top of page

Greitasis maistas: pavojus slypi net įpakavime

Kad greitasis maistas yra riebus, kaloringas ir kenksmingas žmogui, žinoma jau seniai, tačiau šis faktas greitojo maisto restoranų lankytojų neatbaidė – eilės prie tokių restoranų rikiuojasi tiek dieną, tiek naktį. Tuo greitasis maistas ir patrauklus: jo greitai, nebrangiai ir bet kuriuo paros metu galima gauti išsinešti, patiekalai dailiai ir patogiai supakuojami, jais galima mėgautis arba restorane, arba lauke, arba parsinešti namo. Tačiau atkreipkite dėmesį į pakuotę. Nieko keisto nematote? Amerikos mokslininkų grupė irgi nematė, iki kol atliko išsamius greitojo maisto įpakavimų tyrimus ir liko šokiruoti: pakuotės – nuodingos.

Mokslininkai tyrimui panaudojo 27 greitojo maisto restoranų tinklų pakuotes – iš viso net 400 pavyzdžių – ir suskirstė jas į 6 grupes: vyniojimui skirtas popierius (jame paprastai suvyniojami sumuštiniai), kartoninės dėžutės ir dėžės (jose patiekiamos bulvytės ir pica), popieriniai maišeliai, į kuriuos sudedamas visas maistas išsinešti, popieriniai puodeliai, kitos gėrimų talpos (pavyzdžiui, plastikiniai puodeliai) ir, galiausiai, kamšteliai, šiaudeliai ir visokios kitos smulkios detalės. Pasirodo, netgi trečdalyje šių pakuočių yra fluoro junginių, kurie, patekę ant maisto, jį apnuodija. Daugiausiai chemikalų yra vyniojimui skirtame popieriuje: net 46 % visų pavyzdžių išskirti kaip nuodingi, 20 % kartoninių dėžučių bei 16 % popierinių puodelių irgi turi kenksmingų chemikalų. Visuose kituose tyrimo objektuose fluoro nebuvo rasta.

Kodėl pakuotėse išvis yra toks chemikalas kaip fluoras? Pasirodo, ši medžiaga suteikia pakuotėms atsparumą riebalams, kurie sunkiasi, jei produktas yra įvyniojamas, pavyzdžiui, į paprastą popierių. Fluoro junginiai paprastai randami balduose, kilimuose, lauko drabužiuose, bet su maistu šie daiktai nesiliečia. Manoma, kad šie chemikalai gali sukelti inkstų ar sėklidžių vėžį, pakelti kraujospūdį, paskatinti nevaisingumo atsiradimą ir yra patys pavojingiausi vaikams. Chemikalai iš pakuočių aktyviausiai ir greičiausiai patenka į maistą, kai šis yra labai riebus, karštas ir laikomas suvyniotas itin ilgai.

Chemikalo pakuotėse galima išvengti valgant pačiame restorane arba prašant nepakuoti maisto. Gėrimus stenkitės pirkti ir gerti iš plastikinių butelių arba kartoninių sulčių pakuočių, bet ne iš popierinių puodelių. Pats geriausias būdas likti sveikam ir neapnuodyti organizmo – vengti pačių greitojo maisto restoranų ir vertinti lėtai ruoštą maistą namuose.

Naujausi įrašai

bottom of page