Juodai sveikas juodas maistasJuoda spalva spintoje yra amžina klasika. Juodas maistas lėkštėje – jau kelis metus gyvuojantis „trendas“, į Europą ir Ameriką atpūstas vėjo iš Rytų.

Maisto menininkai ir dizaineriai juodo maisto tendenciją pavadino 1980-aisiais susiformavusios gotų subkultūros vardu (#gothfood). Toks pavadinimas suteiktas, matyt, remiantis įspūdžiu, kurį palieka tamsūs produktai ir iš jų gaminami patiekalai. Panašus įspūdis apima ir stebint gotų subkultūros atstovus – jų tamsūs viduramžiškų ir renesansiškų užuominų turintys drabužiai, niūrus, padūmavęs makiažas ir švelnus siaubo filmų bei literatūros poskonis žadina su atsargumu sumišusį smalsumą.

Gotika gastronomijoje – viena madingiausių krypčių šiandien. Juodas maistas – tai natūraliai juodi arba specialiai tamsiai nudažyti maisto produktai ir iš jų sukurti patiekalai, kuriems tamsi spalva visada suteikia regimo dramatizmo, bet retai kada smarkiai pakeičia skonio savybes. Tarkim, valgote juodus ledus, kurie yra visai ne juodo, o įprasto vanilės skonio.

Juodai sveiki

Japonai ir kinai seniai atrado, kad juodas maistas efektyvus ne tik maisto dizaino prasme, bet ir kalbant apie žmogaus sveikatą. Štai juodoji soja Kinijoje yra vienas iš trijų labiausiai vertinamų produktų po kviečių ir ryžių, nes yra turtinga vitaminų ir mineralinių medžiagų, baltymų. Pastebėta, kad šis juodas produktas mažina cholesterolio kiekį kraujyje, teigiamai veikia nervų sistemoą ir pan. Kinai juodosios sojos pupeles džiovina, sumala ir maišo su druska arba fermentuoja ir jomis gardina sriubas, troškinius ir salotas.

Sveikatai naudingas ir juodasis česnakas. Tai įprastas česnakas, kuris pajuodo dėl ilgo fermentacijos proceso. Kelias savaites česnako galvutės laikomos tamsioje, drėgnoje aplinkoje, žemoje temperatūroje, kol skiltelės ima juoduoti ir tampa lipnios. Juoda spalva susidaro iš junginio, vadinamo melanoidinu, gamybos. Juoduodamas česnakas netenka savo aitrumo ir nemalonaus kvapo, yra pikantiško skonio (salstelėjęs, turi sojos padažo poskonį) ir – tai svarbu – išsaugo visas gerąsias savybes, turi itin daug antioksidantų. Puikiai tinka gardinti salotas, padažus, prie keptos vištos. Juodasis česnakas Japonijoje vadinamas supermaistu.