top of page

„World’s 50 Best Restaurants 2022“. 3 geriausi restoranai pasaulyje – kodėl jie geriausi?

Jau 20 metų, t. y. nuo 2002 skelbiami prestižiškiausi pasaulyje restoranų apdovanojimai „World’s 50 Best Restaurants 2022“.

Geriausiųjų rinkimuose dalyvauja daugiau nei 1000 virtuvės šefų, maisto rašytojų, gastronomijos ekspertų iš įvairių pasaulio kampelių. Nuo 2002 m. organizuojamų apdovanojimų ceremonijos ilgą laiką buvo rengiamos Londone, vėliau persikėlė ir į kitus pasaulio miestus: Niujorką Jungtinėse Valstijose, Melburną Australijoje, Bilbao Ispanijoje, o šiemet vėl grįžo į Londoną. Šie metai kitokie ir dėl to, kad iš rinkimų „išbraukti“ visi rusijos restoranai (paprastai 50-uke būdavo bent du šios šalies restoranai).

Natūralu, kad rinkimų užkulisiuose nestinga intrigų, nuoskaudų, kaltinimų nesąžiningumu ar tendencingumu, tačiau šie maži skandalai tik dar labiau traukia gurmanų dėmesį. Ar išrinktieji tikrai verti išrinktųjų?


geriausi restoranai pasaulyje.
Unsplash.com nuotr.


Visą sarašą rasite čia, atidžiau pažvelkime į tris nugalėtojus.


1. „Geranium“, Kopenhaga (Danija)

„Geranium‘ui“, įsikūrusiam aštuntame pastato aukšte su įspūdingu vaizdu į „Fælledparken“ sodus vadovauja talentingų, drąsių ir kūrybingų vyrų duetas: geriausias Europoje virtuvės šefas Rasmusas Kofoedas ir pripažintas someljė Sørenas Ledetas. Kaip tik šiam duetui pagaliau pavyko įveikti kitą daną ir jo tituluotą restoraną: Rene Redzepi ir „Noma“ geriausio pasaulyje titulus susisemdavo metai iš metų (2010, 2011, 2012, 2014 ir 2021-aisiais).

Beje, 2016-aisiais restoranas tapo pirmuoju Danijos restoranu, pelniusiu 3 „Michelin“ žvaigždutes.




Kuo ypatingas „Geranium“? Visada šviežias vietos maistas, sezoninis, su pačia gamta besikeičiantis degustacinis meniu, kuriam išragauti reikės mažiausiai 3 val.

Prieš penkerius metus Rasmusas tapo vegetaru ir štai 2022-aisiais iš „Geranium“ valgiaraščio visiškai išbraukė mėsą. Restoranas tapo „meat free“ zona. 437 dolerius kainuojanti degustacinė vakarienė yra odė jūros gėrybėms ir vietos daržovėms iš ekologinių ir biodinaminių ūkių. Rasmuso kurtiems patiekalams, kuriuos maisto kritikai vadina tiesiog „meno kūriniais“ tobulai akomponuoja Søreno nuolat pildomas, atnaujinamas gėrimų asortimentas. Ypatingas dėmesys skiriamas nišiniams vynams, tačiau stebina ir nealkoholinių sulčių kokteilių netikėti deriniai, kaip antai: rabarbarų sultys su morkomis ir pelargonijomis...






Ypatingas šeimininkų dėmesys ir išskirtinis svetingumas. Tai irgi visada pabrėžiama kalbant apie „Geranium“.

Didelė, šviesi ir erdvi restorano erdvė (skandinaviškas interjeras!) su atviru židiniu ir atviro tipo virtuve laikoma vienu geriausiu restoranų interjero pavyzdžių Europoje.


Restorano namai internete yra čia



 

2. „Central“, Lima (Peru)

„Centrinis“ yra geriausias Pietų Amerikos restoranas, o po šių metų geriausių restoranų rinkimų – visų pasaulio gurmanų dar labiau dėmesio centre.





Šeiminio virtuvės šefų dueto , Virgilio Martínez ir Pía León, vadovaujamas „Central“ yra tarsi odė Peru gamtai, klimatui, tradicijoms, menui, kultūrai...

Beje, Virgilio ir Pia susituokė po to, kai restoranas pirmą kartą, dar 2013 metais, pateko į geriausių pasaulio restoranų 50-uką. 2021-aisiais Leon buvo išrinkta geriausia metų virėja (Best female chef).





Patiekalai – tarsi ambasadoriai unikalių kraštovaizdžių, istorijos tradicijų, itin turtingos biologinės įvairovės. Restorano virtuvėje naudojami išskirtinai tik vietos maisto produktai tuo rūpinasi abu šefai ir Martinezo sesuo. Išskirtinai peruvietiškame degustaciniame meniu pateikiamas geriausias maistas, kurį gali pasiūlyti žemė ir jūra: šukutės, kalmarai ir moliuskai atkeliauja šviežiai iš pakrantės ir Amazonės, o iš Šventojo slėnio atkeliauja – kiaulienos pilvas ir ožkos sprandas...

Neatsitiktinai į restoraną svečiai patenka pro daržovių sodą, kuriame – daugiau nei 100 skirtingų rūšių valgomų augalų...

Šiame restorane išskirtinai daug dėmesio skiriama tvarumui.


Restorano namai internete yra čia


 

3. „Disfrutar“, Barselona (Ispanija)

Išvertus iš ispanų kalbos „Disfrutar“ reiškia „Mėgaukitės“. Maisto kritikai vieningi sakydami, kad tai yra viena skaniausių, labiausiai stebinančių ir ribas peržengiančių gastronominių patirčių pasaulyje ir lygina tas patirtis su nutrūktgalviškais amerikietiškais kalneliais, tik šiuo atveju, žinoma, kalbama apie skonį.



50 geriausių pasaulio restoranų sąraše „Disfrutar“ debiutavo 2018 m., kur gavo geriausio naujoko apdovanojimą. Trečia vieta pasaulyje šiemet liudija, kad trijų šefų – Oriolio Castro, Mateu Casañaso ir Eduardo Xatruchso, ambicija stebinti ne tik neišsikvėpė, bet ir davė gerų vaisių.

Visi trys vyrai susipažino pradėję dirbti legendiniame „El Bulli". Kai restoranas buvo uždarytas 2011 m., jie suvienijo jėgas ir atidarė „Compartir“ Cadaqués mieste, Katalonijoje, Ispanijoje, o 2014 m. – „Disfrutar“ – ambicingiausią savo projektą.






Sėkmės paslaptis? Modernios kulinarinės technikos, drąsus deriniai ir sąmoningas noras (o gal net užsispyrimas) stebinti. Tokie patiekalai kaip panchino (puri bandelė), įdaryta ikrais ir grietine, arba daugiasferis pesto su švelniomis pistacijomis ir unguriais, yra skirti „pamaloninti, nustebinti ir sujaudinti“.



Restorano namai internete yra čia



Naujausi įrašai

bottom of page