Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Dr. Edita Gavelienė atsako į visus klausimus apie „madingas“ dietas

Pavasaris, karantinas, turime laiko pagalvoti apie save. Gal... numesti kelis kilogramus? Kokios dietos – sveikos, kurios jų – veiksmingos, o kurios gali tik pakenkti? Ar madingos dietos tinka visiems ir kurias iš jų galima drąsiai mėginti namuose? Kas gali patarti gydytojas dietologas ar mitybos specialistas? Į šiuos klausimus atsako gydytoja dietologė, medicinos mokslų daktarė Edita Gavelienė.


Kuo skiriasi dietologas nuo dietisto, mitybos specialisto?

Gydytojas dietologas, visų pirma, yra gydytojas. Žmogus, baigęs medicinos studijas, rezidentūrą. Dietistą galima prilyginti slaugytojui. Visuomenės sveikatos specialistai rūpinasi visuomenės maitinimu. Jie teikia rekomendacijas žmonių grupėms, pavyzdžiui, vaikams, moksleiviams, bet nedalija asmeniškų patarimų konkrečiam žmogui. Mitybos specialistai... Juos įvardyti sudėtingiau – kiekviena mama turėtų būti mitybos specialistė, suprasti, koks maistas naudingas ar žalingas jai ir jos šeimai. Drąsesni žmonės taip pasivadina ir pardavinėja savo paslaugas.

Sergantiems nutukimu, esantiems paveldimų ligų rizikos grupėje, tiems, kurie jau dabar susiduria su sveikatos sutrikimais, patariu nuoširdžiai pagalvoti, kas juos konsultuoja ir kaip išsamiai specialistas gali suprasti jų asmeninę situaciją, ligos istoriją. Jei žmogus sveikas, žinoma, gali kreiptis ir į dietistą.


Ar yra viena tinkamiausia mitybos programa, dieta visiems žmonėms?

Taip! Tai – sveikatai palankaus maitinimosi principai. Reguliarus valgymas, įvairus maistas, tinkamas kalorijų kiekis. Banalu ir paprasta, bet kiekvienas žmogus turi gauti tai, ko jam reikia.

Kokiais atvejais rekomenduojate keičiant mitybą pasitarti su dietologu, o kada užtenka tiesiog išsirinkti mums patinkantį planą?