top of page

20 įdomybių apie bananus


Pasirodo, bananai yra atsidūrę ir ant garsių muzikos albumų viršelių, įkvėpę poezijai ar apdainuoti. O ar žinojote, kad šie vaisiai yra šiek tiek radioktyvūs? Kviečiame susipažinti su šiais ir kitais įdomiais faktais plačiau!



Andy Warhol

Šio kūrėjo banano spaudinys tapo debiutinio grupės „The Velvet Underground“, kuri laikoma viena svarbiausių popmuzikos istorijoje, albumo viršeliu. Originalioje vinilinėje versijoje klausytojai turėjo galimybę „nulupti bananą ir pamatyti rožinės spalvos banano vaisių“.


Basho

Poetas Matsuo Basho (1644-1694 m.) yra pavadintas pagal japonišką žodį, kurio prasmė yra „banano augalas“. “Bashō”, kurį jo sode pasodino studentas, tapo šio poeto įkvėpimo šaltiniu, taip pat ir jo gyvenimo bei namų simboliu.


Cavendish

Pasaulinėje prekyboje svarbiausios bananų veislės priklauso „Musa acuminata” grupei, paprastai vadinamai „Cavendish”. Būtent šie bananai sudaro didžiąją dalį bananų eksporto, nepaisant to, kad atsirado tik 1836 metais.



Elvis Presley

Mėgstamiausias rokenrolo karaliaus sumuštinis, kurio jis pageidaudavo kasdien, kalbama, buvo skrudintas riešutų sviesto ir bananų sumuštinis, pagamintas iš šviesios duonos, riešutų sviesto ir sutrinto banano. Šis svieste keptas riebuolis, priklausomai nuo išvardintų ingredientų kiekio, turi mažiausiai 2000 kcal!


Fusarium

Pirmoji atrasta bananus puolanti liga buvo pelėsis, vadinamas „Fusarium“, kuris pažeisdavo „Gros Michel“ bananų rūšies šaknis. Taip pat „Fusarium“ buvo žinoma kaip Panamos liga ir slypėjo dirvožemyje. Siekiant kontroliuoti, buvo nutarta keisti bananų plantacijos vietą kas dešimtmetį. Galiausiai 6-jame dešimtmetyje mokslininkai išvedė bananų rūšį, kuri buvo atspari „Fusarium“ –anksčiau minėtą „Giant Cavendish“ rūšį. Būtent šie bananai ilgainiui ėmė dominuoti ir pirmauti pagal suvartojimą pasauliniu mastu.


Gros Michel

„Gros Michel“ bananų veislė, dar žinoma kaip „Big Mike“, iki šeštojo dešimtmečio buvo pagrindinė rūšis, eksportuojama į Jungtines Valstijas. Jie buvo storesni ir trumpesni nei „Cavendish“ (kurie galiausiai užėmė jų vietą), bet saldesni. Tačiau jie stipriai kentėjo nuo jau minėtos „Fusarium“ ligos. Šios „Gros Michel“ rūšies vis dar galima rasti Hondūre.


Havajai

Havajuose „bananu“ vadinamas žmogus, kuris padarė ką nors kvailo. Šis žodis čia dažnai vartojamas tokiame sakinyje, kaip pavyzdžiui: „Pasižiūrėk į jį, jis kaip bananas,“ arba „Tai darydamas jaučiuosi kaip bananas.“


Indija

Indijos subkontinente užauginama daugiausiai bananų visame pasaulyje – kasmet siekia apie 30 mln. tonų. Ar žinojote, kad vienas iš keturių bananų yra užauginamas būtent Indijoje? Uganda ir Kinija rikiuojasi po Indijos, tačiau smarkiai atsilieka. Tiesa, Ekvadoras, Kosta Rika ir Kolumbija yra didžiausi eksportuotojai, nors ir neužaugina didžiausių kiekių.


Japonija

Ši šalis yra ta vieta, kur dabar bananai yra „geidžiamiausi“. Šį populiarumą sukėlė farmacininkų pasiūlyta „rytinė bananų dieta“, pagal kurią reikia laikytis tokio režimo: pusryčiams – bananai (tiek, kiek norisi) ir vanduo. Daugiau jokių apribojimų kitiems dienos valgymams nėra, išskyrus vienintelį – jokio deserto. Be to, pagal šią dietą būtina nueiti miegoti prieš vidurnaktį.


