top of page

Tailandas Halėje: tėvas ir sūnus gamina karius, grąžinančius į Bankoką

Nors ir daugėja, tačiau Lietuvoje vis dar nėra populiarios „vieno patiekalo vietos“. Ant pirštų galima suskaičiuoti taškus (beigeliai, mėsainiai, chačapuriai…), kur parduodamas ir, pabrėžiame, meistriškai gaminamas vienas patiekalas. Ką jau kalbėti apie Azijos virtuvę.

Nenuostabu, kad, slankiodami Halės turguje ir užmatę pietryčių Azijos dvasią skleidžiančią salą „Spoon Out“, kaipmat užsukame. Čia ant stalų garuoja kariai. Juos, kaip sako vienas savininkų Laurynas Gedvilas, tailandiečiai valgo su šaukštu. Kankintis su lazdelėmis neteks.

Laurynai, „Spoon out“ atidarėte kartu su tėčiu, ar ne?

Taip, tai šeimos verslas. Gaminame karius ir sriubas – tailandiečių gatvės virtuvės patiekalus. Viską verdam puoduose, nieko nekepame.

Kaip sugalvojote ruošti tailandietišką maistą?

Keletą mėnesių esu keliavęs po Tailandą. Ten ir susipažinau su jų maisto kultūra. Lietuvoje su tėvu baigėme kursus pas žymų tailandiečių šefą, kuris keliavo po Europą. Per kursus susipažinome su visais maisto gamybos principais, kas su kuo eina. Tuo metu Vilniuje nebuvo tailandiečių gatvės maisto, išskyrus wokinius reikalus. Taip gimė idėja atidaryti vietą, kurioje būtų galima pavalgyti per 5 minutes. Visame pasaulyje gatvės maisto tematika sparčiai populiarėja. Mes taip pat pasukome ta kryptimi. Abu esame dirbę ir fine-dininge, ir comfort foode.

Valerijos Stonytės nuotr.

Kol kalbamės su Laurynu, prie puodų sukasi jo tėvas Taurius. Valerijos Stonytės nuotr.


Gaminame aukštos kokybės greitą gatvės maistą. Turime tiekėjus, kurie mums veža ingredientus – lapus, šaknis ir kitus. Jie labai svarbūs patiekalų skoniui. Lietuvoje negalėjome rasti nei galangalo šaknies, nei šviežių žaliųjų citrinų lapų, nei šviežios citrinžolės. „Spoon Out“ ruošiame autentišką tailandiečių maistą, kuris yra mažiau aštrus, kitaip tariant, pritaikytas lietuviškam arba europietiškam skoniui. Šiaip ar taip, daugeliui lietuvių jis vis tiek tebėra aštrus.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Kaip atsiradai virtuvėje? Kur iki šiol esi dirbęs?

Iš tikrųjų, Lietuvoje esu dirbęs mažai. Buvau išvažiavęs gyventi į kalnus, kur čiuožinėjau su snowboardu. Ten ir prasidėjo mano karjera virtuvėje. Pradėjau nuo indų plovėjo, kaip ir daugelis, o vėliau vis kilau, kilau… Paskutinius keletą metų buvau vieno kalnų kurorto viešbučio restorano head chefas. Tas viešbutis patenka į dešimtuką geriausių. Ten daugiausiai gamindavau patiekalus vestuvėms, dirbome su turistais. Grįžau ir susikooperavome su tėvu, kuris šeimininkavo mažame restorane „Bel Ami“, Užupyje. Sujungėm pajėgas ir atidarėm čia šitą tašką.

Raudonas karis (7 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.

Raudonasis karis (7 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.


Papasakok apie ingredientus. Ar naudojate maltus prieskonius, ar patys susimalate?

Prieskoniai yra visiškai švieži, nemalti. Kariai yra 9 ingredientų miksas. Galangalas, tolimas imbiero pusbrolis (nors jo skonis yra visiškai kitoks), yra vienas ingredientų, be kurio negali būti gaminama kario pasta. Žinoma, tailandietiškų „šalotų“ ar česnakų neperkame, nes per brangu. Todėl naudojame europietiškus, nors jie šiek tiek skiriasi. Tačiau pačius pagrindinius ingredientus atsivežame. To, ko negalime pakeisti, vežamės, o ką galime, keičiame lietuviškais produktais. Stengiamės gaminti autentiškai, nenorime maisto sueuropinti.

Laksa su vištiena ir krevetėmis (priklausomai nuo dydžio – 4-6Eur). Valerijos Stonytės nuotr.

Laksa su vištiena ir krevetėmis (priklausomai nuo dydžio – 4 arba 6 eurai). Valerijos Stonytės nuotr.


Kuris iš ruošiamų karių yra aštriausias?

Žalias ir raudonas. Laksa yra labiau europinis variantas. (fotografė ragaudama sako: „Pats tas“ – aut. past.). Dėl to, ko gero, ir populiariausias. Aštresni kariai savo skoniu grąžina į Bankoką.

Rūgščiu ir gaiviu skoniu pasižymintis padažas Nam Prik Pla gaminamas iš žuvies padažo, laimo sulčių, cukraus ir čili. Tajai jį deda visur. Valerijos Stonytės nuotr.

Rūgščiu ir gaiviu skoniu pasižymintis padažas „Nam Prik Pla“ gaminamas iš žuvies padažo, žaliųjų citrinų sulčių, cukraus ir aitriosios paprikos. Tajai jį deda visur. Valerijos Stonytės nuotr.


Ar skiriasi indiškas karis nuo tailandietiško?

Taip. Indiškas karis yra gaminamas iš sausų prieskonių. Indai naudoja panašius ingredientus, tačiau dar įdeda šildančių kalėdinių prieskonių – gvazdikėlių, cinamono, žvaigždinio anyžiaus. Tailande naudojami švieži ingredientai – tiesiog nuskinami nuo medžio ir grūstuvėje sutrinami į pastą. Kas eina šalia kario – fantazijos klausimas: žuvis, paukštiena, jūrų gėrybės… Milijonas galimybių.

Žalias karis (6 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.

Žaliasis karis (6 Eur). Šalia kario patiekiami ryžiai su traškiais „šalotiniais“ svogūnais nėra paplitę Tailande. Vietoje jų tajai naudoja kepintus česnakus. Traškiais svogūnais barsto indoneziečiai Valerijos Stonytės nuotr.


Meniu. Valgiaraščio pagrindą sudaro kariai (geltonas, žalias, raudonas (tarsi valstybinė vėliava) ir vienintelis vegetarams tinkamas patiekalas – vegetariškas karis), kurių kainos varijuoja nuo 4 iki 7 eurų. Siūlomos 3 rūšių sriubos: laksa (su vištiena ir krevetėmis), Tom Yum Gai (su vištiena) ir Tom Yum Pla (su žuvimi). Galima rinktis mažesnę (4 Eur) arba didesnę (6 Eur) lėkštę. Numalšinti troškuliui (ar aštrumui) – alus, vynas (po 3 Eur), kokakola arba „Schweppes“ (po 1,5 Eur).

Adresas: Pylimo g. 58, Vilnius

Darbo laikas: Antr.–Sekm. 11:00–16:00

Paskyra „Facebook“ ČIA.

Naujausi įrašai

bottom of page