top of page

Vanilė – pretenzinga ir universali (+gundantis receptas)

Jeigu svajojate apie kažką skanaus, primygtinai rekomenduojame išsikepti visišką šaltojo sezono topą – vanile kvepiantį figų ir pasiflorų pyragą.

Vanilės kvapas užburia, pavergia ir nuginkluoja. Jis siunčia smegenims gundančią žinią ir pažadą apie kažką ypatingą. Juk vanile kvepia gardžiausi kepiniai, šokoladas kakava ir, žinoma, kvepalai!


vanilės ankštis_su kuo dera vanilė
Shutterstock.com nuotr.

Kilusi iš gėlės

Vanilė priklauso orchidėjų šeimai ir yra auginama 5 pagrindinėse vietovėse: Madagaskare, Komorų ir Reunijono salose, Indonezijoje, Meksikoje bei Taityje. 

Vanilė gaminama iš vanilės genties orchidėjų ankščių, augančių tropiniuose miškuose. Dažnai ant prieskonio pakuočių matomas gėlės žiedo ir vanilės ankščių derinys nėra atsitiktinis – tai minėtosios orchidėjos žiedas, žydintis vos kelias valandas kartą per metus.

Įdomu tai, kad nors orchidėjų yra kelios dešimtys rūšių, tik šios rūšies orchidėja gali būti naudojama kaip prieskonis maisto gamybai. Vanilė apdorojama ilgo proceso metu rankiniu būdu, tai labai ją išbrangina: vienintelis dar brangesnis prieskonis yra šafranas. Kaip tik dėl šios priežasties valdant imperatoriui Montesumai actekai mokesčius mokėdavo vanilės ankštimis!

Iki šiol tai yra vienas brangiausių prieskonių pasaulyje.


Aikštinga desertų karalienė

Vanilė kaip prieskonis naudojama kakavos ir šokolado gamyboje jau nuo actekų laikų: senovėje ją vertino būtent dėl aromatinių savybių. Pasakojama, jog 1520 metais Meksikos actekų vadas kakavos gėrimu pavaišino ispanų konkistadorą Hernaną Kortesą. Šiltas ir aromatingas gėrimas Kortesui taip patiko, kad šis kakavos ir vanilės pupeles ėmė gabenti į Europą.

Vanilė naudojama gaminant šokoladą, tešlą biskvitams, sausainiaims, įvairius kremus ir, žinoma, ledus. Vanilės skonio ledai yra populiariausi pasaulyje! Vanilė naudojama mažais kiekiais, gardinant ja patiekalus reikia dėmesingai, nes šio prieskonio lengva padauginti, o padauginus patiekalas tampa kartus.

Vanilė dera ji irgi ne su bet kuo – jai tinka šafranas arba cinamonas.


pyragas su figomis ir vanile_receptas
VMG nuotr.

Kvapnūs prisiminimai

Viena iš pagrindinių aromatinių vanilės medžiagų – vanilinas. Daugelį stebina faktas, jog šviežios vanilės pupelės neturi nei skonio, nei kvapo. Vanilei būdingą kvapą ir skonį suteikiantis vanilinas išgaunamas apdorojimo metu. Jis gali būti natūralus arba dirbtinis.

Gurmanų teigimu, tikro vanilės kvapo pakaitalų nėra – geriausio kvapo ir skonio laikomos vanilės ankštys, užaugintos Meksikoje. Geriausiai vanilės aromatas atsiskleidžia apvirinus ir išdžiovinus jos vaisius. Vienuose šaltiniuose teigiama, jog vanilei būdingas aromatas gali nepakitęs išsilaikyti apie trisdešimt metų, kituose – kad jo galiojimo laikas beveik neribotas.


Kuo kvepia namai

Kai kepame pyragus, namai kvepia vanile. Šio augalo skleidžiamas subtiliai saldus kvapas daugeliui asocijuojasi su šiluma ir ramybe.

Manoma, kad vanilės kvapas ne tik suteikia saugumo jausmą, slopina pyktį ir kitas neigiamas emocijas, bet ir veikia kaip afrodiziakas.

Namuose lengva pasiruošti vanilino cukraus su tikra vanile. Išilgai perpjaukite vanilės ankštį ir kita peilio puse išgremžkite aromatingas sėklas. Tuščią ankštį įdėkite į cukrų ar romą. Laikykite uždarytą.


 


Išskirtinis saldus ir aromatingas KOTANYI vanilės cukrus su tikra Burbono vanile ne tik idealiai tinka saldiems patiekalams, pavyzdžiui, pudingams, pyragaičiams, nealkoholiniams gėrimams ir ledams – vanilė suteikia išskirtinio skonio ir pikantiškiems patiekalams, ypač žuviai, jūros gėrybėms ir vištienai.


 

Figos + vanilė = tobulas derinys

Figos skoniu ir tekstūra yra vieni unikaliausių vaisių, na, o vanilinė – vienas universaliausių pasaulio desertinių prieskonių. Abiejų šių skonių švelnumas sukuria tikrai prabangų ir rafinuotą rezultatą. Figas galite aplieti medumi, 8–10 min. pakepti iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje ir patiekti su vaniliniais ledais.



figos_vanilė
Unsplash.com nuotr.

Naujausi įrašai

bottom of page