top of page

Šefas iš Indijos: lietuvius stengiuosi išmokyti, kad karis nėra prieskonis


Unsplash.com nuotr.

Birželio 14 dieną praūžusiose indiško kario ruošimo varžybose „Curry Cook-Off“ kario patiekalus pristatė ir apdovanojimus dalijosi šešių tarptautinių ir Lietuvos įmonių atstovai. Vienas iš kasmetinių Lietuvos ir Britanijos asociacijos „British Chamber of Commerce“ bendruomenės renginių skatina iš arčiau susipažinti su indiško maisto kultūra, įtraukiant neprofesionalų komandas į patį gamybos ir pažinimo procesą bei padrąsinant atrasti kulinarijos naujoves.

Šešios komandos varžėsi gamindamos du kario patiekalus: vienas buvo su mėsa, antrasis – laisvai pasirinktas vegetariškas. Kruopščiai atsirinkdamos prieskonius ir receptus, komandos eksperimentavo ir rizikavo su labai didele indiško maisto įvairove. Visgi laimėtojas galėjo būti tik vienas: praėjusių metų laimėtojai „Cricket Club of Lithuania“ šiemet iškėlė trečiosios vietos prizą, „Barclays Group Operations Lithuania“ nuskynė antrąją vietą, o pirmosios vietos nugalėtojais šiemet paskelbta jau penktus metus dalyvaujanti „Tinggly Experiences“ komandą.

Apsilankiusi renginyje VMGonline.lt komanda nepraleido progos sužinoti daugiau apie karį – visų mėgstamą ir ypatingą Indijos patiekalą. Apie jį papasakojo du išties autoritetingi varžybų teisėjai: Rajinder Chaudhary – Indijos garbės konsulas Lietuvoje, restorano „Sue’s Indian Raja“ Vilniuje savininkas ir direktorius, bei Gasparas Fernandesas – restorano „Gaspar‘s“ savininkas ir virtuvės šefas.

Kairėje – Gasparas Fernandesas. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Tiesa ta, kad tradicinio indiško kario pačia giliausia prasme net negalima vadinti indišku. Šį patiekalą iš dabartinės Uzbekijos kraštų į Indiją atnešė Mogulų dinastija, kuri valdė šalį maždaug 200 metų. Anuomet karis būdavo vadinamas paprasčiausiai „mogulų maistu“.

„Gyvenu čia jau penkerius metus, ir vienas dalykas, kurio stengiuosi lietuvius išmokyti – karis nėra prieskonis. Kario milteliai yra prieskonis, karis – tai patiekalas. Na, tai praktiškai tas pats, kas pavadinti pastą prieskoniu. Juk tai nesąmonė, visi žino, kad pasta yra patiekalas“, – apie savo „edukacinę misiją“ pasakoja Gasparas, ir šypsodamasis priduria, kad ją įgyvendinti sekasi sėkmingai.

Autentiško indiško kario ypatybes apibrėžia ponas Rajinder: „Karį išties galima pagaminti iš bet ko. Svarbiausias yra pagrindas, kurį sudaro pakepinti svogūnai, pomidorai, česnakai, imbieras ir panašūs ingredientai. Tuomet dedami prieskoniai, kurie vadinami garam masala. Tai penkių prieskonių rinkinys: kalendra, kuminas, aitrioji paprika, imbiero milteliai ir kvapnioji asafetida. Kartais dar naudojamos cinamono lazdelės, sunkiai randama asafetida pakeičiama gvazdikų žiedpumpuriais. Padarius iš šių vientisą padažą, laikas įdėti tai, kam lemta tapti pagrindine kario žvaigžde: avieną, jau iš anksto marinuotą vištieną, daržoves ar pan. Viskam besitroškinant reikia nepamirši įpilti vandens, ir po 35–40 min. karis bus paruoštas valgyti.“

Dešinėje – ponas Rajinder Chaudhary. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Tiek vienam, tiek kitam pašnekovui yra sunku kalbėti apie autentišką indišką karį – visai paprastas patiekalas šiuo atveju yra labai sudėtingas, mat pačioje Indijoje, ko gero, nebūtų galima rasti dviejų vienodų karių. Kaip pasakoja iš pietuose esančio Goa kilęs Gasparas, ten tradiciniai kariai yra mažiau aštrūs, dažnai vegetariški arba gaminami su žuvimi ar kitomis jūros gėrybėmis, su kiauliena. Šiaurinėje dalyje įprasti avienos, vištienos kariai, esantys labiau aštrūs.

Atrodo, autentiško kario ypatumu būtų galima laikyti Rajinder nupasakotą pagrindą, tačiau net ir jis gali kiek skirtis: nors šiaurės Indijoje mėgstami pomidorai, tuo metu pietuose dažnai gaminama su kokosų pienu. Tokius skirtumus iš dalies lėmė skirtingų kultūrų poveikis – Delyje ilgą laiką karaliavo britai, Goa jaučiamas portugalų paveldas. Įtakos turi net sezoniškumas, nes nesant šviežios žuvies vartojama džiovinta. Neįprastas yra tik jautienos karis, kadangi karvė indams yra šventas gyvūnas.

„Žinoma, ne viskas, kas yra vadinama kariu, yra autentiška, – priduria R. Chaudhary, ir pateikia patarimą, kaip ieškoti tradicinio kario. – Daugelis užsienyje veikiančių restoranų yra aplink Indiją išsidėsčiusių šalių virtuvės, tačiau vis vien vadina save indiškais restoranais. Todėl reikia įsitikinti, kad vieta, į kurią einate, yra tikrai indiška, nes ji gamins ir autentiškus karius. Pavyzdžiui, Bangladeše gaminamas karis bus saldus, o Pakistane nenaudojami marinuoti mėsos produktai – Indijoje labiau mėgstama iš anksto mėsą marinuoti, kad skonis būtų išraiškingesnis.“

Naujausi įrašai

bottom of page