Nežinote, ką reiškia posakis „užlipti ant grėblio“, bet suprantate, kad salotos su paties užaugintais pomidorais – skanesnės? Į pagalbą teorinėmis pamokomis ir praktinėmis valandomis atskuba iniciatyva „CoolŪkis“. „CoolŪkiečiu“ gali tapti kiekvienas. Kaip sako akcijos sumanytoja Austė Černiauskaitė, norą išmokti daržininkauti išreiškia vis daugiau tokios patirties ar sąlygų šiai veiklai neturinčių jaunų miestiečių.
Lietuvoje toks projektas vyksta pirmą kartą. Ar yra pasaulyje daugiau tokių „CoolŪkių“?
Panašių projektų pasaulyje yra. Venas pavyzdys, „Landshare“, kvietė žmones, kurie turi nenaudojamos žemės, ir žmones, norinčius auginti, registruotis jų svetainėje ir vieniems kitus surasti. Deja, šis projektas pasibaigė. Taip pat neseniai atsirado naujas projektas „Lend and Tend“, kuris, panašiai kaip ir „CoolŪkis“, suveda užsiregistravusius žmones.
„CoolŪkis“ iš abiejų šių pavyzdžių išsiskiria savo socialine misija. Be to, kad norime suteikti žmonėms galimybę užsiauginti savo daržovių, projektu siekiame mažinti senyvo amžiaus žmonių socialinę atskirtį. Taigi, dedame pastangas kviesdami būtent senyvo amžiaus žmones dalytis žeme ir taip aktyviau įsitraukti į bendruomenę, pasidalyti savo patirtimi ir bendrauti su dalyviais. Aišku, „CoolŪkis“ yra atviras visiems, norintiems dalytis savo žeme su kitais ir įsitraukti į programą, bet kitaip nei kiti minėti projektai, kuriems reikalinga prieiga prie interneto, mes susisiekiame su senyvo amžiaus žmonėmis asmeniškai, nes daugelis internetu nesinaudoja ir kitu atveju negalėtų išnaudoti šios progos.
Valerijos Stonytės nuotr.
Kiek žmonių jau spėjo užsiregistruoti ir pasinaudoti sodininkavimo galimybe?
Šiuo metu užsiregistravusių dalyvių yra apie 50, kitais metais siekiame priimti gerokai daugiau. Dalyvauja įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės: studentai, mokytojai, bankininkai. Dauguma dalyvių yra 23–35 amžiaus žmonės. Vyriausiai sodininkautojai yra 75 metai, taigi amžiaus ribos nėra. Mus džiugina, kad yra kelios šeimos su jaunais vaikais. Taip suteikiame galimybę vaikams pabūti gamtoje ir priartėti prie maisto.
Lengva pastebėti, kad dažnai akcentuojate bendravimą, kuris, atrodo, yra toks pat svarbus, kaip ir žinios, kurių siekia projekto dalyviai. Kodėl pasirinkote būtent tokią kryptį?
Taip, bendravimas yra labai svarbus. Visų pirma, viena mūsų misijų yra socialinės atskirties mažinimas, taigi norime įtraukti senyvo amžiaus žmones aktyviau dalyvauti visuomeniniame gyvenime ir tai skatinti būtent per bendravimą. Taip pat suburiame dalyvius į komandas, kad jie ne tik galėtų pasidalyti darbais ir pasikeisdami laistyti daržus, bet ir motyvuotų vieni kitus nepasiduoti, dalytųsi patirtimi ir geromis idėjomis tiek komandoje, tiek su mumis, kad galėtume jomis pasidalyti ir su platesne „CoolŪkio“ bendruomene. Norime, kad „CoolŪkis“ būtų tokia platforma, kurioje žmonės galėtų dalytis žiniomis, patirtimi ir istorijomis, jaustųsi bendruomenės dalimi.
Valerijos Stonytės nuotr.
„CoolŪkio sodininkavimo sezonas trunka apie 7 mėnesius: nuo balandžio iki spalio, bet pamokėlės bus organizuojamus visus metus. Daržininkystės pamokėlės skirtos tam, kad žmonės nepatektų į daržą be jokio supratimo, nuo ko reikėtų pradėti. Jos trunka apie valandą ir yra smagios bei interaktyvios, todėl nereikalauja daug laiko, o įgaunamos praktinės žinios yra iš karto pritaikomos savo darže.
Daržo guru priklausantys žemės sklypo dydžiai yra įvairūs – nuo kelių arų iki kelių hektarų. Didesniuose sklypuose, kad žemė būtų išnaudojama, stengiamės suburti didesnes komandas. Dėl to, kas bus auginama, su žemės savininku yra susitariama iš anksto, bet dauguma dalyvių nusprendžia auginti daržoves ir gėles.
Valerijos Stonytės nuotr.
Dalyviai auginasi daržoves savo reikmėms, ir prašome, kad nedidelę dalį (iki 15 %) padovanotų žemės savininkams už galimybę naudotis daržo plotu. Tačiau ir šiuo atveju galioja individualūs susitarimai: kartais daržo savininkai atsisako pasinaudoti šia galimybe, nes jiems paprasčiausiai smagu, kad kažkas prižiūri jų daržą.
Taip pat norime skatinti tvarų gyvenimo būdą ir organizuojame įvairios tematikos pamokėles. Pavyzdžiui, apie tai, kaip patiems pasigaminti natūralios kosmetikos. Tiek sodininkavimo, tiek tvaraus gyvenimo būdo pamokėlės yra atviros visiems, todėl kviečiame visus norinčius. Norintys dalyvauti gali sekti naujienas svetainėje Coolukis.lt ir mūsų „Facebook“ puslapyje.
Comentarios