Ūsai apie vyrą gali pasakyti labai daug. Juokaujama, kad astronautas Chrisas Hadfieldas sunkiai dirbo, kad turėtų teisę vaikščioti su ūsais. Pirmasis kanadiečių astronautas, išsilaipinęs kosmose, vienas labiausiai perkamų „New York Times“ autorių, „YouTube“ kanalo sensacija ir geidžiamas renginių pranešėjas.
Dirbdamas kosminėje stotyje C. Hadfieldas įrašė muzikinį albumą, o jo trumpi vaizdo įrašai, kuriuose atvirai parodė gyvenimo kosmose kasdienybę, sulaukė milžiniško populiarumo. „Forbes“ jį įvardija kaip labiausiai socialinėje žiniasklaidoje patyrusį astronautą, kuris kada nors buvo kosmose. C. Hadfieldas taip pat įtraukiamas į populiariausių visų laikų astronautų sąrašą. Specialiai VMG garsus astronautas davė interviu tiesiai iš Kanados – apie savo pamokas kosmose ir, žinoma, maistą.
Chrisai, įrodėte, kad nesvarbu niekas, jei aiškiai žinai, ko nori. Ką patartumėte kitiems žmonėms, kurie bijo svajoti, nes galvoja, kad nepavyks to įgyvendinti? Kas Jus patį įkvepia?
Kai nusprendžiau tapti astronautu, tai daug kam atrodė neįmanoma. Kanadoje juk nebuvo astronautų ir kosminių programų. Jei svajoji, tavo svajonės turi būti didelės, bet jos neturi būti vienintelis tavo sėkmės matas. Manau, kad iš esmės turėti „neįgyvendinamą“ svajonę yra gerai, nes tai padeda tau nuspręsti, ką daryti toliau.
Juk jei svajoji būti chirurgu, ką turėtum daryti šį savaitgalį? Turėtum skaityti medicinines knygas ir, pavyzdžiui, aiškintis žmogaus kūno sandarą. Bet, praėjus savaitgaliui, tu dar nebūsi chirurgu. Vis dėlto, būsi žengęs kelis žingsnius, padėsiančius juo tapti. Paslaptis – turi iš lėto ir užtikrintai žengti link savo svajonės. Tačiau negali gerai jaustis tik įgyvendinęs svajonę – jauskis gerai žengęs net mažiausią žingsnį link jos. Mano herojai buvo garsūs astronautai, pavyzdžiui, Johnas Glennas ar Neilas Armstrongas. Bet kuo vyresnis tampi, tuo geriau supranti, kad visi darome tam tikrus herojiškus dalykus. Tik reikia tai pastebėti.
Dabar Jūs jau pats įkvepiate žmones savo darbais ir patirtimi, kuria dalijatės skaitydamas pranešimus. Koks Jūsų tikslas yra dabar, kai baigėte savo, kaip astronauto, karjerą?
Jei žmonėms įdomu tai, ką aš darau, tai yra jų pasirinkimas. Aš skaitau pranešimus visame pasaulyje apie tai, ką patyriau ir išmokau būdamas kosmose. Dirbu su moksleiviais. Mano tikslas šiuo metu – būti naudingam ir daryti tuos dalykus, kurie man atrodo svarbūs.
Ištisus 5 mėnesius praleidote kosmose. Ar vis dar vertinate mūsų Žemę?
Žemė ir visas pasaulis keičiasi. Būdamas kosminėje stotyje, mačiau, kaip visame pasaulyje keičiasi sezonai – nuo žiemos iki vasaros. Kaskart pagarbiai žiūriu į tą vaizdą. Net likus 10 minučių iki nusileidimo, aš vis žiūrėjau ir stengiausi įsiminti kiekvieną detalę.
Kosmose atlikote dešimtis mokslinių eksperimentų aiškindamasis, kaip žema gravitacija veikia žmogų. Kurie eksperimentai Jums pačiam buvo įspūdingiausi?
Tarptautinėje kosminėje stotyje mes atlikome apie 200 eksperimentų: matavome atmosferą, bandėme ištirti mūsų Žemės „sveikatos būklę“… Manau, svarbiausias jų buvo atliekamas su milžinišku magnetu, kuris traukė kosmines daleles. Juk mes iki šiol žinome tik 6 proc. mūsų visatos sudėties.
