top of page

Trumai – mėgstamiausias Kazanovos delikatesas. Atraskite jų skonį! (Paragaukite jų nemokamai)

Ko reikėtų paragauti bent kartą gyvenime?

Ne vieno virtuvės šefo – turbūt daugiausia ir labai įvairių dalykų ragavusių

žmonių, atsakyme būtų paminėti unikalaus skonio grybai trumai. Kodėl? Tiesiog,

kad žinotumėte, kas tai yra.


Alfas Ivanauskas_trumai
VMG nuotr.

Dar beveik prieš tris šimtus metų prancūzų gurmanas Jeanas Anthelme’as Brillat-

Savarinas pareiškė, kad afrodiziako savybių turintys trumai savyje slepia „tam

tikras galias, susijusias su stiprybe, lydima didžiausio malonumo“. Apie kokį

malonumą jis kalbėjo, turėtų būti aišku sužinojus, kad trumai buvo vienas

mėgstamiausių Giacomo Casanovos, garsiojo gyvenimo meilužio, delikatesų…

Šiandien specialistai taip pat pritaria, kad moterų geriausiais draugais laikomi

deimantai, o didžiausia virtuvės šefų vilionė yra trumai.


trumas_ką daryti su trumais
VMG nuotr.

Pats sezonas

Derlingiausias juodųjų trumų laikas – nuo gegužės iki pirmųjų rugpjūčio dienų. Baltųjų trumų sezonas prasideda spalį ir trunka iki gruodžio. Juodųjų tais mėnesiais taip pat dar galima rasti, tačiau jau gerokai mažiau. Vienas žmogus per dieną paprastai randa apie 1–2 kg trumų.


trumų medžioklė
Alfo Ivanausko nuotr.

Bene brangiausi

Fabrikas 1 kg plautų juodųjų trumų superka už 120 eurų, o baltųjų – už 2 500 eurų. Baltieji trumai yra brangesni, taip pat jie brangsta ir priklausomai nuo dydžio.

Kadangi dideli baltieji trumai yra retesni nei dideli juodieji – pastarųjų kaina nuo jų dydžio nepriklauso. Paprastai baltieji trumai sveria iki 200 g, didesni yra ypač reti ir jų kaina priklauso ne tik nuo dydžio, bet ir nuo formos, panašiai kaip ir deimantų. Jeigu trumai yra dideli ir ypač geros formos, jų kaina gali siekti ir iki 5 000 eurų už kilogramą. Baltųjų trumų ypač sunku rasti, ypač žiemą, kai pasninga. Be to, trumuose gausu skaidulų, naudingų sveikatai . Tai ir diktuoja aukštas jų kainas.


kaip laikyti trumus_Alfo patarimai
VMG nuotr.

Medžioklės ypatumai

Trumai auga netoli ąžuolų, maždaug 20 cm po žeme, todėl žmonėms juos rasti yra praktiškai neįmanoma. Jų paieškai pasitelkiami gyvūnai su ypač jautria uosle: anksčiau tam būdavo naudojamos kiaulės, tačiau ilgainiui jų buvo atsisakyta – radusios trumus, jos paprasčiausiai juos suvalgydavo pačios… Dabar trumų medžioklėje naudojami specialiai tam dresuoti šunys. Užuodę trumus, jie apie tai

praneša šeimininkams. Svarbu šunis išdresuoti taip, kad radę vertinguosiuos grybus jie nepultų jų šeimininkui nešti patys, nes iš didelio džiaugsmo dėl radinio jie gali trumus apgadinti.

Subrendę trumai gali išsilaikyti apie 20 dienų, priklausomai nuo orų sąlygų. Jeigu trumas nesurandamas, jis tiesiog suyra žemėje.nPirmieji rašytiniai šaltiniai apie trumų medžioklę Italijoje siekia dar XVII a.


pica su trumais_receptas
Alfo Ivanausko nuotr.

Kaip laikyti

Šaldiklyje šviežių trumų laikyti nepatartina, nes taip jie praranda dalį savo skonio. Kai atšildome trumus, laikytus šaldiklyje, tirpstant vandeniui kartu prarandama ir dalis trumų skysčių. Tačiau net ir šis skystis yra toks brangus, kad jo išpilti negalima – jis yra surenkamas ir naudojamas kituose gamybos procesuose. Aliejuje laikyti trumų taip pat negalima, nes jame šie grybai suyra. Be to, trumai kaupia dujas, kurios pradeda skleistis juos uždarius ir pripildo visą indą.

 

TAI ĮDOMU

Kvapo bomba

Pradžioje, tik nuskinti, trumai dar neskleidžia labai stipraus kvapo – jį galima užuosti, tačiau jis nėra intensyvus. Jeigu porai dienų uždarysite trumus į sandarią dėžutę jie pradės kvėpuoti, ir visa dėžutė prisipildys trumo dujų. Ją atidarius, įvyks kažkas panašaus į kvapo sprogimą. Kvapas būna ypač intensyvus!

 

trumas
VMG nuotr.


 

Anksčiau ir trumų medžioklė, ir jų degustavimas buvo išskirtinai tik aristokratų privilegija. Šiandien trumų ir jų produktų gali (ir turėtų) paragauti kiekvienas – pirmasis Lietuvoje #trumųfestivalis prekybos centre “Vilnius outlet” vyko visą gegužę, o šį savaitgalį, birželio 3 dieną, įvyks baigiamasis festivalio renginys, kuriame dalyvaus festivalio sumanytojas ir iniciatorius Alfas Ivanauskas. Galėsite ragauti, degustuoti, tyrinėti trumų skonį ir kvapą visiškai nemokamai.


Daugiau apie festivalį skaitykite čia.

 

Apie Alfo ir Hario trumų medžioklės nuotykius ir atradimus skaitykite čia




Naujausi įrašai

bottom of page