top of page

Aura Copeland: „Joks miestas neprilygsta Niujorkui maisto kokybe“

Lietuvė Aura Copeland Niujorke gyvena jau 14 metų. Išvyko kaip modelis, o tapo pripažinta papuošalų kūrėja, įkūrė labdaros organizaciją ir šiuo metu dalį savo laiko praleidžia Haityje – dirba su vaikais.

Aura, koks Jums pasirodė Niujorkas pirmą kartą atvykus ir kaip šis miestas nuo tada pasikeitė?

Pats Niujorkas nelabai pasikeitė, pasikeitė mano pačios gyvenimo būdas. Pirmaisiais metais norėjosi visur dalyvauti, nenorėjau praleisti jokio renginio, koncerto ar vakarėlio. Dabar mano gyvenimo būdas kitoks – sėslesnis ir nuobodesnis. Net penktadienį vakare pagalvoju, ar noriu kelti koją iš namų.

Po studijų dirbote avalynės dizainere, kol galiausiai tapote pripažinta papuošalų kūrėja. Ar galite savo gyvenimo istoriją pavadinti amerikietiškos sėkmės istorija?

Manau, kad ta „amerikietiška svajonė“ yra nuo senų laikų likusi idėja, visiškai nieko bendro neturinti su realybe. Čia, kaip ir bet kurioje kitoje išsivysčiusioje šalyje, reikia sunkiai mokytis ir sunkiai dirbti, kad galėtum pasiekti, ko nori. Nemanau, kad Amerikoje yra daugiau galimybių nei, tarkime, Vakarų Europoje. Aišku, Niujorkas yra pasaulio mados sostinė, tad, dirbant mados srityje, tai yra geras miestas maksimaliai sėkmei pasiekti. Bet neužmirškime, kad ir konkurencija čia pati didžiausia.

Pirmieji Jūsų kūriniai buvo įkvėpti senojo Niujorko. Kur pavyko atrasti tokį Niujorką?

Mano kūrinius įkvėpė Niujorke rasti seni juvelyrikos dirbiniai ir papuošalai. Mane visada žavėjo vintažas – baldai, indai, lempos, mados aksesuarai. Be to, joks kitas pasaulio miestas neduos tokios kūrybinės energijos kaip Niujorkas. Idėjų gali pasisemti užsukęs į meno galeriją, mažą butiką ar tiesiog stebėdamas žmones gatvėje. Jokiame kitame mieste žmonės taip drąsiai neeksperimentuoja su mada.

Ar esate atradusi Niujorko kulinarinį pasaulį? Kas jame labiausiai žavi?

Dauguma niujorkiečių mėgsta eksperimentuoti su maistu, visada bando atrasti naują mėgstamą restoraną ar pasidalinti informacija. Maistas ir restoranai – viena populiariausių „small talk“ temų. Mano nuomone, joks kitas pasaulio miestas neprilygsta Niujorkui maisto kokybe ir pasirinkimu. Išėjusi iš namų, jau po 5 minučių galiu rinktis iš 20 skirtingų šalių virtuvių ar restoranų. O gal ir dar daugiau! Išvykusi svetur, labiausiai ilgiuosi maisto įvairovės. Italija ir Prancūzija garsėja savo virtuvėmis, bet būdama ten, ilgiuosi Niujorko įvairovės.

„Save gerbiantys niujorkiečiai nelaksto su pica rankose.“

Sakoma, kad niujorkiečiai dievina picą ir kiekvienas save gerbiantis pilietis suderina greitą ėjimą ir picos valgymą. Tai mitas ar tiesa?

Man tai panašiau į mitą. Aišku, per pietus biurų darbuotojai išbėgę pagriebia picą ir dažnai lekia atgal į darbą. Tačiau dauguma eina į kavines – užsisako sumuštinį, salotas, sriubą, neretai iš anksto paruoštą suši dėžutėje. Netgi sakyčiau, kad save gerbiantys niujorkiečiai gatvėmis su pica rankose nelaksto. Čia žmonės daug sportuoja, kreipia dėmesi į sveiką mitybą, stengiasi pirkti organiškus produktus ir pan. Nors gal tai labiau tinka Manhatenui, o ne Niujorkui.

Kaip manote, ką darytų niujorkiečiai, jei vieną dieną nebeliktų „food trucks“?

Jie gana populiarūs. Esu netgi girdėjusi apie „food truck tours“, bet tą populiarumą lemia vieta – biurų rajonai. Aš pati asmeniškai tokio maisto nevalgau.

Ką kiekvienam atvykusiam į Niujorką privaloma aplankyti?

Siūlyčiau eiti ne į turistines vietas (Empire State bldg, Rockfelerio centrą, Times Square), bet praleisti laiką su vietiniais ir pažinti Niujorką tokį, kokį mato jo gyventojai, o ne koks jis sukurtas turistams. Mano nuomone, vietiniai Manhatano gyventojai turi gana savitą skonį, tiek kalbant apie maistą, tiek apie madą. Reikia tiesiog paklausti jų patarimo. Būtinai daugiau laiko praleiskite miesto centre, nueikite į „speak easy“ barus China Towne, aplankykite Brukliną, mažas galerijas Lower East Side, nueikite į Comedy Cellar West Village, pasivaikščiokite akmenimis grįstomis West Village gatvelėmis ir jose pasiklyskite, aplankykite West Chelsea galerijas. Na, ir, žinoma, negalima užmiršti Centrinio parko.

Ar pati gaminate maistą? Kaip skiriasi Jūsų maisto racionas Niujorke ir Haityje?

Aš labai mėgstu valgyti, o gaminti – nelabai. Mano draugai tai žino, todėl, atėję į svečius, nieko, išskyrus arbatą, nesitiki. Tiesa, ypatingomis progomis pagaminu lietuviškas bulvių salotas, kurias visi labai mėgsta. Haityje žmonės valgo daug mėsos patiekalų, o aš mėsos nevalgau, todėl dažniausiai renkuosi žuvį ir juoduosius ryžius („riz djon djon“) – labai tradicinis patiekalas. Būdama Haityje, beveik kasdien valgau šį maistą – daug žuvies su juodais ryžiais.

Lietuvoje lankotės kartą per metus. Ar turite čia maitinimo vietų, kuriose mėgstate lankytis?

Skaniausiai gamina mano mama, tai yra tradicinė lietuviška virtuvė. O Vilniuje neturiu ypač mėgstamos vietos. Rudenį, vaikščiodama su drauge, netikėtai atradau labai jaukią portugališką vietą – „Galo do Porto“. Buvau maloniai nustebinta, nes maistas ir aptarnavimas buvo labai geras.

Rekomenduojama aplankyti Niujorke: 

LA DUREE – klasikinė prancūziška vieta (Soho rajone).

BALTHAZAR – klasikinis prancūziškas bistro stiliaus restoranas (Soho rajone). Puiki vieta papietauti.

CARBONE – italų restoranas. Maistas ir atmosfera – fantastiški. Maistas paprastas, šviežias, nekomplikuotas. Paskutinio vizito į Niujorką metu ten vakarieniavo ir prezidentas Barakas Obama. Šitas restoranas turi užkandį iš kukurūzų ir trumų – tai mano mėgstamiausias patiekalas! Šefas man netgi atskleidė slaptą receptą, tik jo, deja, negaliu atskleisti.

Fotografija – Marco Vocchi

Naujausi įrašai

bottom of page