top of page

Ar galima šuniui maisto nuo mūsų stalo? Į šį ir kitus klausimus atsako veterinarė

Namuose naujas augintinis? Labai svarbus klausimas: o ką jis valgo? Kaip jį maitinti? Ar galima maisto nuo mūsų pietų stalo, o gal išvirti ką nors specialiai jam? Į rūpimus klausimus atsako veterinarijos klinikos „Kaivana” veterinarė Aušrinė Putriūnaitė.


maistas ant stalo_ar galima šuniukui maisto nuo mūsų stalo?
VMG nuotr.

Kaip maitinti šuniuką?

Šuniukai nuo mamos pradedami atjunkyti maždaug 4 - 8 savaičių amžiaus. Šis laikotarpis yra

laipsniškas perėjimas nuo pieno prie sauso arba šlapio maisto. Nuolat kyla klausimų, kuris maistas yra geresnis – šlapias ar sausas. Pradžioje rekomenduojama rinktis tą maistą, kurį jaunas šuniukas valgo noriau. Šuniukai iki 12 - 18 mėnesių amžiaus, priklausomai nuo veislės ar kūno sudėjimo, turėtų būti šeriami pašaru, skirtu būtent jauniems šunims. Juose yra didesnis kiekis vitaminų ir mikroelementų, kurie būtini augančiam organizmui. Patys pašarai yra skirstomi pagal suaugusio gyvūno veislės dydį.

Jei auginate mažos ar vidutinės veislės šuniuką, rekomenduojama rinktis pašarą, kurio granulės yra smulkesnės (Acana Puppy Small Breed, Carnilove Salmon&Turkey Puppy, Brit Care Puppy Lamb&Rice ir kt.). Jei auginate didesnės veislės šuniuką, rekomenduojama rinktis pašarą, kurio granulės yra stambesnės (Acana Puppy Large Breed, Carnilove Salmon&Turkey Large Breed Puppy, Brit Care Junior Large Breed Lamb&Rice ir kt.).


kaip maitinti šuniuką?_ ar tinka šunims maistas nuo mūsų stalo?
Unsplash.com nuotr.

Ar maistas nuo mūsų šeimos stalo yra tinkamas šunims?

Maistas nuo šeimos stalo nėra tinkamas šunims. Taip yra dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia, tai gali sukelti virškinamojo trakto problemų (vėmimą, viduriavimą ir kt.) dėl žmonių maiste esančių

prieskonių, druskų ar riebalų. Virti kaulai taip pat nėra tinkami augintiniams, nes virimo procesas juos išdžiovina, todėl tampa trapesni ir gali įstrigti augintinio virškinamajame trakte. Tokia situacija gali sukelti vidurių užkietėjimą ar virškinamojo trakto nepraeinamumą. Kita priežastis, kodėl nereikėtų duoti šunims maisto nuo savo stalo, tai nutukimas. Žmonių ir šunų mitybos poreikiai skiriasi. Žmonių maiste yra daug tuščių kalorijų, kurios šunims sukelia apetitą, bet neturi naudingų vitaminų ar mikroelemintų.



Ar yra produktų, kurių šunims negalima duoti, pavyzdžiui, esu girdėjusi, kad negalima bulvių, svogūnų. Jeigu taip, kodėl? 

Produktų, kurių negalima duoti šunims, yra begalės. Vienas tokių yra žalios bulvės. Žaliose bulvėse yra didesnis kiekis solanino (glikoalkaloido), kuris šunims yra toksiškas. Tačiau virimo metu jo kiekis bulvėse sumažėja, todėl virtas bulves mažais kiekiais augintiniui duoti galima. Svogūnai šunims taip pat yra toksiški, nes juose yra N-propilo disulfido. Šis elementas prisijungia prie raudonųjų kraujo kūnelių deguonies molekulių ir sumažina jų gebėjimą pernešti deguonį. Būtent taip sukeliamas raudonųjų kraujo kūnelių irimas, dėl kurio šunims išsivysto hemolizinė anemija.



Sakoma, kad reikia apsispręsti, ar šuo bus maitinamas tik sausu maistu, ar tik natūraliu.

Ar tiesa, kad šitų dviejų maistų nevalia maišyti?

Iš dalies į šį klausimą galima atsakyti, kad taip, reikėtų apsispręsti, ar augintinį maitinsite tik sausu, ar tik termiškai neapdorotu (RAW/BARF) maistu. Tačiau, jei nusprendėte, kad norėtumėte labiau praturtinti šuns mitybą, tuomet galima maitinti ir kombinuotai. Tokiu atveju reikėtų nemaišyti šių dviejų šėrimo būdų tarpusavyje vieno maitinimo metu. Jeigu pradėjus maitinti kombinuotai pastebite virškinamojo trakto sutrikimų, reikėtų pasirinkti vieną iš dviejų mitybos būdų. Iš sausų pašarų galima rinktis tokį pašarą, kuriame yra didesnis kiekis baltymų. Vieni iš tokių galėtų būti Acana ar Orijen prekių ženklų pašarai. Šių pašarų asortimentas yra platus, todėl galima rinktis iš įvairų baltymų šaltinių, tai gali būti vieno ar keleto baltymų rūšių kombinacija.


kaip maitinti šuniuką?_ ar tinka šunims maistas nuo mūsų stalo?
Unsplash.com nuotr.

Koks sausas maistas yra tinkamiausias šunims, į ką atkreipti dėmesį? Ar tas, kuris tinka,

pavyzdžiui, kaimynės šuniukui, tiks ir mano šuniui? Kokie kriterijai svarbūs, į ką atsižvelgti

renkant maistą? Kuo skiriasi sausas ėdalas, kuris pardavinėjamas prekybos centrų gyvūnų

skyriuose ir tas, kuris parduodamas VET klinikose? 

Renkantis sausą komercinį pašarą pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į ingredientus. Svarbu, kad sausame pašare būtų daugiau nei 50 proc. mėsos ir atkreipti dėmesį, ar sudėtyje yra grūdinės kultūros, ar ne.

Vieni iš tokių pašarų yra Orijen. Juose yra net iki 85 proc. baltymų šaltinio ir jie yra begrūdžiai.

Renkantis pašarą svarbiausia rinktis tokį, kuris geriausiai tinka Jūsų augintiniui. Reikia atsižvelgti į tai, ar tam tikras baltymas, esantis sausam pašare, yra augintiniui tinkamas. Tai galime matyti pagal tai, ar gyvūnas neturi virškinamojo trakto sutrikimų (viduriavimo, vėmimo ir kt.) arba odos problemų (niežulio, odos paraudimų ir kt.). Todėl jei pašaras yra aukštos kokybės ir tinka kaimynės šuniukui tai nereiškia, kad tiks ir Jūsų. Veterinarijos klinikose galime rasti ne tik veterinarines dietas, kurios yra pritaikytos esant tam tikriems gyvūnų susirgimams, bet ir aukštesnės klasės pašarus, kurių dažnu atveju negalima rasti prekybos centruose.


Sėkmės.





Comments


Naujausi įrašai

bottom of page