Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

KLAUSK GYDYTOJO: ar galima vaikams kavos?

Gerdami ryto kavą suaugusieji neretai išgirsta vaikišką balselį prašantį duoti jos paragauti. Kava skaniai kvepia, o jeigu dar su pieno puta vaikui atrodo kaip desertas.


kava
Unsplash.com nuotr.

Gal skaitėte istoriją apie mokslininkę Janiną Radvilę, kuri kavą pradėjo gerti būdama turbūt vos aštuonerių? Moteris pripažįsta, kad gal kiek per anksti, tačiau abejones atremia: Bet štai – užaugau ir viskas gerai!”.


Į klausimą Ar galima vaikams kavos?” atsako klinikos klinikos „InMedica" vaikų ligų gydytoja Daiva Stanislovaitienė

Vienareikšmiškai ne”, nes vaikas nėra suaugusio žmogaus mini kopija, tai reiškia, kad jo visiškai kitokia medžiagų apykaita, kepenų ir inkstų veikla, be to, augančiam organizmui reikalingos medžiagos, kurias, vaizdžiai kalbant, kava išplauna” iš organizmo.

Veiklioji kavos medžiaga, kofeinas, vaiko organizme užsibūna ilgiau nei suaugusiojo. Koks jo poveikis? Stimuliuojantis, tonizuojantis. Įprastai vaikas natūraliai yra aktyvus, todėl dėl papildomo aktyvinimo gali tapti hiperaktyvus, irzlus, neramus, o pervargus gali sutrikti jo miegas.

Kava pasižymi skysčius varančiomis savybėmis, o kartu su skysčiais išvaro ir kalį, kuris reikalingas augantiems kaulams, magnį, kurio reikia raumenims, sutrikdo geležies, cinko, B grupės vitaminų įsisavinimą. Augančiam organizmui tai nėra gerai.