top of page

Mikrožalumynai – nauja tendencija lėkštėse

Susikaupęs, tarsi tapytų itin precizišką paveikslą, virtuvės šefas pincetu lėštėje vieną greta kito dėlioja lapelius – tokį vaizdągalima pamatyti ko gero devyniuose iš dešimties modernią virtuvę atstovaujančiuose restoranuose. Samanų žalumo, burokėlių ar ciklameno raudonumo, sodrios baklažano spalvos lapeliai naudojami ne tik dėl grožio (bet labiausiai dėl jo), nauja, įdomu ir maistinga – taip būtų galima trumpai nusakyti mikrožalumynų esmę.

Pasaulyje mikrožalumynai išpopuliarėjo maždaug prieš 20 metų, kai keli Kalifornijoje dirbantys virtuvių šefai pradėjo patys auginti žalumynus, kad šviežiais ir gražiais prieskoniais galėtų gardinti ir puošti savo patiekalus. Galiausiai ši mada ne tik išplito viso pasaulio restoranuose, bet atkeliavo iki gyventojų būstų, tad net amžinai skubantis miestietis gali lengvai tapti daržininku.

Pakaks į pagalbą pasitelkti naująją sėklų liniją „Green Life“ – šiuos prieskonius galima auginti vazonuose ar loveliuose, jiems puikiai tiks šviesi palangė, balkonas ar nedidelė oranžerija. Prieskoniai jūsų gyvenimui suteiks lengvumo, nepakartojamo malonumo ir gurmaniško skonio.

001

Naujoji sėklų liniją „Green Life“ – šiuos prieskonius galima auginti vazonuose ar loveliuose, jiems puikiai tiks šviesi palangė, balkonas ar nedidelė oranžerija. (Roberto Daskevičiaus nuotr.)


7 KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI APIE MIKROŽALUMYNUS 

1. Kas yra mikrožalumynai? Tai maži valgomi augalai, kurie yra labiau paaugę nei daigai, bet jaunesni nei visiškai užaugę augalai. Visiems gerai žinomi daržovių, žalumynų ir kitų augalų – burokėlių, ridikėlių, brokolių, pekininių kopūstų, kalendų, bazilikų, kopūstų, žirnelių, saulėgrąžų ir kt. – daigeliai. Derlius renkamas po savaitės ar daugiau, kai jie išsistiebia iki 7–10 centimetrų ir turi 1–2 tikruosius lapelius.

2. Kuo skiriasi augalų daigai nuo mikrožalumynų? Daigai, pavyzdžiui, kviečių, yra auginami vandenyje, valgomi su sėkla, stiebeliu ir šaknimi. O mikrožalumynai auginami dirvožemyje ar ant sterilaus kilimėlio iš pluošto. Be to, jie kerpami ar skinami be šaknų.

3. Kokiomis sąlygomis ir kokioje aplinkoje geriausia auginti mikrožalumynus? Kitaip nei dauguma augalų, mikrožalumynai gali būti auginami visus metus. Kai lauke šalta, mikrožalumynus galima auginti namuose ir mėgautis šviežumu net žiemos metu.

4. Kokius augalus tinka auginti kaip mikrožalumynus? Kadangi mikrožalumynai naudojami norint patiekalams pridėti „cinkelio“, populiariausi yra ryškių skonių: gražgarstės, bazilikai, salierai, kopūstai, kalendros, garstyčios, ridikai, mėtos, raudonėliai. Taip pat mėgstamos spalvotosios lapinės daržovės, lapiniai kopūstai.

5. Kokia žemė tam tinka geriausiai? Geriausia ir paprasčiausia mikrožalumynus auginti aukščiausios rūšies substrate, kuris praturtintas natūraliomis maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, rusvaisiais dumbliais (rudadumbliais).

6. Ar mikrožalumynai naudingi sveikatai? Įrodyta, kad dauguma mikrožalumynų, ypač tokie kaip raudonieji kopūstai, ridikėliai, brokoliai, turi net 40 kartų daugiau maistingųjų nei visiškai suaugę augalai.

7. Ar brangu auginti mikrožalumynus? Norint pradėti auginti mikrožalumynus nereikia jokių brangių įrengimų, užtenka vieno ar kelių kvadratinių metrų lovelio, substrato ir sėklų. Užauginti kvadratinį metrą mikrožalumynų atsieina apie 2 eurus.

Naujausi įrašai

bottom of page