top of page

Korėja: gatvė – maistas, maistas – gatvė



Pojangmacha, arba gatvės maisto tentai, ir jų šeimininkai gyvena naktį, o dienomis ruošiasi kitai nakčiai. Jie malonūs, skirtingi ir aktyvūs, nes kitaip alkanų praeivių neprisikviesi. Maisto prekybos vietų, o tiksliau – nedidelių palapinių ar kiosko tipo prekystalių, stūkso milijonai. Jie išsidėstę palei gatves, ant siauručių šaligatvių, o dažniausiai – šalia įėjimų į metro. Atrodo, lyg nuolat vaikščiotum Kaziuko mugėje: ryte pakeliui į darbą, dieną, kai išalksti, ar vakare, kai pavargęs grįžti namo. Tik Korėjoje kelią link namų tenka skrosti per žmonių upę ir viliojančius gatvės maisto kvapus. Atvykėlis iš rečiau apgyvendintos šalies dėl tokios sumaišties gatvėje gali patirti tikrą kultūrinį šoką, tačiau prie to prisiliesti yra būtina. Nors vienai nakčiai.

KAIP FORMAVOSI KULTŪRA

Sunkiausia Korėjoje yra nevalgyti. Keliaujant Seulo metro, vos pakilus iš požemių, pasitinka įvairūs kvapai – vieni riečia nosį, kiti tik maloniai kutena. Korėjos gatvės maisto kultūra susiformavo per amžius, jai įtaką darė skirtingi politiniai šalies statusai, kintanti socialinė gyventojų padėtis, karai.

Dėl nuolatinio skubėjimo didmiesčiuose gyventojai įprato valgyti gatvėse, keliaudami į darbą ar grįždami po vakarėlio namo. Gatvės maistas pigus, sotus ir patogus valgyti. Dažniausiai jam nereikia jokių įrankių ar laiko prisėsti.

Korėjos gatvės maisto kultūroje yra daug vištienos. Po Korėjos karo 1953 metais vietiniai po truputį perėmė nemažą dalį amerikietiškos kultūros, su ja atkeliavo ir aliejuje skrudinta vištiena. Tokia kaip KFC kavinėse. Šiomis dienomis korėjiečiai adaptavo amerikietišką vištieną užmaudami jos gabaliukus ant iešmelių ar pardavinėdami siaubingai aštrias vištos kojeles.

Perkant bet kokį vištienos patiekalą, būtina labai aiškiai parodyti (geriau, nei pasakyti), ko tiksliai nori, nes yra didelė rizika kiekvieną kartą užsisakyti vištos kojelių (na, nebent specialiai jų norite paragauti). Vištos kojelės yra aštrus, ne itin sotus ir egzotiškai atrodantis delikatesas, vertas paragauti, tačiau dažnam užtenka vieno karto.

SVARBIAUSIA – SOTU IR ŠILTA

Korėja – lyg pravertų durų namas, kuriame nuolat siaučia skersvėjai. Rudenį, žiemą ir pusę pavasario čia pučia stiprūs ir šalti vėjai. Norėdami sušilti ir pasijusti laimingi korėjiečiai valgo daug turtingo maisto, kuris ne visada yra sveikas, tačiau, be abejonių, sušildantis. Daugiausia gatvėje aliejuje kepto, troškinto šilto maisto arba įvairių traškių sūrių ar saldžių skanėstų.

Top 7 PATIEKALAI, BŪTINI PARAGAUTI KORĖJOS GATVĖSE: 

1. Tteokbokki. Tai populiariausias patiekalas. Labai aštrūs raudonu arba oranžiniu tirštu padažu aplieti minkšti iš ryžių tešlos pagaminti pyragėliai. Pikantiška ir būtina paragauti. Tik reikia nusiteikti, kad bus labai aštru. 2. Gimbap. Korėjietiškas sušių variantas, dažniausiai gaminamas su tradicinėmis daržovėmis, spalvotas, valgomas vienas arba prie bet kokio gėrimo.

3. Hotteok. Jei užsimanysite kažko mielinio, šilto, kvepiančio. Tai blyneliai su įdaru, valgomi šaltuoju metu. Tradicinis įdaras gaminamas iš rudojo cukraus, kapotų riešutų, medaus ir cinamono. Tačiau jų būna ir sūrių, ir aštrių.

4. Sundae. Vėdarus ar kraujines dešras primenančios kiaulės arba karvės žarnos, prikimštos įvairiausiais įdarais.

5. Dakkochi. Ant iešmelių užmauti vištienos gabaliukai, pamirkyti sultinyje ir iškepti ant grotelių.

6. Mandu. Iš esmės tai koldūnai. Tačiau patiekiami sultinyje, o įdaras dažniausiai būna vegetariškas.

7. Soju. Populiariausias Korėjos alkoholinis gėrimas, gaminamas iš ryžių. Nuo 16,7 % iki 45% alkoholio.

MAISTO TURGŪS Būnant didžiuosiuose Korėjos miestuose būtina susirasti vietinį žmogų, kuris parodytų turistų neišvaikščiotus maisto turgus. Seule tokie itin populiarūs, vietiniai čia dažniausiai renkasi savaitgaliais ir per pietų pertraukas darbo dienomis. Tokie turgūs yra uždengti, panašūs į milžiniškas palapines su keliais įėjimais ir išėjimais. Rudenį čia šilčiau nei gatvėje, todėl korėjiečiai juose dažnai praleidžia ir visą dieną. Čia vinguriuoja pora siaurų takelių, tokių siaurų, kad telpa tik vienas žmogus, todėl visi eina vorele. Vos tik pamatai kažką, kas patiko, gali tiesiog sustoti ir prisėsti su draugais – sukirskite keptų baklažanų, žuvies ar po porciją apkeptos mėsos. Kartais net nežinai, ką valgai, o pardavėja maisto į lėkštę įmeta plikomis rankomis. Po akimirkos ji pasiūlo soju, po dar vienos jau nebekreipia į tave dėmesio ir dažosi lūpas žvelgdama į mažytį veidrodėlį.

Tikėtina, kad lietuviška maisto higienos inspekcija tokiomis sąlygomis gaminamą maistą išmestų lauk, o gamintojams uždraustų dirbti. Tačiau Korėjoje ant skepetaitės, patiestos tiesiog ant grindinio, gražiai išdėlioti pyragėliai nekelia įtarimų ir yra išperkami per kelias valandas.

Naujausi įrašai

bottom of page