top of page

Kvepia mišku: profesionalai pataria, kaip virti tikrą grybienę


Grybų sriubos receptų yra įvairių. Vieni labai paprasti, kiti įmantresni. Tačiau grybienė nėra grybų sriuba – pastaroji verdama kitaip.


grybų sriuba, grybienė, Alfo receptai
Kerniaus Pauliukonio nuotr.

Pavyzdžiui, į verdantį vandenį sudėkite bulves, grybus ir virkite iki bulvės suminkštėja. Paskaninkite pakepintomis morkomis, krapais ir petražolėmis. Sriubai baigiant virti užbalinkite grietine. Kiti grybautojai sriubą verda su šaltinio vandeniu: į jį suberia kubeliais pjaustytas bulves, keletą burokine tarka sutarkuotų morkų, pusę litro apvirtų grybų, svogūno galvą ir verda, kol suminkštėja bulvės. Tada pačirškina kubeliais pjaustytus lašinukus su svogūnais ir supila į sriubą. Sausoje keptuvėje pakepina du šaukštus miltų, kai šie paruduoja, skiedžia pienu, gerai išmaišo, įpila pusę stiklinės grietinėlės ir visa šį gėrį – į sriubą. Verdančią dar pagardina lauro lapais, kvapiaisiais pipirais, druska, baziliku ir česnaku.


Tikra grybienė trinta sriuba

Modernią lietuvišką virtuvę atstovaujančio restorano „Queensberry” šefė Lilija Rogozina grybautojų receptų nekritikuoja, nes, pasak jos, kiekviena šeimininkė turi savo skonį, požiūrį, įpročius ir tradicijas, tačiau pastebi, kad pagal tokius receptus virtos sriubos nėra grybienės. Tai tiesiog sriubos su grybais. „Tikra grybienė – tai trinta, kreminės konsistencijos grybų sriuba, kurios sudėtinės dalys yra tik grybai ir svogūnai. Bulvės ir kruopos yra geros grybienės priešai.“, – pastebi šefė. Trintoms sriuboms virti itin tinka voveraitės.


baravykas, grybų sriuba, Alfo receptai
Kerniaus Pauliukonio nuotr.

Tobulos grybienės paslaptys

Nors į grybienę nededamos nei morkos, nei kitos daržovės, pastarosios kartu prieskoninėmis daržovėmis ir žolelėmis, pavyzdžiui, krapais ir petražolėmis, čiobreliais, rozmarinais puikiai tinka virti skaidrų sultinį tikrai grybienei. „Sultinys verda apie dvi valandas ant labai silpnos ugnies, visada pirmiausia jį ir išsiverdame. Tada keptuvėje iki auksinės spalvos pakepiname svogūnus, į juos įpilame putojančio vyno, leidžiame vynui nusigaruoti, suberiame apvirtus grybus ir dar šiek tiek patroškiname. Į su svogūnais patroškintus grybukus supilame sultinį, truputį paverdame ir trintuve sutriname iki kreminės konsistencijos. Gardiname tik druska ir pipirais. Jei norite čiobrelių ar rozmarinų, patarčiau jais gardinti grybienei verdamą sultinį, tačiau ne jau paruoštą grybienę. Šie prieskoniai pakeičia, užgožia tikrąjį grybų skonį.“,  – patarimais dalinasi L.Rogozina. Pasak šefės, grybienei pagardinti ypač tinka kreminis sūris su baltuoju ar mėlynuoju pelėsiu. Taip pat ir šlakelis grietinėlės, kuri turi būti pilama jau prieš pat sriubos virimo pabaigą. „Sausoje keptuvėje galima pakepinti baravyką iki auksinės spalvos ir mažytį jo gabaliuką ar didesnę puselę įdėti į jau pagamintą grybienę  jai labai tinka tokia „razina“ “, – pastebi šefė.


grybienė, tikra grybienė, baravykai
Pixabay.com nuotr.


Dar daugiau patarimų

  1. Prieš gaminant grybienę visus grybus būtina apvirti sūdytame vandenyje. Grybus beriame į šaltą vandenį, vandenį keliskart pakeičiame. Virti reikia bent valandą.

  2. Nors sakoma, kad šaukštas grietinės sriubos nepagadina, tačiau nei grybų sriubai, nei grybienei jos tikrai nereikia, nes grietinė suteikia rūgštelės, kuri keičia grybų skonį. Grybienei tinka grietinėlė, tačiau ir jos reikia tik vos vos.

  3. Kaip ir grietinės, taip ir ant sviesto pakepintų miltų šefė į grybų sriubą pilti nerekomenduoja. L.Rogozina: „Jeigu yra daug ingredientų, sriuba ir taip bus gana tiršta, kam tie miltai? Miltai labai jaučiasi sriuboje, gadina skonį. Kreminei sriubai miltų taip pat nereikia, nes visos sudėtinės dalys yra sutrinamos ir savaime ją sutirština.“

  4. Grybienę ir grybų sriubą tinka patiekti juodos duonos kubiliukuose. Duoną prieš tai reikia paskrudinti orkaitėje. Vienintelis tokio patiekimo būdo minusas   „sugadinta“ duona, nes išvalgius sriubą ji tiesiog išmetama.


Sėkmės ir skanaus!

Naujausi įrašai

bottom of page