top of page

Alfas Atsakingai. Kaip atpažinti, ar pakuotė bus deginama, ar perdirbama?

Parduotuvių lentynos mirga nuo įvairiausių pakuočių, kurios traukia akį ir vilioja pirkti, tačiau kaip atpažinti, kurios gali būti perdirbamos, o kurios – ne? Laidoje #AlfasAtsakingai Alfas su ,,Aurikos“ marketingo vadove Lina Raulinavičiene kalbėjosi apie pakuotes ir jų perdirbimą.


Lina atskleidė, koks pakuočių žymėjimas rodo, jog jos gali būti perdirbamos ir kur žymėjimo

ieškoti. Kokios spalvos pakuočių reikėtų vengti ir kodėl? Kodėl plastikas gali būti draugiškesnis aplinkai nei popierius?


perdirbamos pakuotės: kaip pažinti_patarimai_tvarumo patarimai
Shutterstock.com nuotr.


Kaip atpažinti, kuri pakuotė yra perdirbama, o kuri – ne?

Jeigu kalbame apie plastikines pakuotes, perdirbama pakuotė yra ta, kuri ženklinama skaičiais nuo 1 iki 6. Tai yra plastiko tipai, kurie gali būti perdirbami. Pažymėti 7-etu yra mišrūs, kurių perdirbti nebus galima, lygiai taip pat kategorijos, kurios yra virš 80 yra neperdirbamos, nes jos – kombinuotos pakuotės, kuriose plastikas maišytas su kita medžiaga, pavyzdžiui, aliuminiu, popieriumi ar pan. Tokie ženklinimai dažniausiai būna galinėje pakuotės pusėje, šalia brūkšninio kodo.


Kartais sakoma, kad popierinė pakuotė yra blogesnė, t. y. taršesnė, nei plastikinė. Ar tai tiesa?

Tikrai taip. Tikriausiai dėl to, kad popierius greičiau ir lengviau užsiteršia. Turbūt daug kas yra

girdėjęs klasikinį pavyzdį su picos dėžėmis. Jų išplauti neįmanoma. Popierius yra natūralus resursas, pabandykime įsivaizduoti, kiek reikėtų pasodinti medžių, kaip ilgai laukti, kad jie užaugtų siekiant plastiką galėtume pakeisti popieriumi...

Dėl šios priežasties perdirbamas plastikas, vienalytės pakuotės yra labiau išpildančios žiedinės ekonomikos principus negu popierinės pakuotės. Juo labiau, kad popierius kartais negali būti naudojamas dėl kokybės reikalavimų, kai produktą reikia apsaugoti nuo drėgmės, UV spindulių, sukurti vakuumą. Jis netinka tam kaip medžiaga, todėl gamintojai stengiasi ieškoti pusiausvyros ir gamina iš dalies popierines pakuotes, kurių viena dalis yra iš atsinaujinančių resursų. Jos, deja, yra neperdirbamos. Tuo tarpu plastikas, pradėjęs gyvenimą kaip maistinė pakuotė, gali keliauti į automobilių, baldų pramonę ar kitą sritį.


Ar yra skirtumas, kokia pakuotės spalva? Kokių pakuočių rekomenduotumėte atsisakyti norintiesiems gyventi tvariau?

Geriausia pakuotė yra be spaudos. Bet žinome, kad spalvų mums reikia: tiek vartotojams pritraukti, tiek prekės ženklams išsiskirti. Aplinkai draugiškesnės yra šviesios, pastelinės pakuotės, pačios netvariausios yra juodos spalvos, kuri dar vadinama carbon black. Dažas yra priemaiša, kurią reikia išplauti, ir tokią priemaišą išplauti yra labai sunku, o ir emisija jos yra didelė. Todėl jei pavyksta jos išvengti, nors ji dabar yra labai populiari, geriau tamsių pakuočių pirkti kuo mažiau.


Visą laidą dar kartą pažiūrėti galite čia




Comments


Naujausi įrašai

bottom of page