top of page

Baltijos jūros dugne rastas kvapnus 340 metų senumo sūris

Pieno produktas, kurio kvapas apibūdintas kaip raugo ir prancūziško mėlynojo sūrio rokforo mišinys, buvo rastas tyrinėjant 1676 m. Baltijos jūroje sudužusį karinį laivą „Kronan“. Švedų nardytojai tiki, kad stiprų kvapą turintis atradimas – 340 metų sulaukęs sūris, praneša Theguardian.com.

„Esame įsitikinę, kad tai – pieno produktas. Sviestas arba labai brandus ir nepasterizuotas sūris“, – sakė Kalmaro grafystės muziejuje dirbantis ir ekspedicijai vadovavęs Larsas Einarssonas. Save neabejingu sūriams laikančio mokslininko nuomone, šis radinys gali būti priimtinas ne visiems sūrių mėgėjams: „Niekam nerekomenduoju ragauti šio sūrio. Dabar tai – galybė bakterijų.“

Talpa, kurioje rastas sūris, buvo nusiųsta į laboratoriją išsamesniam tyrimui. Indas buvo rastas įsispaudęs į jūros dugno molį ir gabenant į sausumą dėl slėgių skirtumų paviršiuje dalis indo turinio ištekėjo bei paskleidė nemalonų kvapą.

Per dvi savaites trukusį laivo tyrimą buvo rasta ir kitų daiktų: 14 auksinių monetų, žiedas su deimantu, daug istorinių medikamentų.

1980 m. atrastas nuskendęs „Kronan“ yra vienas didžiausių šiandieninių Švedijos povandeninių archeologinių projektų. Jau yra įgyvendinta 90 % ekspedicijos darbų, bet mokslininkai skaičiuoja, kad jiems pabaigti dar reikės 2–3 sezonų. 53 metrų ilgumo karinsi laivas savo laiku buvo vienas didžiausių laivų, deja, nuskendusių per danų-olandų jūrinį mūšį.

Comentarios


Naujausi įrašai

bottom of page