top of page

Tvaresnės kasdienybės influencerė Ugnė: „Man visko užtenka!"

Jeigu norisi, bet niekaip nepavyksta užsikrėsti tvaresnės kasdienybės idėjomis, pabandykite instagrame sekti Ugnę Domarkę ir jos projektą Užtenka.


Tvarios kasdienybės influencerė. Dienų su mažiau daiktų, mėnesių be plastiko, metų be naujų drabužių „testuotoja" tiesiog vieną dieną ėmė ir nusprendė, kad jai visko užtenka, turi likti tai, kas svarbiausia: mažiau daiktų, daugiau jausmo, mažiau skubėjimo, daugiau lėtumo, mažiau atliekų, daugiau švaros (vidinės taip pat), mažiau wifi, serialų, emocijų dėl patiktukų, daugiau tikro gyvenimo.


Ugnė Domarkė, tvariau, influencerė
Asmeninio archyvo nuotr.

Kada ir kodėl supratai, kad Tau visko „užtenka“?

Man atrodo, dar negaliu drąsiai sakyti, kad jau visada man visko užtenka ir nieko nesinori. Tikrai dažnai kyla pagundų, todėl mokėti sustoti ir pasidžiaugti tuo ką jau turi – visą gyvenimą truksiantis procesas. Projektas #Užtenka gimė iš noro save pristabdyti. Norėjau turėti priminimą sau, kad, žinai, Ugne, tavęs kaip žmogaus – visiškai užtenka. Neturi lėkti paskui nesibaigiančius ir vis naujus trendus, turėti visus naujausius ir madingiausius daiktus – visiškai nesvarbu, kad juos turi kiti. Tas bėgimas, nes kažko dar negana, neužtenka, yra niekada nesibaigiantis. Galiausiai vis tiek laukia nusivylimas, nes negali turėti visko, visada kažkas turės geriau ir daugiau. O pats nuolat bėgdamas tik pavargsi.


Instagrame su #Užtenka startavai 2019-aisiais. Pirmas įrašas – apie daugkartinius pirkinių maišelius. Tokia ir buvo pradžia?

Taip, pradėjau nuo daugkartinių maišelių – pati juos siuvau, vėliau sekė tvaresnės higienos priemonės, buities valymo priemonių alternatyvų paieškos, maisto planavimas.



Anksčiau reikėjo, dabar nebereikia. Kokie yra 7 daiktai ar dalykai, kurie anksčiau atrodė būtini, o dabar puikiai vertiesi be jų?

  1. Plastikiniai maišeliai

  2. Vanduo buteliukuose

  3. Plastikinės kempinės virtuvėje

  4. Plastikiniai dantų šepetėliai

  5. Popieriniai rankšluosčiai

  6. Cheminiai valikliai

  7. Įvairios smulkmenos, pavyzdžiui, plastikiniai telefonų dėkliukai, šventinis dekoras (galima rasti daug tvarių alternatyvų), cheminiai namų kvapai ir pan.

Koks pokytis pradėjus gyventi tvariau, Tau pačiai labiausiai patinka?

Kai pradėjau šį projektą, mintis buvo kalbėti apie minimalizmą. Ir tik pradėjusi mažinti daiktų kiekį namuose supratau, kiek daug turiu visko, ko visiškai nereikia, ir kaip sunku tiems visiems daiktams surasti naujus namus ar juos perdirbti. Taip pamažu pradėjau domėtis apie medžiagas, iš kurių gaminami įvairūs daiktai, jų rūšiavimą. Instagrame pradėjau dalintis ir šiais savo atradimais. Taigi, geriausias pokytis – mažiau daiktų namuose ir mažiau drabužių spintoje.



„Mėnuo be plastiko", tada kitas mėnuo be plastiko – tokie pirmieji Tavo iššūkiai sau. Ar prisimeni, koks buvo pats pirmas mėnuo, kas buvo didžiausias, beveik neįmanomas, labai nekomfortiškas iššūkis/sprendimas?

Iššūkis „Mėnuo be plastiko" virto „Metais be plastiko". Visus metus rinkau ir fotografavau surinkto plastiko kiekį. Išties, tai nebuvo lengvi metai, nes daug ko teko atsisakyti, tačiau be šių iššūkių tikrai rezultatai nebūtų tokie geri. Kol nematai to kiekio, kuris susikaupia per mėnesį, sunku suprasti savo vartojimo mąstą, o kai pamatai, savaime norisi pasitempti, keistis. Didžiausias iššūkis buvo pabaigti įsirengti namus, nes plastiko kiekis, kuris atkeliauja su, pavyzdžiui, nauja vonia, yra milžiniškas. Tas kiekis turbūt atitiktų mano prieš tai buvusių pusės metų surinktų plastiko atliekų kiekį.



