top of page

Kaip išsirinkti pipirų malūnėlį?



Pirmąjį pipirų malūnėlį 1842 metais sukūrė broliai Peugeot. Jų sukurto patento paslaptis – dviejų skirtingų dydžių griovelių mechanizmas. Pirmasis skirtas pipirų grūdeliams nukreipti ir sutraiškyti, antrasis – sumalti juos iki norimo smulkumo, kurį buvo galima nustatyti specialia svirtele. Toks mechanizmas naudojamas ir moderniuose pipirų malūnėliuose.

Kaip išsirinkti

Ką tik sumalti pipirai turi daug intensyvesnį skonį ir aromatą, jų reikia naudoti mažiau nei iš anksto sumaltų. Sumalti pipirai didelę dalį kvapo ir skonio praranda po trijų mėnesių, o jei perkami prekybos centruose, greičiausiai turės daug priedų padedančių išlaikyti skonį ir kvapą ilgiau. Taigi, pipirų malūnėlis – šviežumo garantas. Tačiau įžengus į parduotuvę, akis raibsta nuo pasirinkimo: „patogiausias“, „geriausia kaina“, „tikram profesionalui“. O kaip išsirinkti tokį malūnėlį, kuris tenkintų individualius poreikius? Štai penki svarbiausi aspektai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį renkantis:

  1.  Rinkitės pagal paskirtį: grožiui ir stiliui arba gaminimui.

  2.  Atkreipkite dėmesį, ar malūnėlį lengva užpildyti pipirais.

  3.  Gaminant svarbu malimo greitis – elektriniai mala greičiau, tačiau dažniau užsikemša nei mechaniniai.

  4.  Patikrinkite, ar malūnėlis patogus naudoti ir laikyti.

  5.  Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, iš kokios medžiagos pagamintas malūnėlio mechanizmas. Tvirtesni gaminami iš keramikos, nerūdijančio plieno.

Ne! Vandeniui, druskai ir šviesai

Valyti malūnėlį reikėtų drėgna skepetaite, jokiu būdu ne indaplovėje ar po tekančiu vandeniu. Malūnėlį taip tik sugadinsite. Taip pat galima naudoti mažą šepetėlį, skirtą valyti tokio tipo prietaisams. Jei malūnėlis elektrinis, reikia stengtis, kad į jį patektų kuo mažiau vandens.

Prietaiso pripildymo metu, apatinė mechanizmo dalis neturi būti priveržta pernelyg stipriai,nes ji greitai susidėvės. Retkarčiais į medinį malūnėlį reikėtų įlašinti lašą aliejaus, kad medinis mechanizmas neperdžiūtų ir nesuskiltų. Jei malūnėlis elektrinis, jį reikėtų kartais pakratyti, kad neužsikimštų. Pipirų malūnėliu galima malti skirtingo kietumo pipirų grūdelius.

Nuo minkščiausių (raudonojo ir žaliojo) iki kiečiausių (juodojo ir baltojo). Svarbiausia, kad grūdeliai būtų gerai išdžiūvę. Jei malūnėlis skirtas malti pipirus, jis neturėtų būti naudojamas kitiems prieskoniams, todėl, kad malimo mechanizmas gali būti pagamintas iš geležies ar kito, vandens ir druskų lengvai pažeidžiamo metalo. Pavyzdžiui, malant druską pipirų malūnėliu, malimo mechanizmas ilgainiui surūdys. Metalas oksiduosis ir įvyks korozija.Tačiau yra daugybė malūnėlių, kuriais gali būti malami įvairūs prieskoniai. Daugiafunkcinių, kokybiškų prietaisų kaina prasideda nuo 40 eurų.

Galiausiai, laikykite malūnėlį tamsioje vėsioje vietoje (ypač jei indelis yra skaidrus), kur prieskonių nepasiektų saulės šviesa. Saulėtoje ir karštoje vietoje prieskoniai praranda spalvą, aromatą ir naudingąsias medžiagas.

Elektrinis ar rankinis

Nors elektriniai malūnėliai atrodo moderniai ir yra greiti, dauguma renkasi rankinius malūnėlius, nes juos paprasčiau prižiūrėti, jie neskleidžia triukšmo bei neužsikemša. Be to, kai kurie elektriniai malūnėliai gali suteikti nepageidaujamo metalo skonio net ir sultingiausiam kepsniui.

Kita vertus, greitam ir tiksliam gaminimui labiau tinka elektriniai prietaisai, nes jie vienu kartu susmulkina daugiau pipirų. Šiuo metu madingi nostalgiją sukeliantys mediniai ar keramikiniai rankiniai malūnėliai. Vis dėlto, šis prietaisas derinamas prie virtuvės dizaino, ypač jei yra ant stalo, prie kurio valgoma.

Naujausi įrašai

bottom of page