top of page

Kaip gimsta daiktai? Alfas „iittala“ stiklo gamykloje pagamino vienetinę vazą

Alfas Ivanauskas, viešėjęs „iittala“ gamykloje Suomijoje, išvydo, kaip gimsta rankų darbo aukščiausios kokybės „iittala“ stiklo dirbiniai, ir pats neatsispyrė pagundai pagaminti vienetinę vazą.

Žaliava. Smėlio, iš kurio ir gaminami stiklo indai, lydymosi temperatūra yra net 1700–1800 laipsnių. Šiaip smėliui išlydyti reikėtų 2000 laipsnių temperatūros, bet į mišinį įmaišoma sodos, kad procesas paspartėtų.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Procesas. Belieka paimti vamzdį ir jį sukant pūsti medinėje formoje esančią stiklo masę. Procesas primena muilo burbulų pūtimą, tik vietoje šiaudelio čia tarnauja tuščiaviduris strypas, o vietoje burbulo medinėje formoje tūno stiklo masė. Ši aušdama ne iš karto kietėja, o laipsniškai tirštėja, iš pradžių tapdama klampia mase – taip pūtimo vamzdžiu metu suformuojamas stiklo burbulas, kuris virsta norimos formos dirbiniu.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Atsargumas. „iittala“ gamyklos Suomijoje darbuotojai tikina, kad svarbiausia šiame darbe – ne tik talentas ir patirtis, bet ir kantrybė. Strypą reikia sukti ir juo orą pūsti labai palengva, kol susiformuoja norimos formos vaza. Svarbiausia niekur neskubėti, nes tai – ne olimpiada, o subtili ir atsakinga meno kūrinių gamyba.

Labai svarbu ir saugumas: jokiu būdu negalima netyčia įtraukti per burną oro, nes jis bus itin karštas. Tai – tarsi kūrybinė ir kantri meditacija: „iittala“ gamyklos Suomijoje darbuotojai žino šią geležinę taisyklę ir ją pabrėžia pirmą kartą bandantiesiems. „Tiesiog pūti ir trumpam pamiršti kvėpavimą, kaip panėręs į vandenį“, – pasakojo Alfo vazos gamyboje talkinęs stiklo pūtimo meistras.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Paskutiniai akordai. Kai procesas baigtas, forma, kurioje formavosi vaza, atidaroma. Gatavas produktas išimamas ir dedamas į specialią aušinimo erdvę.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Finalas. Kas nutinka, jei gautas produktas neatitinka aukštų kokybės reikalavimų? Šiam tikslui fabrike triūsia „iittala“ kokybės inspekcija. Specialistai preciziškai tikrina kiekvieną gaminį ir aptikę trūkumų jį sudaužo, o šukės keliauja į specialią brokui skirtą šiukšlių dėžę. Visa laimė, Alfo Ivanausko gaminta vaza sulaukė aplodismentų. „iittala“ gamyklos užkulisius pamatęs ir juos stiklo kulinarijai prilyginęs „Virtuvės mitų griovėjų“ vadas nuo šiol savo gausioje indų kolekcijoje turi tai, ką sukūrė pats.

Vienetinės Alfo Ivanausko vazos gamybos procesą stebėkite išskirtiniame videoreportaže.


Daugiau apie Alfo ekskursiją „iittala“ gamykloje Suomijoje skaitykite ČIA.

Comentarios


Naujausi įrašai

bottom of page