top of page

Neaštrus = nesaugus. Patarimai, kada ir kaip galąsti peilį

Jeigu kada teko girdėti, kad gero peilio galąsti nereikia, tai yra mitas. Net pačiam geriausiam peiliui ateina laikas lįsti po galąstuvu, kad atgautų aštrumą ir tiesumą, nes ašmenys ne tik atšimpa, bet ir susilanksto.

Kaip greitai peilis praras gamyklinį aštrumą, priklauso, žinoma, nuo jo kokybės, t. y. briaunos plieno tvirtumo ir kaip dažnai yra naudojamas. Gali būti, kad geriausią formą jis praras jau po kelių dienų, o gali – kad po kelių savaičių.



Kaip patikrinti, ar reikia galąsti?

Labai paprastai. Tam puikiai pasitarnauja net garsiausių restoranų šefų naudojamas triukas su pomidoru. Padėkite daržovę ant pjaustymo lentelės, nespausdami peilio priglauskite jo briauną prie gležnos pomidoro odelės ir lengvai truktelėkite peilį į save. Tikrai aštrus peilis pomidorą perpjaus. Atšipęs nuslįs į šoną.


Neaštrus = nesaugus

Jeigu manote, kad ne itin aštrus peilis yra saugus, tai irgi mitas. Virtuvėje saugesnis peilis yra tas, kuris aštrus, nes: a) jeigu peilio ašmenys aštrūs, maža tikimybė, kad pjaustant daržoves, vaisius, mėsą ar duoną jis netikėtai slystels į šoną. Jeigu taip nutiktų, rizika susižeisti – gana didelė. b) aštrus peilis yra lengvesnis, be to, pjaustant aštriu peiliu reikia mažiau pastangų – peilio nereikia spausti, jis lengviau slysta, sklandžiau juda, nevargina rankos; c) aštrus peilis suteikia daugiau malonumo ir pasitenkinimo valgio gaminimu, nes, pavyzdžiui, prieskonines žoleles lengvai supjausto, o ne sutraiško, pomidorą grakščiai perskrodžia, o ne sumaigo.

Tad jeigu pjaustymas ėmė varginti, tai ženklas, kad peilį metas galąsti. Nelaukite, kol peilis visiškai atšips, nes tokį gerai pagaląsti bus tik dar sunkiau.


Kas ir kaip galanda?

Jeigu įsigijote gerą peilį, be abejo, tikitės ir norite, kad jis tarnautų ilgai. Specialistai teigia, kad peilio tarnavimo laikas net 99 proc. priklauso nuo to, kaip yra galandamas. Taigi, yra du pasirinkimai – profesionalus peilių galandimo meistras arba geras peilių galąstuvas namuose.

Jeigu eisite pas meistrą, būtinai rinkitės tą, kuris galanda būtent peilius, o ne viską, kas po ranka. Kiek daugiau žinių reikia renkantis galąstuvą, kuriuo namuose peilius galąsite patys.



PATARIMAI, KAIP IEŠKOTI GALĄSTUVO

Yra kelių tipų galąstuvai: rankinis, elektrinis, galandimo akmenys ir aštrinimo strypai. Labiausiai laiką tausoja elektriniai, bet jeigu peilių turite nedaug, gali pakakti ir rankinio galąstuvo.

Neretai daiktus renkamės pagal kainą – kartais šis atrankos būdas pasiteisina, kartais – ne. Tačiau kalbant apie galąstuvus, taisyklė, kad brangesnis bus geresnis, kokybiškesnis ir ilgiau tarnaus, teisinga.

  • Greitoji pagalba

Rankiniai galąstuvai palengvina galandimo procesą, tačiau greičio, kokybės ir įdedamų pastangų prasme yra mažiau efektyvūs už elektrinius. Galandant jais reikia ir šiek tiek žinių, ir įgūdžių. Svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį perkant rankinį galąstuvą – tai diskai ir jų „sekcijos“. Rekomenduojama ieškoti įrankio su deimantiniu sluoksniu dengtais galandimo diskais (tobula, jeigu dar ir su skirtingo rupumo abrazyvais) ir dviem diskų sekcijomis.

