top of page

Dietistė Vaida Kurpienė: „Lengviausias būdas sumažinti mėsos – pusryčiams valgyti košę"

„Dažniausiai žmonės į mane kreipiasi ne tada, kai planuoja atsisakyti mėsos, o tada, kai dėl mitybos pokyčių atsiranda vienokių ar kitokių rūpesčių ar problemų, – sako dietistė, dviejų populiarių knygų apie mitybą autorė Vaida Kurpienė. – Tačiau aš labai rekomenduočiau į mitybos specialistą kreiptis dar prieš planuojant esminius pokyčius mityboje, nesvarbu, trumpesniam ar ilgesniam laikotarpiui".

Pasak dietistės, gali būti, kad net ir atsisakius vienos ar kitos grupės produktų, žmogus gali jaustis gerai, tačiau bet kokiu atveju prieš išbraukiant produktą iš raciono, labai sveika ir išmintinga pasidomėti, kokiu kitu produktu galima jį pakeisti, kompensuoti, nes organizmas ilgainiui vis tiek pajus jo trūkumą.


Vaida Kurpienė_dietistė
VMG nuotr.


 

Antradienį, sausio 31 dieną, nuo 20.00 Alfas Ivanauskas kalbins Vaidą Kurpienę savo IG


 

Kokių produktų reikėtų valgyti daugiau, atsisakius ar sumažinus mėsos kiekį valgiaraštyje?

Produktų, kurie turtingi baltymų. Pastebėjau, kad labai dažnai mėsos atsisakę žmonės pradeda valgyti daugiau angliavandenių turinčių produktų, pavyzdžiui, miltinių patiekalų. Tai ne tik nenaudinga, bet netgi gali pakenkti organizmui. Pieno produktų, kaip antai, varškė, sūris, pienas ir t. t. lietuviai valgo pakankamai ir netgi per daug, todėl daugiau dėmesio rekomenduočiau skirti riebesnei ir liesesnei žuviai, nepamiršti kiaušinių, taip pat baltymingų augalinių produktų – fermentuotos sojos produktų, ankštinių – ir įvairių rūšių pupelių, ir žirnių, ir avinžirnių, ir lęšių.


Svarbu žinoti, kad gyvūninės kilmės produktuose yra visavertis baltymas, toks, koks yra ir mūsų organizme. o augalinių, išskyrus fermentuotos sojos produktus, baltymas nėra visavertis, jam trūksta tam tikrų aminorūgščių. Todėl jeigu valgiaraštyje – tik augaliniai produktai tą dieną, jį būtina planuoti taip, kad dienos metu būtų gaunama ir grūdinių, ir ankštinių produktų. Juose esančios skirtingos amino rūgštys organizme komplektuojamos ir susidaro mums taip reikalingas visavertis baltymas.


Kartą per metus, bet visą mėnesį ar kartą per mėnesį, bet visus metus – koks bemėsis režimas, Jūsų nuomone, yra palankesnis?

Esu už nuoseklumą vietoje trumpalaikių drastiškų sprendimų. Sprendimas vieną mėnesį nevalgyti mėsos, o likusį laiką ją valgyti, įneša daugiau sumaišties, nei duoda naudos. Kad pakeistume vienus produktus kitais vertingais produktais, reikia ir žinių, ir laiko. Todėl geriau mažesnis pokytis, bet reguliarus.

Pavyzdžiui, dauguma mūsų rytais valgome sumuštinius su kumpiu, rūkyta dešra, kepamės omletus su dešra ir pan. Aš patarčiau pusryčiams rinktis grūdinius produktus, košes – jos gali būti ir sūrios, ir aštrios, bet ne saldžios. Grūdų, iš kurių galime virtis košes, yra bent 16-17 rūšių, o kiek dar įvairiausių pagardų: visus metus kiekvieną rytą galime valgyti vis kitokį patiekalą. Taip – skaniai, sveikai ir įdomiai, galime mažinti suvalgomos mėsos kiekį.

Be to, jeigu viena dieną imtume ir susirašytume visus baltymų turtingus produktus ir pasistengtume bent kartą ar kelis kartus per savaitę jų suvalgyti, manau, mėsos suvartojimas per savaitę sumažėtų natūraliai ir be didelių pastangų.

Visada labiau rekomenduoju orientuotis ne į tai, ko turime vengti ar negalime valgyti, nes visi produktai yra valgomi, klausimas tik, kaip dažnai ir kiek – o labiau orientuotis į tai, ką verta valgyti.

Maisto produktų įvairovė dienos ir savaitės metu yra viena kertinių sveikos ir vertingos mitybos taisyklių. Tad ir baltyminius produktus valgykime įvairius.

 

Vienas mėgstamiausių Vaidos Kurpienės bemėsių patiekalų – šildanti žirnių sriuba, kurią dietistė rekomenduoja patiekti su viso grūdo bemiele, grikių ar avižų duona.


vegetariška žirnių sriuba_Vaidos Kurpienės nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

Žirnių sriubai išvirti reikia:

  • 800 ml daržovių sultinio, galite naudoti savo virtą koncentruotą, tada reikės mažiau

  • 500 ml vandens. kiekį reguliuokite pagal norą, vanduo kalorijų neturi. Pilsite daugiau, bus skysta sriuba, pilsite mažiau – tirštesnė

  • 400 g džiovintų žirnių, skaldytų ar pilnų. Juos nuploviau ir pamerkiau brinkti. Skaldytų nebūtina mirkyti, tik pamirkius jie labai greitai išverda. O neskaldytus mirkyti rekomenduoju apie parą ar bent 12 val.

  • 300 g morkų

  • 200 g pievagrybių

  • 70 g svogūnų

  • 4 skiltelių česnako

  • 5 g imbiero

  • 3 v. š. alyvuogių aliejaus

  • 1 v. š. ciberžolės

  • druskos, pagal skonį

  • pipirų, pagal skonį

  • lydyto sviesto kepimui

  1. Į puodą įpilame aliejaus ir įjungiame viryklės vidutinę kaitrą. Suberiame smulkintus svogūnus ir morkas.

  2. Kepame maišydami apie 4 minutes, kol svogūnas taps skaidrus. Jei matysite, kad per mažai riebalų – tai arba jų pagal poreikį dar pilkite arba mažais kiekiais daržovių sultinio.

  3. Suberiame smulkintus česnaką, imbierą, ciberžolę ir grybus. Pakaitiname 3 minutes.

  4. Supilame daržovių sultinį, vandenį, žirnius, druską.

  5. Padidiname kaitrą ir užverdame. Tada sumažiname ugnį iki mažos ir verdame 20 minučių arba tol, kol žirniai pasieks norimą minkštumo lygį. Aš viriau maždaug tiek, bet paskui išjungiau ir palikau skoniams susigulėti.

  6. Pagal skonį pagardiname pipirais.

  7. Patiekiant labai skanu, bet nebūtina: – kalendros lapai, tinka ir petražolės ar smulkiai kapoti švieži laiškiniai česnakai – saulėgrąžų sėklos, lengvai pakepintos sausoje keptuvėje. Pakanka, kad jos vos pagelsta, bet neturi paruduoti!

Skanaus.




Naujausi įrašai

bottom of page