Ypač grynas“, „Ypač tyras“, „Extra virgin“, „Aukščiausios kokybės pirmo spaudimo alyvuogių aliejus“. Ką tai sako ir kurie įrašai kalba apie kokybę, o kurie tėra rinkodaros triukai?

Tai, ką išvardijote, iš esmės kalba apie tą patį. Ir ypač tyras, ir ypač grynas alyvuogių aliejus yra aukščiausios kategorijos alyvuogių aliejus. Jis visuomet yra pirmo spaudimo iš alyvuogių išspaustas aliejus. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad pirmu spaudimu iš alyvuogių galima išspausti ir prastos kokybės aliejų. Jeigu alyvuogės nėra žalios, o pernokusios, tamsios, parūgusios ar net papuvusios, iš jų irgi spaudžiamas pirmo spaudimo aliejus, tačiau jis bus labai prastas ir priklausys lampante arba lempinių aliejų kategorijai. Šios kategorijos aliejų vartoti negalima. Kad būtų tinkami vartoti, juos reikia pagerinti rafinuojant, t. y. cheminiu būdu.

Rafinuoto alyvuogių aliejaus geriau nenaudoti, nes tai yra lubrikantas, t. y. bespalvis, beskonis, bekvapis riebalas, skirtas kažką sutepti. Ką tepti, galite rinktis, bet nerekomenduoju tokio aliejaus vartoti gaminant ar gardinant patiekalus. Norėdami būti sveiki vartojame natūralius produktus.

Reikėtų rinktis pirmojo spaudimo aliejų, kuris spaudžiamas šaltuoju būdu tik iš gerų alyvuogių. Tačiau čia ir susiduriame su didžiausia problema – nežinome, kaip atskirti gerą nuo blogo.

Kokių dar įrašų turime ieškoti etiketėje, kurie liudija apie kokybišką produktą?

Ne tik etiketėje. Labai svarbu, į kokią tarą supilstytas aliejus. Geras kokybiškas alyvuogių aliejus pilstomas į tamsaus, juodo, stiklo butelius, nes yra trys pagrindiniai aliejaus priešai – tai laikas, šviesa, šiluma. Pro skaidraus stiklo butelį prasiskverbia saulės šviesa ir produktą tiesiog sugadina, aliejus oksiduojasi.

Tai, ką perskaitote etiketėje, gali skambėti labai gerai ir gražiai. Tačiau turime žinoti, kad aliejus yra vienas labiausiai klastojamų maisto produktų pasaulyje, tai tokio pat masto verslas, kaip ir alkoholinių gėrimų, cigarečių ar naftos. Todėl etiketėje gali būti parašyta, kad tai yra ypač tyras pirmo spaudimo alyvuogių aliejus, o viduje gali būti rafinuotas rapsų aliejus, dėl gražios žalios spalvos padažytas chlorofilu. Savo alyvuogių aliejaus mokykloje mokau žmones pažinti, suprasti ir įvertinti aliejaus kokybines savybes – kvapą ir skonį. Edukacijos tikslas – kad kartą susidūręs su nekokybišku aliejumi žmogus jį atpažintų ir tokio daugiau nebepirktų.

Kokia turi būti tikro kokybiško aliejaus spalva, skonis ir kvapas?

Vartotojams labiau patinka žalia alyvuogių aliejaus spalva, nes toks aliejus atrodo šviežesnis ir kokybiškesnis, bet nebūtinai taip yra iš tikrųjų. Pasaulyje priskaičiuojama 2 700 alyvuogių veislių, jose užkoduota skirtinga genetinė informacija, kuri lemia ne tik spalvą, bet ir aliejaus kvapą bei skonį.

Iš vienos rūšies alyvuogių spaustas aliejus gali būti žalsvesnis, iš kitos – geltonesnis, ir tai rodo tik alyvuogės genetiką, ko – chlorofilo ar karotinoidų – joje yra daugiau. Kita vertus, kaip ir minėjau, prastą rafinuotą aliejų galima padažyti chlorofilu, kad įgautų šviežią žalią spalvą. Taigi, spalva nėra kokybės ženklas. Kokybė vertinama uodžiant ir ragaujant aliejų.