top of page

Skystasis miškų sveikatos auksas – sula. Pats laikas jos ieškoti. Kaip ją rinkti?

Gamtai bundant vis dažniau prisimename jos teikiamas gėrybes. Viena iš jų – sula. Kada pradėti jos ieškoti? Kaip išsirinkti, kurių medžių sulą galima ją gerti? Kaip rauginti sulą? Ar ji išties tokia pat vertinga kaip motinos pienas?


Laidoje ALFAS LIVE Alfas Ivanauskas kalbino maisto ekspertę, lektorę, „Čepūkis“ bendraįkūrėją Aidą Čepukaitę.


sula, kaip rauginti sulą, Aida Čepukaitė


Kaip žinoti, kada jau laikas nuleidinėti sulą?

Dažniausiai tai „pasako" pats medis. Žinoma, reikėtų rinktis didesnį medį ir neviršyti 10–15 litrų sulos surinkimo ribos. Sula atsiranda, kai medžiai ruošiasi pavasariui ir ketina išskleisti lapus. Dienos temperatūra turėtų būti pliusinė, o nakties dar gali būti ir minusas. Tokiu laiku visos mineralinės ir energinės medžiagos pradeda kilti kamienu, kad išsprogdintų lapelius. Tai gali gali būti ir vasario, ir kovo mėnuo, aišku, laikotarpis gali keistis, bet jis yra gana neilgas – apie 2–4 savaites. Klevų sula atsiranda anksčiausiai ir tik po jos būna ir beržų sulos.

Turime labai daug skirtingų medžių, kaip žinoti, kokį geriausia rinktis sulos išgavimui?

Teko skaityti daug įvairios ir skirtingos informacijos. Vieni rekomenduoja rinktis medžius, kuriuos ketinama kirsti, nes tada bus ne taip gaila, kad ištrauksime jų gyvastį. O kiti rekomenduoja, kad medis būtų didelis, sveikas ir tiesiog riboti sulos kiekį. Aš manau, kad abu atvejai veikia. Jei žinome, kad medžiai bus kertami, tai jiems tikrai nepakenksime. O jeigu naudojate medį, kuris norėtumėte, kad atsigautų, reikėtų rinktis didesnį, sveiką ir riboti sulos leidimo kiekį. Rekomenduojama tą patį medį naudoti tik kas 4 metus.

Kam naudinga sula?

Sula yra gerai kepenims, inkstams. Jeigu turite problemų su gerkle, angina ar furunkulais. Žmonės ją gerdavo profilaktiškai. Sakoma, kad ji padeda išvengti akmenų. Dažnai daro veido kompresus arba prausia veidą su sula. Taip pat ją galite šaldyti ir ledukus naudoti visoms grožio procedūroms. Sula tikrai gali padėti daugelyje sričių. Ir neigiamų pasekmių nėra, nebent, jeigu gertumėte jos per daug. Bet net geriant per daug vandens galime sau pakenkti.

Profilaktiškai sulą gerti gali visi.Būkime sveiki.


Comments


Naujausi įrašai

bottom of page