top of page

Mokslinių atradimų TOP 6 – juos žinant lieknėti seksis kaip per sviestą

Maistui pagrįstai skiriame labai daug dėmesio – jis lemia mūsų nuotaiką, sutvirtina santykius, kai valgome kartu. Kremtamės, kai valgome nesveiką maistą, priaugame svorio ar negalime atsispirti norui valgyti daug. Galų gale, maisto pasirinkimas atspindi, kas iš tiesų esame. Kuo pavojingas sveikas maistas, kas lemia sotumo jausmą ir kodėl žmonės ragauja keptų šikšnosparnių arba nevalgo to, ką valgo kiti? Šį kartą – apie tai, ką mokslininkai jau spėjo atrasti kulinarijos psichologijos srityje.

BAISŪS AMERIKIEČIŲ SANTYKIAI SU MAISTU, ARBA KODĖL DERĖTŲ IMTI PAVYZDĮ IŠ PRANCŪZŲ?

Mokslininkai nustatė, kad amerikiečių santykis su maistu nėra tinkamas. Palyginus su prancūzais, belgais ar japonais, amerikiečiams maistas teikia mažiau džiaugsmo ir jie labiausiai apsėsti minčių, ar maistas iš tiesų yra sveikas. Jie kankina save kaip tik gali: yra labiausiai nepatenkinti tuo ką valgo, labiausiai susirūpinę maisto sveikumu, kur kas dažniau keičia dietas, ir, galiausiai, vis vien yra nutukę du kartus labiau… Prancūzai, priešingai, turi kur kas mažiau tokių baimių, labai džiaugiasi valgydami ir, turbūt, todėl perpus rečiau skundžiasi nutukimu! Kaip sakoma, valgau ir lieknėju! Nors mokslininkai dar neišsiaiškino, kodėl amerikiečių santykis su maistu yra toks sumišęs, aišku viena – pavyzdį reikėtų imti iš prancūzų… Taigi, bon appétit!


"iittala" nuotr.

„Iittala“ nuotr.

SOTUMO JAUSMĄ LEMIA… VISAI NE SKRANDIS!?

Nors manome, kad suvalgome tiek, kiek esame išalkę, iš tiesų įtaką sotumo jausmui daro ir lėkštės bei šaukšto dydis! Tai parodė tyrimas, kai sriubos dubenėlis slapčia buvo papildomas iš apačios. Vieni gavo įprastinę didelę porciją sriubos, o kitų dubenėlio turinys buvo slapčia papildomas, tad jie suvalgė beveik du kartus daugiau sriubos, tačiau nesijautė pernelyg prisivalgę. Šis tyrimas atskleidė, kad mūsų skrandis pasiunčia tik apytikslę žinią. Iš tikrųjų mes remiamės ir tuo ką matome, o akis, pasirodo, labai lengva apgauti… Vienas iš sveikesnio maitinimosi patarimų galėtų būti toks: prisiverskite pirkti mažesnes maisto pakuotes, valgykite iš mažesnių indų ir dažniau atsisakykite pakartoti…

TAI NĖRA „VIEN TIK PIETŪS“!

Dėmesio! Valgymas kartu su kitais asmenimis turi didelį psichologinį krūvį! Kaip rodo tyrimas, pietavimas yra rimtas reikalas, ypač jei valgoma su buvusiu partneriu. Nustatyta, kad, palyginus su kavos gėrimu ar pokalbiu telefonu, pietavimas su buvusiuoju ar buvusiąja sukelia didžiausią esamo partnerio pavydą… Apskritai, simbolinė valgymo su kitu žmogumi jėga yra didžiulė. Tai toli gražu nėra „vien tik pietūs“. Suvokiantys psichologinę pietavimo svarbą, niekada nevalgys jiems nemalonioje aplinkoje ar su nemaloniais žmonėmis, nesvarstys prie pietų stalo įtampą keliančių klausimų ir jokiu būdu neskaitys kriminalinių naujienų. Pats metas pradėti atidžiai rinktis su kuo pietauti, ir išmokti pasakyti „ne“ tiems, kurie neverti jūsų švento pietų pertraukos laiko!


pomidorai

JEI SVEIKA, TAI GALIMA VALGYTI DAUGIAU!?

Atrodo, kad toks įsitikinimas ir elgesys yra plačiai paplitę. Nustatyta, kad žmonėms pateikus tą patį maistą, tačiau nurodžius, jog jis yra sveikas, suvalgoma trečdaliu daugiau nei nurodžius, kad jis yra nesveikas! Taigi pravartu žinoti, kad vadinamasis sveikas maistas nėra vien tik gėris. Be to, būkite budrūs – neretai sveiko maisto priedanga gudrauja ir prekeiviai, skatinantys jus nusipirkti daugiau, nei iš tiesų reikia.

KAIP PADAVĖJAS „SUTEIKIA LEIDIMĄ“ PERSIVALGYTI!?

Mokslininkai tyrinėjo, kaip žmonių elgesį restorane paveikia padavėjo svoris. Tyrimo rezultatai intriguoja: dietos besilaikę žmonės valgė daugiau, kai nesveiką maistą siūlė antsvorio turintis, o ne liesas padavėjas! Nors rezultatas turėtų būti priešingas – nutukęs padavėjas turėtų sumažinti norą valgyti. Deja, būtent toks padavėjas dietos besilaikantiems lankytojams pasiunčia nesąmoningą „leidimą“ persivalgyti. Kitaip tariant, „jei jis gali persivalgyti, galiu ir aš“. Kitoks poveikis buvo žmonėms, kurie nesilaikė dietos. Jie valgė daugiau, jei padavėjas buvo liesas! Turbūt pasąmoningai manė, kad, jeigu padavėjui „neina į kūną“, tai „neis“ ir jiems. Greičiausiai, nuo šiol labiau kreipsite dėmesį į tai, koks žmogus jums patiekia maistą.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


PASAKYKITE KIEK SVERIA JŪSŲ DRAUGAI IR AŠ PASAKYSIU, AR TURITE ANTSVORIO!

Turbūt pernelyg stipru sakyti, kad antsvorio turintys draugai priverčia mus pačius pastorėti, tačiau… Nustatyta, kad nutukimo tikimybė yra 57 proc. didesnė, jeigu jūs turite nutukusių draugų. Tyrimai atskleidė, kad žmonėms didžiulę įtaką daro tai, kaip maitinasi aplinkiniai: pavyzdžiui, žmonės valgo daugiau, jei aplinkiniai valgo daug, ir atvirkščiai. Tokiai įtakai ypač pasiduoda moterys! Net jei valgome vieni, mus netiesiogiai veikia visuomenė – psichologai tai vadina socialinėmis normomis. Vienas tinkamiausių pavyzdžių: vyrai renkasi dideles porcijas, o moterys – mažas. Kaip sakoma, ponui – kepsnys, o poniai – salotų! Todėl analizuokite, kaip socialinės normos veikia jūsų mitybą – juk normos ne visada diktuoja tik gerą toną…

Ištrauka iš VMG kulinarinio žurnalo: Niujorkas + Seksas ir maistas.

Naujausi įrašai

bottom of page