top of page

Didžiausių miestų ritualai: kaip kavą geria Londonas, Paryžius ar Niujorkas?

Pasaulinėje kavos suvartojimo statistikoje pirmauja Skandinavijos šalys, taigi kavos gėrimo madas diktuoja šiauriečiai, o maistui ir gėrimams – priekabūs italai. Nors, populiarėjant kavinių tinklams, yra vis sunkiau išlaikyti kavos gėrimo savitumą, pasaulyje tvyro lėto kavos gėrimo tendencija, leidžianti atsiskleisti visiems kavos aromatams ir poskoniams.

Kai kurių šalių sostinėse iki šiol galima išskirti tam tikrus pomėgius kavai, jos rūšiai, gėrimo laikui, vartojimo tradicijoms bei atsiradusioms kitoms subtilybėms.

Unsplash.com nuotr.

LONDONAS

Kavos gėrimas Anglijoje atsirado ne anksčiau nei XVI amžiuje, dėka rytuose esančių kolonijų, kurios tuo metu priklausė Britanijai. Pirmuosius kavos namus Oksforde 1654 m. atidarė Karalienė Lane ir jie veikia iki šiol.

Populiariausias kavos paruošimo būdas iki šiol yra užplikymas verdančiu vandeniu, nors filtravimo, užpylimo arba vadinamojo drip (kava lašinama per specialų filtrą, ant stambiai sumaltos kavos tolygiai pilant silpną vandens srovę) metodai taip pat turi nemažai šalininkų.

Mėgstamiausias prietaisas kavai ruošti yra keramikinis ąsotis su medvilniniu maišeliu viduje, kuris neleidžia su kava išbėgti ir jos tirščiams. Ąsotis prieš tai būna pašildomas. Į ąsotį dažniausiai įdedama trys-keturi arbatiniai šaukšteliai šviežiai maltos kavos ir užpilama puse litro vandens. Kava pamaišoma mediniu šaukštu ir paliekama 3–5 min. Kai kurie, prieš pateikdami kavą gėrimui, pamaišo ją dar kartą.

Dažniausiai kava, kaip ir arbata, yra geriama su cukrumi ir pienu arba grietinėle. Geriama per pusryčius, po pietų ir po vakarienės. Londone populiarūs vietiniai ir amerikietiški kavos tinklai, ypač tarp jaunų žmonių, kurie nevengia jos gerti su cukrumi, pienu, grietinėle arba įvairių skonių saldžiais sirupais.


Unsplash.com nuotr.

NIUJORKAS

Amerikiečių manymu, Europoje kava dažnai yra perskrudinama. Naujajame pasaulyje mėgstama vidutinio arba švelnaus skrudinimo kava.

Progresyviausių kavos gaminimo būdų šalimi yra laikoma JAV. Būtent čia praeito amžiaus viduryje suklestėjo tokie gaminimo būdai kaip: Aeropress, Chemex ir Clover. Pastaruoju metu šie aromatingojo gėrimo gaminimo būdai tapo labai populiariais Skandinavijos šalyse. Šie būdai pamažu užkariauja ir Lietuvos kavos mėgėjų širdis.

Kava suvokiama kaip kavos gėrimas, kuris yra pakankamai silpnas ir kuriame stimuliuojančių medžiagų yra mažai. Ji yra vartojama bet kuriuo paros metu. Tipinis niujorkietis gatvėje sunkiai įsivaizduojamas be popierinio puodelio rankoje. Kava dažniausiai geriama su cukrumi ir pienu arba grietinėle.



TOKIJAS

Kava tekančios saulės šalyje populiarumą įgavo XX amžiaus pradžioje ir nuo to laiko tvirtai laikosi japonų gėrimo įpročių sąraše.

Tokijuje kava yra populiariausias gėrimas po arbatos. Nuo 1980-ųjų sparčiai plintanti vakarietiška kultūra įtvirtino kavos pirkimą populiariuosiuose kavos tinkluose. Taip pat japonai dažnai kavą perka iš savitarnos aparatų, kurių Tokijuje pilna net atokiausiose miesto gatvėse. Skardinėse parduodama kava yra įvairių rūšių: su pienu, grietinėle, pieno pakaitalu, cukrumi ir sirupais. Verta paminėti, kad Tokijuje kava dažniausiai vartojama su daug cukraus ir virintu pienu, dėl kurio ji įgauna dar daugiau saldumo.

Greitu tempu gyvenantiems Tokijo gyventojams nesvetima ir brew kava, kurios paruošimui reikia ypatingo atidumo ir laiko. Tokiuose kavos namuose dažniausiai daugiau nieko ir nesiūloma, tik daug kavos rūšių iš įvairių metų derliaus ir įvairaus skrudinimo.