Kaip atrodė Jūsų diena kosminėje stotyje?
Keliesi 6 val. ryto, kai skamba žadintuvas. Truputį apsiprausi, susitvarkai, valgai pusryčius, susisieki su misijos kontrolės centru žemėje. Tada iki 18 ar 19 val. veiki tai, kas numatyta darbotvarkėje. Į darbotvarkę įtraukta ir kelių valandų mankšta, negausūs pietūs. Vakare vėl greitai visi pavakarieniaujame, tada dar kartą susisiekiame su kontrolės centru ir apžvelgiame per dieną nuveiktus darbus. Šviesos išjungiamos apie 22 val. Jei nori daryti kažką savo iniciatyva, darai tai naktį, kai turėtum miegoti.
Ar tai reiškia, kad savo vaizdo įrašus darėte naktį?
Visus savo muzikos įrašus dariau prieš eidamas miegoti, nes tai buvo vienintelis laisvas laikas, kai galėjau sau tai leisti. O kitus įrašus apie mūsų buitį kosmose, taupydamas laiką, filmavau tada, kai iš tiesų tai darydavau, pavyzdžiui, per pietus parodydavau, kaip, būnant kosmose, pietums pasiruošti špinatų.
Kokio maisto labiausiai pasiilgdavote, kai buvote kosmose?
Labiausiai pasiilgsti to įprasto maisto, ne iš pakelių, taip pat – gaminamo maisto kvapo. Kosmose tu negali užuosti net savo kavos kvapo, nes ją geri iš specialaus pakelio per šiaudelį. Negali kosmose užsisakyti picos ar mėsainio. Maistas ten geras, bet jis neteikia tokio malonumo, todėl grįžęs nori visko daug, nori pabėgti nuo to sterilumo. Būdamas kosmose, mėgaujiesi vaizdais, bet gali tik pasvajoti apie picą, mėsainį ar didkepsnį su svogūnais…
Kaip pasikeičia skonis būnant kosmose?
Kosminėje stotyje nėra nei šaldytuvo, nei orkaitės, nei mikrobangų krosnelės. Mes gyvename apsupti daugybės paketų, kuriuose yra tai, kas lieka dehidratavus maisto produktus arba juos apdorojus termiškai. Maistas nėra prabangus, apima jausmas, lyg tu pusmetį stovyklautum ir gautum maisto davinius. Yra gal 30 skirtingų patiekalų, 15 rūšių daržovių, skirtingų rūšių duonos. Labai mėgdavome dehidratuotą krevečių kokteilį. Gravitacijos nebuvimas pakeičia skonio receptorius, todėl labai svarbu, kad maiste būtų pakankamai prieskonių. Naudojome jų tikrai daug.
Apie Kanadą sakoma, kad geriausiai ją reprezentuoja klevų sirupas ir poutine. Ar su tuo sutinkate?
Kanada yra didelė šalis, bet labai jauna. Mes neturime tokio dalyko kaip nacionalinė kultūra, tik tam tikrus gabalus importuotos kultūros. Klevų sirupas nėra maistas, tik tam tikras cukraus tipas. Na, o poutine (prancūziškos bulvytės, šviežias varškės sūris ir rudas padažas) valgyti norisi, kai lauke šalta. Bet tikrai šio patiekalo nevadinčiau nacionaliniu maistu.
Ko išmokote iš visų savo misijų ir kaip tai Jus pakeitė?
Aš astronautu buvau 21 metus, o kosmose praleidau tik 6 mėnesius. Tai reiškia, kad absoliučiai didžiąją laiko dalį, būdamas astronautu, praleidau Žemėje. Yra du pagrindiniai dalykai, kurių išmokau. Pirmiausia, kaip susitvarkyti su savo baime ir atskirti ją nuo pavojaus. Būnant astronautu, pavojus yra milžiniškas, bet tu negali sau leisti bijoti, nes esi atsakingas už kosminį laivą ir kitus. Mano gyvenime baimė nustojo dominuoti. Dauguma žmonių gyvena bijodami visą gyvenimą, leisdami baimei daryti įtaką jų sprendimams. Kita pamoka – labai svarbu, kaip tu paruoši save gyvenimo realybei, t. y. ar esi pasirengęs dalykams, kurie vyks ne pagal tavo planą.
Comments