top of page

Trijų staliukų bistro – populiariausia veganiškų cepelinų vietelė mieste


Vienintelis Vilniuje sveiko, augalinio maisto bistro „Sultenė“ ką tik ašventė trejų metų gimtadienį. S.Konarskio gatvėje įsikūrusią nedidelę užkandinę pamėgo ir kaimyninių namų gyventojai, ir rajone dirbantys, o kai kas pavalgyti ar pasiimti su savimi įvairių patiekalų bei desertų atvyksta net iš kito miesto galo ar užmiesčio.




„Gaminame tik tai, ką valgome patys“, – sako bistro įkūrėja Ona Jurkšienė. Maitinimo sektoriuje ji dirba jau daugiau nei 30 metų – pabaigusi maisto technologijų studijas Kauno politechnikos institute (dabar – Kauno technikos universitetas), stažavosi garsiame penkių žvaigždučių viešbutyje „Grand Hotel Europa“ Sankt Peterburge Rusijoje, o grįžusi į Lietuvą dirbo įvairiuose restoranuose bei kavinėse, aktyviai dalyvavo Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos veikloje, vedė įvairius mokymus tiek profesionalams, tiek mėgėjams.



Sveikos mitybos pionierė

Daug kas O.Jurkšienę prisimena kaip kavinės „Draudutė“ savininkę ir vyriausiąją virėją – „Lietuvos draudimo“ pastato rūsyje J.Basanavičiaus gatvėje įkurta kavinė bene pirmoji sostinėje greta tradicinių patiekalų ėmė siūlyti sveikas alternatyvas be gyvūninės kilmės ingredientų, glitimo, cukraus, su mažesniu riebalų kiekiu. Apie kavinę greitai pasklido kalbos, į ją ėmė plūsti sveika mityba besidomintys vilniečiai: alternatyvūs patiekalai ėmė net išstumti tradicinius.



100 proc. augaliniai

Deja, pasikeitus pastato savininkams, buvo praplėstos biurų erdvės ir kavinei vietos neliko. O.Jurkšienė ėmė ieškoti kitos vietos, ir maždaug po metų buvo atidaryta „Sultenė“. „Nors vos atsidarę turėjome šiek tiek patiekalų su pieno produktais, žuvimi, netrukus apsisprendėme, kad virtuvė bus 100 proc. augalinė“, – sakė O.Jurkšienė. Patiekalai gaminami atsižvelgiant į sezoniškumą, laikantis maisto derinimo taisyklių, nemaža dalis žaliavos – ekologiška.



Gydomosios mitybos entuziastė

Gydomąja mityba bei gamtine žemdirbyste besidominti moteris sako, kad stengiasi pagaminti kuo sveikiau ir kuo skaniau, o bistro lankytojai giria patiekalus ir negali atsistebėti, kad jie pagaminti be sveikatą žalojančių produktų. O gaminama taip, kad maistas išsaugotų kuo daugiau naudingųjų medžiagų, dalis patiekalų – žaliavalgiški. Itin mėgstamas O.Jurkšienės igredientas – įvairūs daigai.

„Žaliavalgystės naudą esu patyrusi ir pati – du metus maitinausi griežtai žaliavalgiškai“, – sakė ji. Žaliavalgystės dėka ji atsikratė nuolat kamavusio nuovargio, slogios nuotaikos, sunkaus bronchito ir beveik 20 kilogramų antsvorio. Dabar maitinasi 90 proc. veganiškai, didelė dalis valgomo maisto išliko termiškai neapdorota.



Svarbiausia, kad būtų tikra

„Man svarbu tikrumas ir bendravime, ir maiste“, – sako pašnekovė.

Bistro itin mažutėlis: vos trys staliukai viduje ir dar tiek pat – lauke. Galima pavalgyti prisėdus prie vieno iš staliukų arba pasiimti maisto išsinešti. Be to, „Sultenė“ tiekia maistą daugumai veganiškai rengiamų vestuvių, kurių šalyje vis daugėja.

Bistro siūlomi vis kiti dienos patiekalai, o užkandžių ir desertų meniu keičiamas dukart per savaitę. Siūloma įvairių troškinių, veganiška lazanija, daržovių ir ankštinių maltiniai, Šepardo pyragas, veganiški cepelinai su daržovių ir grybų įdarais – šie yra tiekiami kiekvieną ketvirtadienį ir ypač populiarūs. Yra pasirinkimų negalintiesiems vartoti glitimo, cukraus, vengiantiesiemms riebalų.



Populiariausieji

Iš užkandžių patys populiariausi – „Silkė“ pataluose“ („silkė“ gaminama iš grybų ir jūros kopūstų), nekeptų „falafelių“ salotos, įvairūs suvožtiniai ir tortilijos, taip pat jau „firminiu“ tapęs humuso ir keptų dražovių tortas. Desertai – tai pudingai iš ispaninio šalavijų sėklų, sorų, kokosų panakota, veganiškas tinginys be glitimo, žaliavalgiški torčiukai ir t.t. Iš gėrimų itin mėgstama burokėlių gira, fermentuotas gėrimas redžiuvelakas, vaisių ir daržovių sultys, spaustos lėtaeige sulčiaspaude, žalieji kokteiliai, vaistinių augalų arbatos. Dar vienas itin populiarus „Sultenės“ gaminys – riešutų ir sėklų sūriai.


Zero waste principai

„Sultenės“ įkūrėjai svarbios ir Zero Waste (gyvenimo be atliekų) idėjos – bistro prekystalis ir lentynos pagaminti iš panaudotos medienos, maistas dedamas į suyrančius ar pagamintus iš perdirbto plastiko indelius, o atsinešusiems savo tarą taikoma nuolaida.

„Apskritai kainas stengiamės laikyti nedideles, kad mūsų maistas būtų prieinamas visiems“, – sakė pašnekovė.



Išskirtinės augalinio maisto vakarienės

Nors trys gyvavimo metai nebuvo lengvi, o ypač dideliu išbandymu tapo karantino periodas, O.Jurkšienė nepaliauja svajoti – ketina kartą per savaitę siūlyti išskirtinę augalinio maisto vakarienę, taip pat norėtų įsikurti erdvesnėse patalpose, o ateityje turėti restoraną šalia kurio būtų daržas, jame patys augintų daržovės, vaisius ir uogas, o žalumynus skintų prieš pat gaminant.



Onos Jurkšienės sukurtų ir pagamintų patiekalų galima paragauti ir kiekvieną šeštadienį prie prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama" Vilniuje vykstančiame Veganų turgelyje.














TRUMPAI:  Virtuvė: veganiška, žaliavalgiška. Adresas: S.Konarskio g. 21, Vilnius. Darbo laikas: I-II 11:30-17.00, III nedirba, IV 11:30-17:00, V 11:30-15:00, VI-VII nedirba.



Gabrielės Bražėnaitės, Gerdos Žemaitytės, Vaidilutės Malinauskaitės, Evelinos Michalovskytės nuotr.

Naujausi įrašai

bottom of page