top of page

Antrą gyvenimą džinsams dovanojanti dizainerė Milda Paukštė: „Man kelia siaubą nauji drabužiai"

„Man kelia siaubą nauji drabužiai. Ypač pigūs“ – taip, gana griežtai savo požiūrį viename interviu yra išsakiusi žurnalistiką baigusi, o dabar socialinį verslą kurianti tvarumo entuziastė dizainerė Milda Paukštė.

Moteris Vilniuje įkūrė vietas, kur galima palikti nebedėvimus drabužius, o jos feisbuko paskyroje visada rasite ir padrąsinimą, ir įkvėpimo, ir labai praktiškų patarimų, pavyzdžiui, kaip iš užuolaidos pasisiūti maišelį vaisiams ir daržovėms? Ką daryti, jeigu pamiršote daugkartinį maišelį?

Uždavėme Mildai keletą klausimų.


dizainerė MIlda Paukštė, interviu
Asmeninio archyvo nuotr.


Pasidalinkite patirtimi, kur, kaip, kodėl gimsta noras keistis? Visi pokyčiai prasideda mintyse. Apie tvarumą pastaruoju metu kalbama tiek daug, kad ima atrodyti, lyg jo turėtume išmokti tarsi naujos kalbos, prisijungti prie naujos mados ar kankinančiai apsiriboti, kaip laikantis kokios dietos. Daug tvarių dalykų žmonės daro natūraliai, bet to neįvardina ir jais nepasidžiaugia. Pavyzdžiui, naudojasi viešuoju transportu, suvalgo, ką įsigyja, nešiojasi savo pirkinių krepšį, išjungia šviesą išeidami iš kambario. Jeigu pats tuo pasidžiaugsi arba kitas pagirs, kad taip tausoji ne tik savo, bet ir kitų gerovę, tai apims noras žengti ir dar vieną kitą žingsnį ta linkme.


Milda Paukštė ir Alfas Ivanauskas
VMG nuotr.


Kas jus įkepia, padeda laikytis tvarumo idėjų ir jas įgyvendinti, nors gal ne visada tvariau reiškia komfortiškiau?

Aš sau nuolat įsivardinu, kaip vienas kitas tvaresnis pasirinkimas praturtina mane pačią ir tiesiog jaučiuosi geriau. Pradėjau atidžiau galvoti, kurie mano pačios vartojimo įpročiai yra tikrai man reikalingi ir naudingi, o kurie primesti reklamos ar kultūros.


Pasidalinkite sprendimais, kurie jau yra prigiję jūsų kasdienybėje – kitaip savęs gyvenančios nė neįsivaizduojate?

Mano požiūrį į drabužius labai pakeitė informacija apie neatsakingą gamybą, perteklių ir tekstilės taršą. Supratau, kad nenoriu būti to dalimi ir šiuo gyvenimo etapu džiaugiuosi tais drabužiais, kuriuos jau turiu, mėgaujuosi galimybe dalintis su kitais ir naudojuosi DĖK’ui stotelių pasiūla.

Pastaraisiais metais ėmiau kiek kitaip skaičiuoti. Galvoju, jeigu batų neišmesiu, o juos sutaisysiu ir atnaujinsiu, tai sutaupysiu gerokai daugiau, nei kainuotų nauji, o mano turimi ir patogūs batai ilgiau netaps atlieka. Be to, nepirkdama naujų, neskatinsiu perteklinės gamybos ir transportavimo. O dar sutaupysiu ir laiko – nereikės ieškoti naujų, matuotis, dvejoti, vėliau –grąžinti, jeigu persigalvosiu.

Iš naujo atradau bibliotekas. Tiksliau, įsimylėjau! Bibliotekos puikiai įkūnija atsakingo vartojimo, žiedinės ekonomikos idėjas. Man gera kartais tiesiog ten nueiti ir pabūti stebint šį gražų modelį.

Pradėjau mažiau galvoti rūšiuodama. Išsiaiškinau, kokios yra esminės atliekų rūšiavimo taisyklės ir jomis vadovaujuosi neinterpretuodama, nesiteisindama ir nekeikdama sistemos. Tai niekur neveda. Jeigu žinai, kaip padaryti geriau, tai imk ir padaryk!



Ir dar šiek tiek iššūkių/įkvėpimo sau iš Mildos feisbuko profilio:

  • Pajusti dalinimosi daiktais džiaugsmą. Gerus nebereikalingus daiktus priima DĖK'ui stotelės ir DĖK'ui butikas.

  • Valdyti savo norus ir pirkti šiek tiek mažiau nei norėtųsi. Mažiau pirkinių - mažiau atliekų.

  • Rūšiuoti pakuotes - jos neturėtų pakliūti į mišrių atliekų srautą. Jei dvejojate, Atliekų kultūra komanda padės rasti atsakymus.

  • Pakelti svetimą šiukšlę - bent vieną per savaitę. Ne tik bus tvarkingiau, bet ir, tikėtina, padrąsinsite taip elgtis aplinkinius.

  • Pasiruošti apsipirkimui: pasiimti ne tik pirkinių sąrašą, bet ir talpių maišų bei maišelių sveriamiems produktams.

  • Rinktis pakraunamas baterijas vietoj vienkartinių. Nebetinkamas naudoti - išmesti į smulkiai elektronikai skirtus konteinerius.

  • Skalbti kiek rečiau ir žemesnėje temperatūroje.

  • Neužsibūti duše - prausiantis iki 10 minučių drungnu vandeniu stiprėja organizmas ir taupomas vanduo ir energija.

  • Išbandyti kompostavimą - tai įmanoma ir gyvenant bute.

  • Ignoruoti greitąją madą - yra kur kas tvaresnių būdų atnaujinti savo garderobą ir jaustis šauniai.

  • Keisti požiūrį į dovanas: jomis gali tapti ne tik masinės gamybos daiktai, bet ir Jūsų rankų darbo kūriniai, paslaugos bei pramogos kartu.

  • Taisyti nedelsiant - tiek drabužius, tiek prietaisus. Užsigulėję jie ima erzinti ir greičiau pasiekia šiukšliadėžę nei būna sutvarkomi.

  • Atsisakyti minties apie kavą pasivaikščiojant, pamiršus pasiimti daugkartinį puodelį. Kodėl gi ne?

  • Planuoti savaitės valgiaraštį ir nenuvertinti maisto likučių - jie gali įkvėpti naujiems atradimams virtuvėje.

  • Naudotis biblioteka ir priminti apie tokią galimybę draugams.



Naujausi įrašai

bottom of page