top of page

Pirmą kartą istorijoje: jūsų dėmesiui – lietuviškas romas

Jokių klaidų čia nėra, lietuviškas romas iš tiesų egzistuoja. Taip, kaip sakome, kad Adomas Mickevičius yra lietuvis, o lenkai sako, kad jis – lenkas, taip galime teigti, jog Pacų giminės Salvadore gaminamas romas yra lietuviškas.

LDK didikų Pacų šeimos, XVIII a. pasitraukusios į Salvadorą, palikuonis Alfredo Pacas pagamino pirmą romą Salvadore. Ir ne bet kokį, o tokį, kuris verčia pasitempti garsius Gvatemalos gėrimus ir skina laurus tarptautiniuose konkursuose.

Į Salvadorą nutekėjusi giminė rugpjūčio pradžioje lankėsi Lietuvoje: čia atvyko daugiau Pacų negu kada nors anksčiau – net 8 giminės atstovai. Su kolegomis atėjome pasidairyti, paklausyti ir pakalbėti. Na, kas gi tie Pacai, kaip jie atrodo ir kodėl jiems vis dar rūpi prieš dešimtį amžių Lietuvoje gyvenę didikai Pacai.

Lietuva ir Salvadoras turi bendrą istorijos tašką – romą „Cihuatan“, kurį sukūrė žymios LDK giminės palikuonis Fernando Alfredo Pacas.

„Romas iš prigimties moko mus būti kantrius“, – sako jis.

Alfredo Pacas ir jo žmona (Valerijos Stonytės nuotr.)

Alfredo Pacas ir jo žmona Chulita (Valerijos Stonytės nuotr.)


Alfredo, Salvadore iki šiol gaminote kavą, o prieš dvylika metų pradėjote gaminti romą regione, kur anksčiau jo niekas negamino. Kodėl?

Tiesą sakant, Salvadoras yra Karibų jūros regione, o Karibai yra romo sostinė, nes pasakojama, kad piratai jį išrado. Jie vežėsi statinėse spiritą, kad galėtų dezinfekuoti žaizdas ir naudoti panašiems tikslams. Tačiau ilgainiui pastebėjo, kad skystis keičia savybes esant tam tikroms sąlygoms, kintant temperatūrai. Piratai paragavo to skysčio, kilo didžiulė puota ir taip Karibai tapo romo gimtine. Tačiau Salvadore iki šiol nebuvo gaminamas romas, mes pradėjome tai daryti.

Kodėl naudojate būtent amerikietiško ąžuolo statines?

Tai – ne naujos statinės, o panaudotos. Jos naudojamos burbono viskio gamybai. Ąžuolas per kelerius metus atiduoda visus taninus, kurie reikalingi burbono viskio gamybai, ir lieka tik tie taninai, kurie tinkami gaminti romą.

Pacų romo degustacija (Valerijos Stonytės nuotr.)

Pacų romo degustacija (Valerijos Stonytės nuotr.)


Kaip jūs atradote saitus su Lietuva?

Labai daug tyrinėjau, skaičiau, nagrinėjau ir išsiaiškinau, kad mūsų protėviai Pacai gyveno čia, Lietuvoje. Mane užplūdo ypatingi jausmai. Apsilankęs Lietuvoje pamačiau, kad mane daug kas sieja su lietuviais: ir asmenybės bruožai, ir išvaizdos savybės. Iki galo dar neišsiaiškinome visų istorijų, kaip Pacų giminė emigravo į Centrinę Ameriką, todėl būti čia ir matyti viską iš arti yra gera… Klausiu jūsų, kaip galima nemylėti tokios šalies, kuri yra artima?

Kiek pagaminate ir eksportuojate romo?

Dabar pagaminame 60 tūkst. butelių per metus, rinką kažkiek plėsime, tačiau išlaikysime savo filosofiją ir nekonkuruosime su didžiaisiais gamintojais. Mūsų romas skirtas išprususiam, skonių ieškančiam ragautojui.

DSC_0836

Pacų romas „Cihuatan“ (Valerijos Stonytės nuotr.)


Ar galima jūsų romą vadinti lietuvišku?

Salvadoriečiai didžiuojasi savo pirmuoju romu „Cihuatan“ ir nepyksta, kai jį pavadina lietuvišku – visgi jo tėvas lietuvių giminės palikuonis. Užteks visiems!

Pacų kavos galite išgerti vietoje, įsigyti: „Huracan“ kavinėse.

Pacų romo galite paragauti šiose vietose: bare „Spiritus“, „Rhum Room“, „Salionas“, „Elektrit“, „Turgus“, keliose „Huracan“ kavinėse – „Panoramoje“, VCUP, Gedimino 35, Gedimino 9.

Romo galite įsigyti: „Vyno klube“ prie „Panoramos“.

Naujausi įrašai

bottom of page