Monika iš ŽALIA ŽINUTĖ: „Mokiausi pasakyti tiesų „ne", kad nebūčiau „vartojama"

ŽALIĄ ŽINUTĘ ir daugkartinių maišelių siuvimo iniciatyvos, o šiandien kur kas daugiau veiklų apimančio judėjimo sumanytoją, darytoją, įkvėpėją, tvarumo idėjų ambasdorę Moniką žino turbū visi, kas žino, kas yra tvarumas ir apie ką tai.

Monika iš principo neturi automobilio, o į prekybos centrą eina iš paskos tempdama kelioninį lagaminą. Kodėl? Rimtas ir įdomus pokalbis.


Monika iš Žalia žinutė, tvarumo iniciatyva
Asmeninio archyvo nuotraukos

Monika, ŽALIĄ ŽINUTĘ pradėjai 2017-aisiais siūdama daugkartinius maišelius, kuriais kvietei pakeisti vienkartinius. Iš kieno užuolaidų pasiūtas pirmas maišelis? Ar tada, prieš penkerius metus pradėjusi šią veiklą jauteisi suprasta žmonių? Koks buvo jausmas? Kaip jis pasikeitė/keitėsi per tuos metus?

Keliaujant per prisiminimus, visi įvykiai, nutikę per pastaruosius 5-erius metus, šiek tiek persipynė, bet, jei gerai pamenu, pirmasis maišelis gimė iš dieninės užuolaidos atraižos - tokios blizgios ir nelabai dailios, kurią įsigijau audinių parduotuvės likučių skyriuje. Vėliau artima draugė pasiūlė, kad galėčiau maišelius siūti iš antrinių užuolaidų, tad tą idėją ir nusinešiau kurdama projektą.

Pradžioje jaučiausi tikrai vieniša – reikėjo paaiškinti, kad daugkartinis maišelis, skirtas sveriamiems produktams, apskritai egzistuoja, ir įrodyti, kodėl jis reikalingas. Pirmosios mugės buvo sudėtingos: man, kaip itin jautriam žmogui, buvo didžiulė saviprievarta kalbinti nepažįstamus, pačiai savimi tikėti, nepabūgti skeptikų, atsitiesti po nusivylimų...

Po pirmų dviejų metų, kai projektą pastebėjo žiniasklaida, kai susikūrė didelis palaikytojų būrys, pajaučiau, kad pirmasis misijos etapas baigtas, ir idėja ima gyventi savarankiškai. Gaudavau žinutes, kuriose žmonės pasakodavo, kad savo mokykloje ar darželyje patys siuvosi daugkartinius maišelius, kad „Žalia žinutė“ juos įkvėpė diegti į gyvenimą tvarius įpročius. Tai labai prisidėjo prie mano motyvacijos variklio.

Šiandien daugiausia investuoju į tvarų santykį su savimi pačia, visiems procesams leidžiu vykti natūraliai – susidomėjusius stengiuosi įkvėpti, o abejingiesiems neturiu energijos. Visi labiausiai nori sekti laimingu tvariu žmogumi, ne niurzga, tad tokiu pavyzdžiu ir stengiuosi būti : )


Monika iš Žalia žinutė, tvarumo iniciatyva

Kaip manai, kuri vieta, kas konkrečiai žmogui yra sunkiausiai „perlipama“ ketinant vienkartinį maišelį pakeisti daugkartiniu?

Stebėdama žmonių įpročius, susidariau įspūdį, kad pagrindinė priežastis, kodėl žmonės nenaudoja daugkartinių maišelių, yra menka motyvacija, o ją nulemia daugybė skirtingų veiksnių.

Įsivaizduosiu, kad esu tvarumo psichologė, ir surašysiu, kokie požiūriai tai galimai nulemia:

  1. Įsitikinimas, kad tavo pastangos neatneš pokyčio;

  2. Baimė išsiskirti ir „bandos jausmas”;

  3. Gynybinė pozicija ir uždarumas naujovėms;

  4. Plastiko, kaip žalingos medžiagos, nematymas;