top of page

Ajurvedinės mitybos laikrodis: saldžiai šeštą ryto, vakare – be emocijų

Tie, kurie domisi mitybos madomis ir tendencijomis, neišvengiamai susipažįsta ir su ajurvedine mityba. Ajurveda – tai Indijoje atsiradusi ir tūkstantmečius skaičiuojanti sveikatos palaikymo sistema su labai aiškiomis taisyklėmis, ką, kaip ir kodėl reikia daryti, jeigu norite būti ir sveiki, ir laimingi. Pavyzdžiui, viena taisyklių sako, kad nuo pietų stalo reikia pakilti šiek tiek alkanam. Neabejojame, kad šį posakį girdėjoje ne kartą, tik vargu ar žinote, kad jis atkeliavo iš Indijos.

VMGonline.lt kalbina jogą, vedų ir ajuvedinės virtuvės žinovą bei lektorių, ajurvedos gydytoją Anantarą Das.

Unsplash.com nuotr.

06.00 val.: Saldūs pusryčiai – lyg apkabinimas

Ajurveda nurodo valgyti nuo saulės patekėjimo iki jos laidos, nes saulė padeda virškinimo ugniai suvirškinti maistą. Vandenį galima gerti visą parą, tačiau valgyti – nuo saulės patekėjimo iki nusileidimo, nes elgdamiesi kitaip tuščiai eikvojame savo energiją.

Pasak ajurvedos gydytojo, pusryčiams tinkamiausias laikas yra gana ankstyvas – nuo 6.00 iki 8.00 ryto. Pusryčių maistas turi būti lengvas, nes privalgius sunkaus, energija bus skiriama virškinti, o ne mąstyti. Pusryčiams turi būti patiekti saldūs patiekalai, nes saldus skonis suteikia geros nuotaikos ir apgaubia meile. „Pastebėjote, kad dažnai moterys ir vaikai vakare nori saldumynų? Kodėl? – klausia Anantara Das ir iškart paaiškina: – Tai rodo, kad dieną jie negavo pakankamai meilės, stokoja jos. Meilės gauname bendraudami, kai mus globoja, išklauso, pasako, kad myli. Kai šito gėrio gauname pakankamai, saldumynų mums nereikia. Bet jeigu mūsų neišklauso, nepabučiuoja, neapkabina, jaučiamės vieniši, tada patys save „apkabiname“: gabalėlis torto ar ledų porcija mus atpalaiduoja ir suteikia pasitenkinimo jausmą.“

Pusryčiams tinka įvairios košės, geriausia, žinoma, visagrūdės, jas galima gardinti medumi, iš vakaro vandenyje užmerktais riešutais, nes tokius organizmas lengvai įsisavina, tinka varškė, sūris – ir pats vienas, ir uždėtas ant duonos. Unsplash.com nuotr.

Kava sausina ir neramina

Tiesa, pats pirmas ryto ritualas turėtų būti stiklinė šilto vandens, kurį galima paskaninti lašeliu citrinos sulčių. „Šiltas vanduo sužadina, nuplauna toksinus, pažadina skrandį, padeda įjungti virškinimo ugnį. Prieš maistą geriamas vanduo sužadina virškinimo ugnį, o jeigu išgeriame pavalgę, virškinimo ugnį užgesiname ir maistas skrandyje pradeda pūti. Pavalgius valandą ar dvi nereikėtų gerti nei vandens, nei kitų skysčių“, – pataria ajurvedos gydytojas.

Ajurvedos šalininkai nei kava, nei juodąja ar žaliąja arbata rytais nesimėgauja. „Kofeinas sužadina žmogaus psichiką, sukelia nerimą, žmogus pradeda drebėti, jaudintis, bijoti, jaučia įtampą, – įspėja Anantara Das. – Kava sausina mūsų organizmą, o tai sukelia įtampą. Rytais rekomenduojama gerti prieskoninę jogų, taip pat gilių, kiaulpienių šaknų kavą, įvairių žolelių arbatas, uogų užpilus.“


12.00 val.: Šeši skoniai pietums

Pietūs turėtume valgyti, kai saulė yra zenite, t. y. nuo 12.00 iki 14.00 valandos, nes tuo metu saulė yra kaitriausia, tad „sudegina“ maistą ir organizmui praktiškai nereikia eikvoti energijos virškinimui. Svarbu, kad per pietus žmogus patirtų visus šešis skonius – sūrų, aštrų, kartų, saldų, gaižų, aitrų, nes tai suteikia pilnatvės jausmą: pamaitinamas ir fizinis kūnas, ir dvasia, patenkinama psichika. Per pietus maistas turėtų būti gaminamas iš keturių produktų: pieno, daržovių, vaisių ir grūdų. Trumpai tariant, per pietus galima valgyti visus ajurvedinės mitybos rekomenduojamus produktus.

Maistas turi būti skanus, spalvotas, produktai – išsaugoję savo konsistenciją, t. y. traškūs arba tąsūs, kitaip tariant – malonūs valgyti. Unsplash.com nuotr.

Pieno taisyklės

Pasak Anantaros Das, šiuolaikiniai žmonės bijo pieno produktų, dauguma sako esantys jiems alergiški, tačiau taip yra tik dėl neišmanymo. „Žmonės nežino, kaip vartoti pieno produktus. Pienas yra mėnulio produktas, todėl svarbiausia taisyklė yra ta, kad skystas pienas geriamas tik vakare, saulei jau nusileidus, likus maždaug pusvalandžiui iki miego. Be to, prieš geriant jį reikia pašildyti, šaltas pienas negeriamas, – ajurvedines pieno gėrimo taisykles primena vedų žinovas.“

Prieš geriant pieną reikia bent tris kartus jį užvirinti: palaukti, kol pakyla, tada išjungti ugnį, kad „nukristų“. Ir taip tris kartus. Taip pat svarbu pieną papilstyti iš vieno puodelio į kitą. Tokiu būdu pažadinama pieno prana – gyvybinė energija.


18.00: Vakarienė be emocijų

Sakoma, kad pietus reikia dalytis su draugu, o vakarienę atiduoti priešui. Ajurveda šią tiesą patvirtina – saulei leidžiantis nei gausiai, nei labai emocingai prisivalgyti nedera. „Vakare geriausia pavalgyti iki 18.00 val., jeigu nepavyksta – iki 20.00 val. Vakarienei turi būti tiekiami neutralių skonių patiekalai, t. y. jie neturi būti nei per daug aštrūs, nei per daug kartūs, saldūs ar sūrūs. Ryškūs skoniai išbalansuoja, išderina organizmo „došas“, gyvybines jėgas. Juk jeigu sūriai privalgysi, naktį troškins, jei per saldžiai – kamuos geismas, būsi neramus. Skoniai sužadina energijas, o vakarop turėtumėme nurimti.“

Paklaustas, ar jį galima sutikti restorane valgantį pietus, Anantara Das išvardijo kelias vieteles, kur maistas gaminamas pagal ajurvedos principus. Tai Ajurvedinė virtuvė, Radharanė, Ganga ir Holigans. Delfi.lt nuotr.

ALFAS LIVE interviu, kuriame kalbama ir apie ajurvedinę virtuvę, ir apie unikalų Anantara Das eksperimentą, išgirsti ir pamatyti galite ČIA


Naujausi įrašai

bottom of page