Visų rankinių galąstuvų veikimo principas paprastas: braukiant peilį per diskus pirmojoje sekcijoje jį pagaląsite, o antra skirta peilio poliravimui. Galandant svarbu nespausti ir nenaudoti jėgos braukiant ašmenį per diskus. Stipriai spausdami sugadinsite ir galąstuvą, ir peilio ašmenį. Taip pat svarbu galandant peilį tolygiai jį išlaikyti viso galandimo metu. Geriausias peilio galandimo kampas – 17 ir 22 laipsnių. Brangesni galąstuvai yra sumodeliuoti kaip tik tokiu kampu, o galandant pigesniais kampą teks pagauti patiems. Rankiniai galąstuvai puikiai tinka namų virtuvėse peilių aštrumui išsaugoti.

Rankinio galąstuvo didžiausias pliusas – patikimai pagaląs atšipusį peilį (lyg greitoji pagalba), minusas – nepagaląs jo taip gerai, kaip pagaląstų elektrinis galąstuvas.

  • Elektriniai galąstuvai

Šie skirti ir mėgėjų, ir, žinoma, profesionalioms virtuvėms, kuriose peilis yra vienas dažniausiai naudojamų įrankių, o laiko žaisti su rankiniu galąstuvu ar galandimo akmeniu nėra. Elektriniu vieną peilį pagąsite vos per kelias minutes, be to, jis galanda aštriau nei rankinis ir nereikia sukti galvos, kaip išlaikyti tinkamą galandimo kampą. Viską daro pats įrankis.

Elektriniai galąstuvai taip pat skirstomi pagal galandančius elementus (keraminis ar deimantinis) ir abrazyvo rupumą (vieno rupumo, kelių skirtingų rupumų).

Elektriniai galąstuvai su keliais skirtingo rupumo diskais yra universalesni ir pagalanda peilius greičiau bei kokybiškiau, nes rupesnis abrazyvas greičiau suformuoja ašmenų briauną, o smulkesnis po to ją tik išlygina. Kai galąstuvas yra tik su vienu elementu, priklausomai nuo rupumo, ašmenys suformuojami greitai, bet nelygiai (rupus abrazyvas) arba lygiai, bet tai trunka ilgai (smulkus abrazyvas).

Elektriniais galąstuvais naudotis labai lengva – tereikia peilio ašmenis padėti tarp dviejų diskų, o visą darbą atliks prietaisas.

  • Galandimo akmuo ir vandens akmuo

Galandimas akmeniu reikalauja daugiau įgūdžių, nei galandimas rankiniu ar elektriniu galąstuvu. Tačiau galandimo akmuo yra ilgaamžis ir labai kompaktiškas bei mobilus (kitaip nei elektrinis galąstuvas). Peilio aštrumas atkuriamas lengvu rankos judesiu braukiant peilį per akmenį. Abiejų akmenų principas yra tas pats, tik vandens akmuo naudojamas laikant akmenį vandenyje ir idealiausiai tinka japoniškiems peiliams galąsti.

Kiekvienas akmuo turi skirtingą rupumą. Žinovai teigia, kad 200, 1000 ir 4000 yra trys akmenys, kurių užteks išlaikyti peilius aštrius ilgus metus. Galandant pradedame nuo mažiausio grublėtumo (200). Akmenys labiau skirti gurmanams ir peilių entuziastams, kurie nori skirti laiko peilių galandimo menui ir mokslui. Vieno peilio galandimas gali užtrukti net iki 20 minučių. Akmenys yra ilgaamžiai, gali tarnauti net ir visą gyvenimą.

  • Aštrinimo strypas

Tai galąstuvai, atliekantys pirminę aštrinimo funkciją – jais peilio ašmenys ne galandami, o tiesinami. Galandant strypu, jį reikia atremti į virtuvės darbastalį, o peilį braukti 15–20 laipsnių kampu. Tai gana primityvus, pigus ir ilgaamžis sprendimas namų virtuvei. Jeigu ieškote aštrinimo strypo, rinkitės deimantiniu paviršiumi.



P. S. Atminkite, per dažnas ar per ilgas galandimas gali sutrumpinti peilio tarnavimo laiką.



 

Patikimų ir Jūsų poreikius atitinkančių galąstuvų rasite užsukę ČIA


Naujausi įrašai

bottom of page