top of page

Lietuvoje gyvenantis olandas čia atidaro pirmąjį restoraną, kuriame dirbs neįgalieji

Tikriausiai kaskart einant pro sostinėje esantį planetariumą žvilgsnis bent trumpam nukrypsta į tą išskirtinį pastatą kupolo formos stogu. Dabar čia užsukti vilios ne tik galimybė susipažinti su dangaus objektais, bet ir pastato naujakurys. Išskirtinėje vietoje duris atveria išskirtinis restoranas „Pirmas blynas“, kuriame dirbs žmonės, turintys negalią. Tokią socialinio verslo idėją įgyvendinti sumanė Lietuvoje gyvenantis olandas Timas van Wijkas.

Į Lietuvą jaunas vyras atsikraustė prieš kelis metus dėl žmonos Karolinos, norėdamas pažinti jos kultūrą, gimtąją kalbą ir šeimą. Įgijęs socialinio darbuotojo specialybę gimtuosiuose Nyderlanduose Timas spėjo pasisemti įvairios darbo patirties: nuo dienos centrų iki koordinatoriaus-mentoriaus pareigų kepyklėlėje, kurioje darbavosi 20 neįgalių žmonių. Pašnekovas sako prisimenantis, kad prieš kelis metus atvykęs į mūsų šalį netruko pastebėti, kad žmonių su negalia integracija čia gana menka. Todėl ieškodamas būdų, kaip pritaikyti savo turimą patirtį ir žinias, nutarė atidaryti restoraną.

Restorano įkūrėjas Timas van Wijkas. Augustės Tamulytės nuotr.


„Noriu parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti prie dirbančios visuomenės dalies, žmonės su negalia ne išimtis. Mano akimis, nėra geresnio būdo tai atskleisti nei sukurti darbo vietą, kur jie galėtų parodyti patys. Svarbu susitelkti į tai, ką žmogus gali padaryti, ir jam padėti. Nežiūrėkime į jo silpnybes, kaip dabar dažnai yra daroma. Toks požiūris gali ir turi keistis“, – apie savo idėją kalba Timas.

Augustės Tamulytės nuotr.


Būtent tokiu požiūriu jis vadovaujasi ir kurdamas restoraną – ieškodamas darbuotojų, patikina, kreipė dėmesį ne į jų negalią, o į kur kas svarbesnį kriterijų – ką žmonės gali ir nori daryti. „Dabar turime žmonių, kurie dirbs padavėjais ar padės šefui virtuvėje. Kai kurie iš jų turi fizines negalias, dalis – Dauno sindromą, treti – kitokią negalią“, – paaiškina restorano įkūrėjas.

Kol kas pastoviai dirbti galimybę turės 4 darbuotojai, kitiems, bendradarbiaujant su socialine įdarbinimo agentūra SOPA, bus siūloma praktika, kurios metu negalią turintys žmonės galės išbandyti, koks darbas jiems sekasi ir labiausiai patinka, bei įgyti patirties. Planuojama, kad pasibaigus praktikai SOPA rūpinsis tolimesnėmis šių žmonių įdarbinimo galimybėmis. Pasak Timo, planuojama bendradarbiauti ir su dienos centrais.

Augustės Tamulytės nuotr.


Restorane galima suskaičiuoti 13 staliukų ir 2 vietas, norintiems prisėsti pasimėgauti tik kava, iš viso apie 40 vietų. Kad darbuotojams būtų lengviau orientuotis, kuriuo staliuku turi pasirūpinti, ant kiekvieno padėta po skirtingą raidę. Skiriasi ir jų spalvos. Pašnekovas atskleidžia, kad šis restoranas – pirmas jo bandymas pradėti verslą: „Labai džiaugiuosi ir nekantrauju, nors netrūksta ir sunkumų. Didžiausias iššūkis – lietuvių kalba. Dar nesu labai pažengęs, o tai apsunkina galimybę atrasti reikiamų žmonių, kontaktų, suprasti svarbius su verslu susijusius dokumentus. Man labai pasisekė, kad sulaukiu labai daug pagalbos iš žmonos, o kai tik restoranas pradės veikti, ketinu tęsti kalbos pamokas.“

Augustės Tamulytės nuotr.