Kuk Swamp

Kuk Swamp archeologinėje vietovėje Vakarų Papua Naujosios Gvinėjos provincijoje rodo, kad bananų auginimas kaip veikla gali siekti net 5000 m. pr. Kr. Gali būti, kad šie vaisiai būtent iš čia pasklido po visą pasaulį. Stiprūs, lankstūs ir atsparūs vandeniui, bananų lapai dažnai naudojami kaip ekologiški vienkartiniai maisto indeliai, o Pietų Azijoje – kaip lėkštės. Beje, Tamil Nadu (Indijoje) lapai yra visiškai išdžiovinami ir panaudojami kaip pakavimo medžiagos maisto produktams, taip pat kaip puodeliai skystiems produktams laikyti.

Nang Tani

Tailande tikima, kad bananų medžiuose gali būti apsigyvenusi dvasia Nang Tani. Tai vaiduoklis, pasirodantis kaip jauna moteris. Dažnai žmonės apriša ilgą spalvotą satino audinį aplink bananų medžio kamieną. O Malaizijoje su bananais siejamas vaiduoklis, kuris vadinamas „Pontianak“. Manoma, kad jo dvasia bananų medyje būna dienos metu.


Oktavianas

Romos imperatorius Oktavianas Augustas taip pat minimas bananų istorijoje, tiesa, ne asmeniškai. Pasirodo, jo gydytojas Antonius Musa buvo žinomas dėl šių egzotinių Afrikos vaisių auginimo nuo 63 iki 14 metų prieš Kr.


Respublika

„Bananų respublika“ yra terminas, apibrėžiantis politiškai nestabilią šalį, kurios ekonomika labai priklauso nuo vieno riboto išteklio, pavyzdžiui, vaisių ar mineralų, eksporto. „Bananų respublikos“ sąvoką sukūrė amerikiečių rašytojas O. Henris (William Sydney Porter).



Strickleris

Davidas Evansas Strickleris būdamas 23-ejų dirbo padėjėju „Tassel Pharmacy“, Latrobe, Pensilvanijoje. 1904-ais metais jis sukūrė bananų pagrindo ledų desertą, vadinamą banana split. Jie greitai išpopuliarėjo ir iki šiol yra klasikinis ledų desertas. Juos sudaro šie ingredientai: perpus perpjautas bananas, du rutuliukai ledų, ant kurių pūpso plaktos grietinėlės kalneliai, o ant viso to viršaus – saldi kokteilinė vyšnia. Šalia – smulkinti riešutai ir gabalėliais pjaustyti vaisiai.


Tekstilė

Bananų augalas jau seniai yra aukštos kokybės tekstilės pluošto šaltinis. Japonijoje bananų auginimas drabužiams ir buitiniam naudojimui datuojamas jau XIII amžiuje.


Dėdė Džošas

Nelaimėlis, slystelėjęs ant bananų žievės – komiškas epizodas, kurį žino visi. Komedijoje 1910-iais užfiksuotas populiarusis „dėdės Džošo“ veikėjas, esą, gimė iš asmeninės patirties. „Mano koja užmynė ant banano žievės ir aš pakilau į orą, o tuomet žnektelėjau ant žemės. Tuo momentu, kai kėliausi, mažas berniukas kirto gatvę ir pribėgęs prie manęs paklausė: „Pone, gal galite pakartoti? Mano mažasis broliukas nematė.“


Vitaminai

Bananai yra puikus vitamino B6, vitamino C, tirpiųjų skaidulų, mangano bei kalio šaltinis.


Radioktyvumas

Natūraliai bananai (dėl turimo kalio ir nedidelio izotopo (kalio 40) kiekio) yra šiek tiek labiau radioaktyvūs nei daugelis kitų vaisių. Branduolinės energetikos palaikytojai kartais remiasi bananų ekvivalentine spinduliuotės doze, siekdami pagrįsti savo argumentus branduolinės energijos naudai.


Hitas

„Taip! Mes neturime bananų“ buvo Franko Silverio ir Irvingo Cohno sukurta ir 1923 metais išleista daina. Daugelį metų tai buvo geriausiai parduodamos muzikos kūrinio natos istorijoje. Ši daina buvo iš naujo įrašyta daugybės atlikėjų ir būdavo ypač populiari laikotarpiais, kai trūkdavo bananų.

Parengta pagal Finedininglovers.com.


Naujausi įrašai

bottom of page