#TVARIAI30. Kodėl kava vienkartiniame puodelyje – kitokia? Kaltas ne tik dangtelis!

Koks geras jausmas pakeliui užsukti į kava kvepiančius kavos namus, užsisakyti L dydžio latės, ir su delnus šildančiu ekologiško popieriaus puodeliu lėtai apeiti mėgstamą miesto parką.

Puodelis atsidurs šiukšliadėžėje, o rytoj kavos ritualas bus pakartotas.


kava vienkartiniame puodelyje
Unsplash.com nuotr.

365 vienkartiniai puodeliai

Jeigu kasdien bent kartą pasimėgaujate paslauga „kava išsinešti“, per metus į šiukšliadėžę išmetate 365 vos kartą panaudotus popierinius puodelius. O jeigu nusiperkate tokios kavos keliskart per dieną? O jeigu suskaičiuotume, kiek vienkartinių puodelių sunaudoja visi jūsų namo kaimynai ar kavą mėgstantys kolegos?

Amerikos kavos asociacijos atlikti tyrimai parodė, kad bent 83 proc suaugusiųjų (asmenų, kuriems yra virš18-os), geria kavą. Išgertų puodelių skaičius per dieną, žinoma, labai įvairus, tačiau šie suaugusieji per metus sunaudoja vidutiniškai apie 38,334,300,000 vienkartinių puodelių. Ir tai tik Amerikos skaičiai.

Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad visame pasaulyje kasmet išgeriama10 milijonų tonų kavos, kuriai išpilstyti sunaudojama apie 54 bilijonus vienkartinių puodelių. Kad būtų patenkintas šis „coffee to go“ poreikis, reikia maždaug 20 milijonų medžių.


Kas „nematoma“

Augantys šiukšlynai – ne vienintelė problema, kurią sukuria kavos išsinešti mada.

Vienkartiniai kavos puodeliai, nors ir yra popieriniai (pagaminti, neva, iš lengvai yrančio popieriaus), nėra tokie jau „nekalti“. Kad gėrimas nesudrėkintų popierinių sienelių ir nesisunktų, vienkartinis puodelis iš vidaus padengiamas plonyte plastiko plėvele. Ir tai yra priežastis, kodėl vienkartinius puodelius nėra lengva rūšiuoti: plastiką sunku atskirti nuo popieriaus.

Be to, plastikas, kitaip nei stiklas ar keramika, yra puikus skonių bei kvapų „sugertukas“ ir, atvirkščiai, „atiduotukas“, t. y. kavai ar kitam karštam gėrimui jis atiduoda savo skonį ir kvapą, todėl kava vienkartiniame puodelyje yra „kažkokia kitokia“. Skoniui mažiau jautrūs gali to nesureikšminti, tačiau yra tyrimų, kurių ignoruoti nereikėtų: jau po15 minučių mikro plastiko sluoksnis, kuriuo padengtas puodelio vidus, ima irti ir irdamas „išleidžia“ chemines medžiagas tiesiai į gėrimą, kuriuo jūs mėgaujatės.

Į gėrimą patenka ne tik irstančio plastiko, bet ir klijų, kuriais plastiko plėvelė klijuoja prie popieriaus, sudėtyje esančios toksinės medžiagos.


10 centų kasdien

Skaniai, taupiai ir tausiai kavos galite atsigerti namuose. Neabejotinai turite savo mėgstamą kavos ruošimo būdą, mylimą tikrą, t. y. daugkartinį puodelį ir jaukią vietą prisėsti ja pasimėgauti. Norisi atsigerti kavos mieste? Prisėskite kavinukėje. Pasimėgaukite gėrimu iš jam tinkamo puodelio. O jeigu norisi žingsniuoti ar skubėti su kava rankose – paprašykite, kad kavą paruoštų į jūsų daugkartinį termo puodelį. Daugelyje kavinių ir kavos barų kavai, paruoštai į kliento atsineštą puodelį, taikoma bent 10 centų nuolaida.


KAVOS ŽINOVO KOMENTARAS:

„Vienkartinis puodelis – tingėjimo ženklas"


Emanuelis Ryklys, kavos žinovas