Mėgstate plikytus pyragaičius, bet niekada nekepate namuose, nes esate tikri, kad plikyta tešla – profesionalų reikalas? Panašiai manoma ir apie žuvį. Tačiau tai – mitai, kuriuos paneigia profesionalai. Tuo įsitikinsite išbandę jų patarimus.
Apie tai laidoje KULINARINIS MELO DETEKTORIUS Alfas kalbėjosi su Kauno kolegijos lektore, maisto technologe Inga Pupeliene-Nikštute.
Laidą KULINARINIS MELO DETEKTORIUS apie plikytą tešlą ir kaip kepti plikytos tešlos sausainius žiūrėkite Alfo IG profilyje čia.
Ką reikia žinoti norintiesiems namuose pasigaminti plikytos tešlos?
Pirmiausia tai, kad ją reikia užplikyti, todėl ji ir yra vadinama plikyta. Ką dauguma ją gaminančiųjų daro neteisingai, yra tai, kad užverda vandenį su cukrumi ir sviestu, iš lėto jį kaitina ir maišydami po truputį beria miltus. Tai viena dažniausių priežasčių, kodėl plikyta tešla nepavyksta.
Reikia užvirti skystąją dalį su sviestu, jeigu reikia, įberti cukraus, jeigu ne – druskos, ir tada vienu metu supilti visus miltus ir labai gerai išmaišyti. Svarbu, kad miltai užsiplikytų. Miltuose yra daug krakmolo, kuris užplikius kleisterizuojasi (suyra) ir tai lemia, kad kepimo metu tešla „atpalaiduoja” daug vandens. Aukštoje temperatūroje garuodamas vanduo garuodamas „iškelia” gaminį, susiformuoja ertmės, kurias vėliau galime užpildyti norimais įdarais.
Jeigu miltus į tešlą beriama po truputį, krakmolas nesusikleisterizuoja, sugeria visą drėgmę ir ji negaruoja: dėl šios priežasties ertmės nesusiformuoja ir nepavyksta pagaminti plikytų pyragėlių.
Kiek į tešlą mušti kiaušinių?
Pagal receptą. Svarbu žinoti, kad kiaušiniais reguliuojamas tešlos drėgnumas ir konsistencija, tad jeigu recepte rašoma, kad reikia 4 kiaušinių, iš pradžių įmuškite vieną kiaušinį ir išmaišykite. Tada muškite antrą ir vėl maišykite. Paskutinį kiaušinį geriausia išplakti atskirai ir lėtai pilti į tešlą. Tešla turėtų būti tokia, kad būtų galima išspausti pro konditerinį maišelį. Spaustis turėtų ne lengvai, o šiek tiek sunkiau.
Kokie miltai tinka plikytai tešlai?
Kvietiniai 550 D. Šiai tešlai reikia stipraus glitimo, todėl, jeigu turite, galite naudoti ir C rūšies miltus. Glitimo dėka išsipūtę pyragėliai geriau išlaiko savo struktūrą ir nesubliūkšta. Šių miltų sijoti nereikia.
Ką yra svarbu žinoti kepant plikytos tešlos pyragėlius?
Juos reikėtų kepti jau įkaitintoje orkaitėje, temperatūra turėtų būti mažiausiai 200 °C. Jokiu būdu neatidarinėkite orkaitės, nes kepant intensyviai garuos vanduo ir, jeigu atidarysite orkaitės dureles, pyragėliai gaus šalto oro ir iškart subliukš.
Kada reikėtų sumažinti orkaitės temperatūrą? Kepant pyragėlių paviršiuje matyti drėgmės lašiukai, susidaro maži burbuliukai. Kai jų paviršius kiek apdžiūna, temperatūrą galima sumažinti iki 180 °C ir pabaigti kepti.
Visas kepimas turėtų trukti apie 30 min. Naudokite orkaitės kaitinimą iš viršaus ir apačios.
Plikytų pyragėlių receptą rasite čia.
Laidą KULINARINIS MELO DETEKTORIUS žiūrėkite Alfo IG profilyje čia.
Comentarios