Kokie tvaresni įpročiai jau tiek automatizavosi, kad, regis, kitaip niekada ir nebuvo? Tavo IG skaičiau, kad vietoje pirktų sausų pusryčių, kurie visada pakuotėse, ėmeisi pati gamintis naminę granolą. Laikas – tas resursas, kurio tvariam gyvenimui reikia daugiau?

Apgalvojimas, kokių maisto produktų reikės parduotuvėje, daugkartinių maišelių įsidėjimas, gertuvės vandeniui/kavai pasiėmimas – visi šie įpročiai automatizavosi ir nebesukelia kažkokių papildomų nepatogumų. O laikas išties yra tas resursas, kurio reikia daugiau, nes prasideda pirkinių ir valgiaraščio planavimas, maisto gaminimas. Laikas skiriamas ir alternatyvių priemonių, pavyzdžiui, natūralių valiklių namams gaminimui.

Turbūt reikia susitaikyti, kad nepavyks šimtu procentų visko padaryti gerai ir atsirinkti tuos būdus gyventi tvariau, kurie tinka jūsų gyvenimo būdui. Daug dalykų, kuriuos dariau per tuos „Metus be plastiko", aš nebedarau, nes tai man pasirodė šiek tiek per sunku.

Kraštutinumai šiuo atveju tikrai nereikalingi.



Pigiau ar brangiau yra gyventi tvariau, saugojant aplinką?

Hmm. Sunkus klausimas... Tai gali būti ir brangiau, ir pigiau. Ekologiškos maisto prekės yra brangesnės, bet galbūt jūs turite kiemą ir ekologiškų produktų galite užsiauginti? Elektromobilis yra brangesnis už benzinu varomą automobilį, bet galbūt galite keliauti viešuoju transportu ar dviračiu? Tvarias priemones, tokias kaip kietieji muilai, šampūnai galime pirkti, bet galime ir pasigaminti. Taigi, kaina priklauso nuo gyvenimo būdo ir jūsų pasirinkimų.


Labai įdomu, kokių produktų sunkiausia gauti be plastiko pakuočių?

Be plastiko pakuotės sunkiausia ar net nėra įmanoma įsigyti mėsos ir žuvies produktų, taip pat gaminių iš pieno.

Įprotis ar/ir receptas, kuris labai smarkiai padeda sumažinti išmetamo maisto kiekius?

Mums padeda apsipirkimas, kai šaldytuvas jau tikrai yra tuščias, o ne nuolatinis produktų papildymas. Juk parsinešę naujų produktų juos visada norime sunaudoti pirmiau, todėl senesnio galiojimo maistas nugula šaldytuvo gilumoje, o kai jį vėl atrandame, dažniausiai būna nebetinkamas vartoti. O kai prieš ką nors naujo pirkdami bandome sunaudoti viską, ką turime, nebelieka, ką švaistyti. Geriausi likučių receptai niekada negali būti pakartoti, nes visada naudojama tai, kas tuo metu liko.



Keičiantis išoriniams dalykams, keičiasi ir žmogaus vidus. Kokie Tavo pačios vidiniai pasikeitimai ryškiausi?

Nebejaučiu poreikio turėti trendinių daiktų, o minimalizmas namuose įneša ir daugiau ramybės.


Labai įstrigo Tavo IG įrašas, kur buvo klausimas: „Ar turėčiau išvaryti svečius, kurie ateina ir atsineša ledus plastikinėse pakuotėse, o Tavo namuose – „Mėnuo be plastiko"?

Kas Tau padeda išlaikyti sveikas, draugiškas kitiems žmonės, ribas?

Stengiuosi žmonių nevertinti, jeigu jie elgiasi kitaip ar šiuo metu negali/nenori rinktis tvarių alternatyvų. Visi esame skirtingose situacijose ir tik dėl mums patiems žinomų priežasčių gyvename taip, kaip gyvename. Noriu įkvėpti ir nenoriu smerkti. Pati nesu tobula ir negyvenu visiškai tvariai, tad tikrai nei pati puolu į kraštutinumus, nei siūlau kitiems. Skatinu domėtis, ieškoti alternatyvų ir tvaresnius sprendimus savo gyvenime pritaikyti tiek, kiek tai yra suderinama su gyvenimo būdu.


 

Daugiau tikrai įkvepiančių ir užkrečiančių idėjų rasite Ugnės instagrame. Vasarą ypač rekomenduojame peržvelgti Ugnės pažadus vasaroti tvariau.




Pabandykime tvariau.

Naujausi įrašai

bottom of page