Populiari aktorė, psichologė psichoterapeutė Daiva Rudokaitė išduoda, kodėl geria šaltą kavą, atskleidžia, kaip gudriai panaudoti prieskonines žoleles ir kaip maitinis, kad jaustumeisi laimingas. „Daug mūsų mitybos įpročių priklauso nuo psichologinės būklės“, – priduria žymi moteris.
Ar mėgstate kavą? Anksčiau kavos gėriau daugiau ir bet kuriuo paros metu, dabar pastebiu, kad popiet jos nesinori. Bet ryte kavą labai mėgstu. Juodą iš šaltą. Kodėl šaltą? Mano vyras keliasi anksčiau už mane ir man visada atneša pusryčius (varškytę arba jogurtą), stiklinę vandens ir kavos puodelį, padeda prie lovos. Kai atsibundu, kava jau būna šalta. Taip pripratau, kad karšta kava man jau nelabai ir geriasi. O jei kažkur išvažiuoju ir nėra, kas padeda kavos, tai įsigudrinau iš vakaro į termosą pasidaryti kavos ir ryte gerti jau kiek atvėsusią.
Ar turite sveikos mitybos taisyklių? Labai klausausi organizmo – ko jis nori. Šiuo metu valgau daug troškintų daržovių. Baklažanai, cukinijos, pomidorai, batatas – viskas keliauja į puodą ir troškinama su prieskoniais. Šiuo metu mėsos man gali ir nebūti. Kitas gyvenimo padiktuotas atradimas – gaminti patiekalus iš ingredientų, kurių tuo metu – pats sezonas. Juk mano mėgstama aštri pomidorų sriuba vasarą bus šimteriopai skanesnė, nei pagaminta iš plastmasinių pomidorų žiemą.
O kokį maistą paprastai renkatės restorane? Restorane ar kavinėje teoriškai reikėtų užsisakyti tą maistą, kurio nesugebi pasigaminti namie. Bet, jei aš noriu bulvinių blynų, aš jų ir užsisakysiu. Vyras mane protina: „Užsisakyk kažką įdomesnio, tuos blynus namie pati gali išsikepti už 50 centų.“ Bet jei aš nenoriu gurmaniško maisto tą dieną, aš jo ir nevalgysiu.
Valerijos Stonytės nuotr.
Jūsų mėgstamas nuodėmingas užkandis? Labai paprastas: įvairūs sūriai ir kepta duona su česnaku bei daug daug sūrio. Taip, kaloringa, bet kartais tuo pasimėgauti visi turime teisę.
Kokiam patiekalui visada sakote „taip“? Esu sriubinis žmogus, namuose visada yra sriubos. Daug keliauju ir labai nusimenu, jei svečioje šalyje aptinku prastą sriubų pasiūlą. Pavyzdžiui, Graikijoje komandiruotėje vieno prisėdimo pavalgyti metu sulaukdavome septyniolikos patiekalų, bet tarp jų nebuvo nė vienos sriubos.
Ar daug prieskonių naudojate? Vasarą prisiauginu daug įvairiausių prieskoninių žolelių, kurias ar šviežias, ar džiovintas gausiai naudoju gaminamuose patiekaluose – nuo sriubų iki česnakinio sviesto. Kai kurie prieskoniai, kaip krapai, puikiai tinka ir užsišaldyti, o kai kurie eksperimentai, pavyzdžiui, bandymas šaldyti mėtas, baigėsi nesėkmingai. Dar atradau, kad šalavijas su krapais labai nedraugauja, geriau jų nemaišyti.
Jūsų genialus kulinarinis atradimas yra… Vasarą prisirinkau svogūnų laiškų ir krapų, juos sutryniau smulkintuvu ir gautą masę užšaldžiau kubeliais. Fantastika! Į padažus ar sriubas toks kubelis puikiai tinka, ypač į šaltibarščius. Ir kaip kvepia!
Ar kaip psichologė galite patvirtinti faktą – tai, ką ir kaip valgome, labai priklauso nuo mūsų psichologinės būklės? Žinoma, kad priklauso, ir net labai. Matau pagal savo pavyzdį. Be visų savo veiklų aš krimtau mokslus ir medicinos universitete. Ten, kaip žinai, yra ką veikti, ypač mano metuose (juokiasi). Ir ruošdamasi egzaminams patyriau emocinį valgymą. Tai būklė, kai eini ir eini į šaldytuvą, valgai viską iš eilės neprognozuojamai. Atsipjauni vytintos šernienos dešros, pagrauži, tada aitriosios paprikos užkandi, kiek pasimokai ir mintyse: „Na, kur tas šokoladas, kur tie saldainiai?“ Paprastai saldumynų valgau labai mažai. Namuose jų būdavo tik todėl, kad juos mėgo dukra. Bet kai mokiausi, labai norėjosi šokolado. Arba imdavau ir atsipjaudavau gabalą torto, nes tiesiog norėjosi. Pastebėjau ir tai, kad jei imu norėti sunkaus maisto – cepelinų, bulvinių blynų ar kugeli – vadinasi, organizmas, ypač smegenys, reikalauja poilsio. Juk riebaus maisto privalgius norisi tik miegoti. Tai signalas, kad reikia perkrauti smegenis, pailsėti.
Įdarytos avokadų puselės pagal Daivą Greitas gurmaniškas receptas, kuris išgelbėja staiga užgriuvus draugams.
Jums reikės: Avokadų (kiek, priklauso nuo svečių kiekio) Raudonųjų paprikų Konservuoto tuno (geriau be aliejaus), lašišos (skaniausia sūdyta) arba menkių kepenėlių Druskos, pipirų Citrinos sulčių
Kaip gaminti: Avokadus perpjauname pusiau, išimame kauliuką, išskobiame minkštimą. Jį sumaigome šakute, sumaišome su druska, pipirais ir šlakeliu citrinos. Susmulkiname paprikas kubeliais ir jų kažkiek paberiame į kiekvieną avokado puselės kiautuką, tada dedame sluoksnį tuno (lašišos ar menkės) ir ant viršaus – avokado minkštimą su prieskoniais. Valgome šaukšteliu ar desertine šakute.
Comments