top of page

Ateities maistas – iš vandens, oro ir elektros

Kaip rašoma finedininglovers.com, Suomijoje ėmė veikti naujas startuolis, kurio tikslas – imti gaminti maistą iš vandens, oro ir elektros. Tai būtų visiškai naujas, gamtai nekenkiantis ir anglies dioksido pėdsakų nepaliekantis maisto gamybos būdas. Startuolis ketina sukurti tiek maisto, kad jo užtektų maždaug 50 mln. patiekalų.

Prognozuojama, kad per ateinančius 50 metų žmonių kiekis planetoje reikšmingai išaugs, todėl klausimas, ką žmonija valgys ateityje, darosi vis aktualesnis. Tradiciniai žemės ūkio metodai, tikėtina, nebesugebės patenkinti išaugusios paklausos. Taip pat verta prisiminti ir tai, kad dabartinis žemės ūkis stipriai prisideda prie šiltnamio efekto. Taigi, mokslininkai ima žvalgytis naujų ir anksčiau laikytų neįmanomais būdų, kaip ateityje būtų galima apsirūpinti maistu.

„Solar Foods“, Helsinkyje įsikūręs startuolis, pasiūlė išeitį: būdą sukurti baltymais turtingą ingredientą, kuriam tereikės vandens, elektros ir oro. Tokia naujovė itin pasitarnautų astronautams, vykstantiems į ilgai trunkančias kosmoso misijas, o taip pat ir paprastiems žmonėms. Pagal planus, toks maisto produktas turėtų pasiekti prekybos centrus per ateinančius dvejus metus.

Pasak The Guardian, kompanija jau bendradarbiauja su Europos kosmoso agentūra, ir kuria maisto produktą pavadinimu „Solein“, kuriuo astronautai galėtų maitintis vykdami į Marsą. „Solein“ turi skonį ir išvaizdą tarsi tai būtų kvietiniai miltai, o 1 kg pagaminimo sąnaudos – tik 5 Eur.

„Solar Foods“ nuotr.


„Solein“ gamybos procesas yra panašus į alaus. Gyvi mikrobai maitinami anglies dioksidu ir vandenilio burbuliukais, kurie sukuriami per vandenį paleidus elektrą. Tuomet mikrobai sukuria baltymą, kuris išdžiovinamas ir pagaminami milteliai. Pasitelkiant 3D spausdintuvus, šie milteliai gali būti transformuoti į kokį nors pavidalą (pavyzdžiui, mėsos ar duonos), arba juos galima įdėti į kitą maistą kaip ingredientą.

„Solar Foods“ teigia, kad šis produktas yra naujos kartos „derlius“, kuris gali išjudinti tūkstančius metų gyvavusią sistemą – nuo tada, kai prieš 10 tūkst. metų žmonija perėjo prie žemdirbystės, patobulėjo vien tik maisto išgavimo technika, tačiau pamatine prasme žmonių mityba išliko tokia pati. Ir nors visa tai skamba tarsi iš fantastinio romano, pernelyg skeptiškai nusiteikti nereikėtų – kažkada ir laboratorijoje „išaugintas“ mėsainis atrodė utopija, tačiau dabar šią utopiją galima rasti nemažai restoranų.

Naujausi įrašai

bottom of page