top of page

Jos irgi taršios: ar galima knygą išmesti?

Jeigu mėgstate valgydami skaityti, verčiau skaitykite, kai nevalgote. Tai nėra taip nekalta, kaip gali atrodyti.

Dietologai įspėja: kai valgome skaitydami, nejuntame, kada pasisotiname, todėl suvalgome daugiau. Be to, neatidžiai kramtome, o tai irgi turi savų pasekmių.

Tačiau knygų skaitymas nėra nekaltas ne tik dėl šio šalutinio efekto.


Kaip rūšiuoti ir teisingai išmesti knygas?
Unsplash.com nuotr.

Spausdinta knyga, nors suteikia mūsų kasdienybei spalvų ir emocijų, o kartais padeda „išvalyti“ galvą, yra planetai taršus malonumas, nes palieka CO2 pėdsaką. Ir gana žymų.


Tyrimai rodo, kad viena knyga sugeneruoja net 7,5 kg anglies dvideginio ekivalento. Tai visų knygos „gaminimo“ proceso metu išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų vertė, išreikšta anglies dioksido poveikiu.


JAV kasmet išleidžiama apie 2 bilijonai knygų, joms pagaminti reikia maždaug 40 milijonų tonų popieriaus. Popieriaus gamyba eikvoja medieną ir milžiniškus kiekius vandens. Paskaičiuota, kad laikraščių ir knygų leidybos pramonė kasmet sunaudoja beveik 700 milijardus litrų vandens.


Kas nutinka knygoms?

Kas nutinka tiek daug išteklių sunaudojančioms knygoms, kai jas perskaitome, jos pasensta ir tampa nebeaktualios? Yra tekę girdėti įvairiausių istorijų apie deginamas knygas, taip pat knygas, kurios nukeliauja į mišrių atliekų konteinerius. Nors net 95 proc. knygų gaminamos iš perdirbamo popieriaus, tačiau, anot tyrimų, į sąvartynus patenka pie 640 milijonų tonų knygų.

Sąvartynuose irdamas popierius išskiria dujas, kurios prisideda prie šiltnamio efekto.


 

Didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“ ir projektas #TVARIAI30 primena, kad popierinės knygos gali būti perdirbamos, todėl labai svarbu, kad kaip ir kitos popieriaus atliekos, jos būtų tinkamai išrūšiuotos.

kaip rūšiuoti knygas? patarimai
Unsplash.com nuotr.

FAKTAI:

  • Popierines pakuotes ir gaminius galima perdirbti iki 8 kartų.

  • Perdirbant popierių pagaminamos kartoninės pakuotės, gofruotas kartonas, tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai ir kiti nauji gaminiai.

  • Perdirbimui netinkamas popierius yra deginamas ir naudojamas energijai išgauti.

  • 1 tona perdirbamo popieriaus gali išsaugoti 1-2 tonas medienos.T.y. kiekviena perdirbto popieriaus ar kartono tona gali išsaugoti 17 medžių, apie 26 500 litrų vandens ir sutaupyti energijos, kurios 6 mėnesius užtektų apšildyti normalaus dydžio namui.

Popieriui – mėlynasis konteineris

Popierių perdirbti galima net iki 8 kartų, tad rūšiuoti – verta. Į mėlynąjį konteinerį reikėtų išmesti ne tik popierines pakuotes, knygas, laikraščius, bet ir kopijavimo popierių ir kitas švarias popieriaus atliekas.


Ką reikia žinoti išmetant knygas ar kitas popierines pakuotes?

  • Popierius turi būti sausas ir švarus

  • Sąvaržėlių išsegti nereikia

  • Gali būti su lipnia juostele

  • Dėžutes išlankstykite



Pabandykime tvariau.

Naujausi įrašai

bottom of page