top of page

Biomedicinos mokslų daktarė atskleidė triukus, kaip išsaugoti vitaminą C daržovėse

Kad mityba būtų sveika ir subalansuota, būtina valgyti kuo daugiau daržovių. Galime džiaugtis, kad Lietuvoje turime tikrai nemažą jų pasirinkimą ir jų įsigyti galime ir prekybos centruose, ir turgeliuose, ir užsiauginti patys.

Visgi, kokios daržovės yra vertingesnės? Kur geriau jas pirkti – prekybos centre ar turguje? Kuo skiriasi pačių užsiaugintos nuo pirktinių? Ir ar galime sumažinti daržovėse esančių nitratų kiekį?


doc. Dr. Audrone Žebrauskiene – biomedicinos mokslų daktare. Patarimai, kaip sumažinti  nitratų kiekį ir išsaugoti vitaminus daržovėsee


Apie tai šeštadieninėje ALFAS LIVE laidoje Alfas kalbėjosi su doc. Dr. Audrone Žebrauskiene – biomedicinos mokslų daktare.


Ar tiesa, kad su kiekviena diena nuskintos daržovės maistingumas mažėja?

Labai geras klausimas. Tai priklauso nuo to, apie kokią daržovę kalbame. Jeigu, pavyzdžiui. apie pomidorą, svarbu, kokios brandos mes jį nuskinsime. Dauguma žino, kad daržovės yra skirtingų brandų. Pirmas brandos lygmuo – techninė branda – tai yra, kai mes nusiskiname pomidorą, pradėjusį keisti spalvą, ir galime jį sunokinti iki visiškos brandos, t. y. tokios spalvos, kokios jis ir turėtų būti. Dažnai nuskiname pomidorą nepilnai sunokusį. Sunokusio pomidoro maistinė vertė yra geresnė. Lygiai tas pats yra su paprikomis. Dažnai klausiama: „kokios spalvos yra paprikos?“. Žalios, geltonos, raudonos? Ką reiškia žalios spalvos paprika? Jeigu žalią papriką palaikytume ilgiau, ji pradėtų keisti spalvą. Tai reiškia, kad ir jos maistinė vertė keičiasi. Taigi, ne visais atvejais ilgesnis nuskintos daržovės laikymas turi neigiamos įtakos.

Bet, pavyzdžiui, su agurku viskas kitaip. Jeigu nuskintas agurkas pastovi keletą dienų, pradeda vysti ir praranda turėtą maistinę vertę. Kita vertus, mes visi mėgstame mažulyčius agurkus, mažutes cukinijas ir pan. Tai yra daržovės, kurių valgomos jaunos vaisių užuomazgos, nes tuo metu jose yra didžiausias maistinių medžiagų kiekis. Kai agurkas darže būna jau gerokai paaugęs, sakome, kad jis peraugęs. Tiesą pasakius, ji ne peraugęs, o tiesiog pasiekęs savo fiziologinę brandą ir mums atrodo ne toks skanus. Kiekvieną daržovę reikia valgyti tam tikros brandos.

pomidorai, kaip sumažinti nitratų, vmgonline patarimai

Ar yra būdų sumažinti nitratų kiekį daržovėse?

Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti įvairiais būdais. Jie kaupiasi tose augalo dalyse, kur maisto medžiagos pereina iš vienos augalo dalies į kitą. Pavyzdžiui, agurkas. Nitratai dažniausia dažniausiai kaupiasi pačiame agurko galiuke arba kotelio prisegimo vietoje. Paprastai šias dalis nupjauname. Morkos viršūnėlę taip pat nupjauname. Net nesusimąstydami, kodėl, nupjauname tas vietas, kur nitratų yra daugiau Kitas nitratų mažinimo būdas – daržoves ne tik nuplauti, bet ir pamirkyti vandenyje. Virimas, rauginimas, daržovių nulupimas – visi šie procesai sumažina kažkokią nitratų dalį.


O kaip išlaikyti kuo daugiau vitaminų daržovėse?

Turiu vieną būdą, kurį galiu rekomenduoti, ir manau, kad jį žino labai daug žmonių ir gal net nuo senų senovės. Žinoma, vitaminus padeda saugoti kuo mažesnis daržovių apdorojimas. Netgi daržovės pjaustymas peiliu turi įtakos vitaminų mažėjimui, nes vyksta oksidacijos procesas, kuris ir sumažina vitamino C kiekis. Taigi, salotas rekomenduojama plėšyti, o ne pjaustyti peiliu. Žinoma, pjaustant visas vitaminas C nežus, bet jeigu galima kuo daugiau jo išsaugoti, kodėl taip ir nepadarius? Antra, daržoves tarkuokite ne su metaline, o plastikine tarka. Trumpai tariant, apdorodami daržoves naudokite kuo mažiau metalinių įrankių. Geriausia ir sveikiausia yra tiesiog graužti morkas, valgyti kuo mažiau apdorotas daržoves.

agurkas, nitratai, vmgonline patarimai

Visą ALFAS LIVE laidą galite žiūrėti čia.

Naujausi įrašai

bottom of page