top of page

Unikalūs Lietuvos grybai, kuriuos galima valgyti žalius: paragauk dar šiemet miške

Rudeniui atėjus daug žmonių traukia į miškus ir ieško šio sezono mėgstamų gėrybių. Vieni ryškiausių favoritų – grybai. Tačiau net ir labiausiai patyręs grybautojas ne visada gali atpažinti visus miške augančius grybus. Ką tokiu atveju daryti?



Gamtos tyrimų centro mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius dalina patarimus visiems: ne tik mėgstantiems grybauti, juos valgyti, bet ir norintiesiems daugiau apie juos sužinoti.


 

Ar žinojote, kad baravykas paąžuolis gali padėti gydytis nuo alkoholizmo?

Pasak Jono Kasparavičiaus, tai skanus grybas, kurį galite valgyti drąsiai, tačiau jeigu išgersite nors taurelę alkoholinio gėrimo prieš ar po šio grybo, jus supykins. Taip yra, nes šis grybas stabdo alkoholio skaidymą ir organizmas apsinuodijęs bando pašalinti viską, kas jam kenkia, todėl skatina vėmimą. Pats grybas neturi jokio nuodo, bet padaro taip, kad organizme jis susikauptų visai iš kitur. Šis grybas dažniausiai randamas augantis prie ąžuolų, tačiau galite rasti ir po kitais medžiais.


 


Tikriausiai kiekvienas pažįstame tokius grybus kaip baravykas, ūmedė, raudonviršis ar net nuodingoji musmirė, tačiau ar teko girdėti apie tokį grybą kaip paprastoji poniabūdė, kuris kartais vadinamas dar ir žemės taukais. J. Kasparavičius atskleidė, kad nors jo nuomone, neaišku ar tikrai šis grybas gali pagydyti nuo įvairių ligų, tačiau daugelyje šaltinių skelbiama, jog jis yra panacėja nuo vėžio ir visų kitų ligų: „Šį grybą mūsų liaudies medicina naudojo šimtmečiais, bet kitais tikslais. Jis turi nuskausminančių savybių. Žinoma, šiais laikais tikrai yra stipresnių analgetikų, todėl jis tokios reikšmės nebeturi, bet juos jau išmokome auginti ir patys. Yra įmonių, kur jų galima net ir užsisakyti. Seniau poniabūdes duodavo gimdyvėms, jais trindavo nuo artrito skaudančius sąnarius, šonus ir kitas vietas. Dabar jas dažniausiai valgo žalias profilaktiškai“, – pasakojo J. Kasparavičius.

Radus šių grybų miške ir norint jų paragauti, visų pirma reikėtų juos nuvalyti ir pašalinti odelę. O tada atsivers lyg želatinos apvalkalas, kuriame rasite embrioną. Visos šios dalys (tiek apvalkalas, tiek vidus) yra valgomos, todėl drąsiai galite jų paragauti neapdorotų ar pasibarstyti pipirais ir druska.


Daugiau įdomybių apie grybus sužinoti ir pamatyti galite čia


 

skaidri grybų sriuba_receptas
Alfo Ivanausko nuotr.

Be to, Alfas siūlo pasigaminti skaidrią grybų sriubą su šilauogėmis. Liksite nustebinti išskirtinio skonio ir sutaupysite net 12 valandų savo virtuvėje, nes nereikės stovėti prie puodų, kaisti ir atskirai ruošti mėgstamo sultinio.

Būtinai išmėginkite receptą, kurį tikrai gaminsite metai iš metų – teliks pasirūpinti grybų atsargomis. Receptą rasite čia.


Gardžių atradimų.

Naujausi įrašai

bottom of page