Nors lietuvių kalbos Timas dar neperprato, restoranui išrinko lietuvišką pavadinimą. „Manau, kad pavadinimas „Pirmas blynas“ mums labai tinkamas. Pirmiausia, tai pirmas tokio pobūdžio projektas Lietuvoje. Neabejoju, kad ir didelei daliai į šį restoraną užsukusių žmonių tai bus pirmas apsilankymas tokio tipo vietoje, o daugumai įsidarbinusiųjų čia bus pirmoji darbovietė. Kadangi siūlysime paragauti blynų, išėjo daugybės pirmų kartų ir blynų kombinacija“, – sumanymą pristato restorano įkūrėjas.

Meniu. Kaip sufleruoja pavadinimas ir patvirtina Timas, čia bus galima rinktis iš gausios blynų įvairovės. „Kodėl blynai? Nes visi juos mėgsta. Be to, jie neretai siejasi su vaikyste bei gražiais prisiminimais. Turint omenyje, kad kai kurie mūsų darbuotojai gali būti šiek tiek lėtesni, palanku, jog virtuvė maistą galėtų paruošti gana greitai, o blynų gaminimas tikrai labai ilgai neužtrunka. Tokiu atveju svečiai truputį lėtesnio darbo net nepajus“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Špinatinis blynas su moliūgų uogiene ir marinuotais vaisiais (5 Eur). Augustės Tamulytės nuotr.


Jis atskleidžia, kad kepami blynai bus itin dideli – maždaug 36 centimetrų, ir plonesni nei kitose kavinėse. Lankytojai turės nemažą pasirinkimą: laukia 4 saldžios ir 4 nesaldžios variacijos, pavyzdžiui, pagardintos mėsa, sūriu, daržovėmis, grybais, vaisiais ar šokoladu. Taip pat laukia vienas mėnesio pasiūlymas bei vienas be ypatingų priedų – su cukraus pudra ir naminiu sirupu.

Blynas su salotomis (5 Eur). Augustės Tamulytės nuotr.


„Mūsų šefas labai kūrybingas ir sugalvojo blynų, kurių skonis nepakartojamas, tačiau jie atrodo visai kitaip nei bet kurie jūsų kada nors matyti blynai“, – intriguoja Timas. Restoranas siūlys ir dienos pietus, kurių metu bus galimybė paragauti specialaus, į įprastinį meniu neįtraukto pasiūlymo. Blynų kainos, kaip įvardija pašnekovas, svyruos tarp 5–6 eurų.

Saldus blynas su vaisiais „Tropikai“ (5 Eur). Augustės Tamulytės nuotr.


Restorano įkūrėjas pristato ir kitų patiekalų variantus: be blynų „milžinų“ lankytojai galės ragauti ir olandiškų mažylių (vadinamų poffertjes) ar rankų darbo vaflių, taip pat mėgautis sriuba. O kas vadovaus virtuvėje? Timas įvardija, kad ši užduotis patikėta šefui Baliui Andrejevui: „Mūsų šefas išties fantastiškas, daugybę metų dirbo tikrai geruose restoranuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Vos sužinojęs, kad ieškome šefo, nusprendė, kad nori būti šio projekto dalimi. Be to, jis labai patinka visiems darbuotojams, puikiai su jais sutaria.“

Restorano atidarymas numatytas rugsėjo 13 dieną, ketvirtadienį, 11 valandą. Kaip sako restorano įkūrėjas, visi norintys labai laukiami, tačiau pageidautų išankstinės staliuko rezervacijos.

Adresas: Konstitucijos pr. 12A, Vilnius

Darbo laikas: II–V 09:30–18:30, VII 10:00–19:00

„Facebook“ paskyra ČIA.

Naujausi įrašai

bottom of page