Kava Tokijuje įprasta mėgautis kaip atskiru gėrimu. Rytiniu gėrimu, pagrindiniu gėrimu prie valgio ir atsigaivinimui Tokijuje išliko žalioji arbata.




BERLYNAS

Pirmieji kavos namai Vokietijoje buvo įkurti uostamiesčiuose: 1673 m. Bremene ir 1677 m. Hamburge. Iš pradžių kavai pavadinti buvo taikomas coffee terminas, palaipsniui buvo adaptuotas prancūziškas žodis café, kuris transformavosi į šiuolaikinį vokiškąjį kaffee variantą. Pirmoji kavinė Berlyne atsirado 1791 m.

Būtent Berlyne kava yra skrudinama, malama ir pateikiama profesionaliausiai visoje Europoje. Kavos aromatams ir poskoniams atskleisti skiriamas ypatingas dėmesys. Vakuuminis kavos paruošimas, arba kitaip tariant „sifonas“, buvo išrastas 1830 m. Berlyne. Šiame mieste labai populiarios kavinės, kurių specializacija yra ypatingų kavos rūšių atgabenimas iš viso pasaulio ir pupelių skrudinimas. Kavinėse siūlomi įvairūs kavos pateikimo būdai. Tokios kavinės yra vadinamos „Brew barais“. Teigiama, kad būtent Berlyne kava yra skrudinama, malama ir pateikiama profesionaliausiai visoje Europoje.


Unsplash.com nuotr.

ROMA

Italijoje kava yra laikoma nacionaliniu gėrimu. Pirmą kartą kavos gėrimo paragavo Venecijos pirkliai, parsigabenę pupelių iš Šiaurės Afrikos. Florencijoje kava buvo pardavinėjama kartu šokoladu ir kitais gėrimais, dažniausiai limonadais, todėl pirmosios kavinės buvo vadinamos „Limonadinėmis“.

Romoje, kaip ir visoje Italijoje, namuose kava yra verdama kavinuke. Į apatinę kavinuko dalį įpilama vandens, viršuje uždedamas metalinis filtras su smulkiai sumalta kava. Vandeniui užvirus, kava ekstrahuojasi į viršutinę dalį. Iš tokiu būdu iš paruoštos kavos išgaunamas maksimumas – ji yra labai intensyvaus aromato ir skonio. Verta paminėti, kad Milane ir šiaurinėje šalies dalyje geriama švelnesnė, Arabikos rūšies kava, atkeliaujanti iš Viduriniųjų Rytų. Romoje ir piečiau jos pirmenybė teikiama aitresnei, Robusta rūšies kavai, kuri atkeliauja iš šiaurinės Afrikos dalies.

Italų manymu, jų kava yra pati geriausia pasaulyje, todėl jie į kavos gėrimą žiūri itin rimtai, turi nustatytą gėrimo etiketą ir gėrimo tradiciją. Nė vienas italas neįsivaizduoja savo ryto be kapučino su standžia pieno puta ant viršaus. Prie kavos, per pusryčius, italai mėgsta valgyti kruasanus. Dienos metu italai mėgsta gerti espreso vietinėje kavinėje prie baro. Savaitgaliais arba po vakarienės, prie espreso geriami stiprieji saldūs likeriai, tokie kaip Limoncello arba vaisių ir uogų trauktinės.

Italijoje, skirtingai nei kitose Europos šalyse, neprigijo amerikietiška kavos gėrimo kultūra, čia nepastebėsite skubančių praeivių su vienkartiniais kavos puodeliais rankose.

Unsplash.com nuotr.


PARYŽIUS

1669 m. sultono Mehmed IV ambasadorius su savo palyda atvyko į Paryžių ir atgabeno didelį kiekį kavos pupelių. Jie pirmieji Prancūzijos ir Europos gyventojams parodė kavos gėrimo ceremoniją ir karališkajam dvarui paaukojo didelį kiekį kavos pupelių. Iki 1670 m. ambasadorius sugebėjo pripratinti pasiturinčius paryžiečius prie kavos gėrimo.

Iki šiol populiariausias kavos gėrimo namuose būdas yra gėrimas iš kavinuko. Toks būdas paplitęs didžiojoje Europos dalyje ir yra vadinamas french press. Malta kava užpilama verdančiu vandeniu, paliekama porai minučių ir suspaudžiama presu, kad kavos tirščiai nepatektų į puodelį.

Kavinėse ir restoranuose per pusryčius ir pirmoje dienos pusėje dažniausiai geriamas kapučinas su lengva aukšta puta ant viršaus, o popiet ir vakare – espreso kava.


jeff Sheldon
Jeff Sheldon nuotr.




Skanios kavos!

Naujausi įrašai

bottom of page