top of page

Kaip kitaip atšvęsti Padėkos dieną?Likus kelioms dienoms iki Padėkos dienos į Vašingtoną atvyksta specialiai išrinkti kalakutai. Jie dalyvaus šiųmetėje Padėkos dienos ceremonijoje Baltuosiuose rūmuose, kurios metu prezidentas Donaldas Trumpas tradiciškai vienam iš jų dovanos laisvę ir orią senatvę „Morven“ parke, Virdžinijoje.

Ši tradicija labai sena: kalakutai JAV prezidentams Padėkos dienos proga yra dovanojami nuo 1947 m., bet laisvę jiems pradėjo teikti 1987 m. šalį valdęs Ronaldas Reiganas. Taip, teisingai supratote, šie kalakutai suvalgyti nebus.Didžiausias galvos skausmas iškyla, kai pradedama svarstyti, tai kada ši šventė švenčiama? Ši JAV ir Kanados šventė JAV švenčiama ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį, o Kanadoje – antrąjį spalio pirmadienį. Nuo šios šventės prasideda šventinis laikotarpis, kuris apima Kalėdas ir tęsiasi iki Naujųjų metų.

Iš pradžių Padėkos diena buvo dėkingumo Dievui, šeimai ir draugams už materialinę gerovę ir gerus santykius išraiškos šventė. Dabartiniu metu šventė JAV ir Kanadoje didžiąja dalimi prarado savo religinę reikšmę ir tapo bendra pilietine švente. Ši diena šiose šalyse yra laisvadienis.

Šventės šaknys siekia pirmuosius kolonistus iš Anglijos, kurie prie Amerikos krantų atplaukė 1620 m. dabar garsiu Mayflower laivu. Jo keleiviai po ilgo plaukiojimo audringu vandenynu išsikėlė dabartinio Masačusetso pakrantėje žvarbią lapkričio dieną ir įkūrė Plimuto koloniją.

Daugiau nei pusė atvykusiųjų neišgyveno pirmosios žiemos ir žuvo nuo šalčio, bado ir ligų. Išgyvenusiesiems vietiniai indėnai padėjo įsikurti, išmokė, kokias kultūras ir kaip auginti nederlingoje, akmenuotoje dirvoje. Jų pastangas vainikavo netikėtai didelis derlius. Pirmasis kolonistų gubernatorius V. Bredfordas pasiūlė surengti padėkos Viešpačiui dieną. Į šventę 1621 m. rudenį tėvai piligrimai pakvietė jiems padėjusių indėnų genties vadą ir 90 indėnų. Ši su indėnai pasidalyta vakarienė tapo pirmąja Padėkos dienos švente.

Karijų riešutai, moliūgai, daugybė sūrio, balta duona ir, žinoma, kalakutas bei jo variacijos yra neatsiejami šios šventės atributai.


Ir Jūs norite šiemet paminėti Padėkos dieną, bet kepti kalakuto nesiryžtate? Dalijamės kitokiais sprendimais šiai šventei:


Comments


Naujausi įrašai

bottom of page