top of page

7 mitai apie pusryčius

Vieni rytais mėgaujasi sočiais blynais, kiaušiniene ir kavos puodeliu, kiti renkasi dribsnius, liesą varškę jogurtą, o dalis apskritai vengia pusryčiauti. Tai kurie elgiasi teisingiausiai?

1. PUSRYČIAI TURI BŪTI GAUSŪS IR SOTŪS

Pusryčiai turi būti maistingi ir lengvai virškinami. Taip mes neprarasime energijos, kuri mums yra reikalinga pradėti dienai. Sunkiai virškinamas maistas ir gausus jo kiekis iš mūsų atima didžiąją dalį energijos, mes jaučiamės apsunkę ir vangūs. O taip jaustis ryte visai nesinori. Todėl tegul pusryčiai būna lengvi ir negausūs. Žinoma, jūs sakysite: „Jei suvalgysiu nedidelį kiekį pusryčių, po poros valandų aš vėl jausiuosi alkanas.“ Taip! Ir tai yra labai gerai, tik išalkus jau bus laikas sveikam užkandžiui: vaisiams, uogoms ar dubenėliui salotų. Valgydami dažnai ir nedideliais kiekiais mes skatiname medžiagų apykaitą.

2. PUSRYČIUS BŪTINA VALGYTI ANKSTI RYTE, TUO PAČIU METU

Pusryčių nevalgymas turėjo neigiamą poveikį tik tiems, kurie jau yra pripratę juos valgyti tuo pačiu metu, kasdien. Neigiamas poveikis – tai irzlumas iki pietų, didesnis alkis ir mažesnis pasisotinimas pietų metu. Tačiau pusryčių atsisakymas neturėjo įtakos tiems, kas dažniausiai jų ir taip nevalgo: praleidžia pusryčius ar valgo juos vėliau. Asmeninis paros ritmas ir valgymo įpročiai yra susiję, mūsų organizmas turi medžiagų apykaitos ir elgesio „atmintį“. Pavyzdžiui, savaitgaliais pusryčius valgote vėliau, todėl net ir atsikėlus anksčiau jūsų organizmas nesiunčia alkio signalų – skrandžio gurguliavimo, nes jo atmintyje yra įrašyta, kad savaitgaliais pusryčius valgote vėliau, būtent tuo metu ir pradeda kauptis daugiau skrandžio sulčių, erzinančių skrandį ir skatinančių jus greičiau apsilankyti virtuvėje. Todėl šis patarimas, kad pusryčius privaloma valgyti anksti ir tuo pačiu metu, netinka visiems. Viskas priklauso nuo jūsų asmeninio paros ritmo ir medžiagų apykaitos.

3. PUSRYČIUS VALGYTI BŪTINA TAM, KAD NEPERSIVALGYTUMĖTE PIETŲ

Tyrimai rodo, kad net ir nesuvalgius pusryčių, didesnis suvartotų kalorijų kiekis dienos metu nebuvo pastebėtas. Viskas priklauso ne tik nuo to, ar praleidžiate pusryčius, bet ir nuo to, kokie jūsų pusryčiai. Tarkime, ryte jūs suvalgote rafinuoto cukraus ir miltų turinčių produktų: tuomet yra tikimybė, kad pietums rinksitės nelabai sveikus patiekalus ir jų persivalgysite.

4. JEI NEVALGAU PUSRYČIŲ, SUVARTOJU MAŽIAU KALORIJŲ IR NEPRIAUGU SVORIO

Per dieną mes turime suvalgyti 3 pagrindinius patiekalus ir 2 užkandžius. Šie penki pavalgymai neturi būti dideli, tačiau maistingi ir reguliarūs. Pusryčių atsisakymas neapsaugo nuo antsvorio. Antsvorį mažina reguliarus valgymas nedideliais kiekiais ir aktyvus gyvenimo būdas, sportas. Nebūtina pusryčiauti anksti ryte, tik nubudus. Tai galite padaryti ir praėjus porai valandų po pabudimo.

5. VALGYDAMAS PUSRYČIUS SUMAŽINU RIZIKĄ ATSIRASTI ANTSVORIUI

pusryčiai kiaušiniene

(Roberto Daskevičiaus nuotr.)


Jei visada valgysite pusryčius, taip pat nereiškia, kad tai jums padės numesti svorio. Ar numesite svorio, ar tiesiog išlaikysite puikią figūrą, priklauso nuo to, kokie jūsų pusryčiai ir ką jūs valgote visą likusią dieną.

6. PUSRYČIUS SUVALGYK PATS, PIETUS PASIDALINK SU DRAUGU, O VAKARIENĘ ATIDUOK PRIEŠUI

Tikriausiai ne kartą esate girdėję šį posakį? Taip, pusryčius suvalgykite patys, o pietus galite valgyti kartu su draugais, bet vakarienę taip pat valgykite. Jei suvalgysite daugiau pusryčių, tai jūsų neapsaugos nuo persivalgymo vakare. Tiek pusryčiai, tiek kiti valgymai dienos metu turi būti reguliarūs ir nedideliais kiekiais.

7. JEI SIEKI IŠLAIKYTI NORIMĄ SVORĮ, PAMIRŠK BLYNELIUS IR UOGIENĘ PUSRYČIAMS VISIEMS LAIKAMS!

Labai svarbu yra tai, ką darome dažnai ir kasdien, todėl jei turite šeimos tradiciją kiekvieną sekmadienio rytą valgyti blynelius, neatsisakykite jos. Mūsų sveikatai svarbu ir mūsų emocijos valgant, o tauškėjimas su visa šeima prie pusryčių stalo ilgais savaitgalio rytais mums suteikia galybę gerų emocijų. Organizmas puikiai susitvarko su pavieniais „nuvažiavimais nuo kelio“. Bet, žinoma, šią tradiciją galite ir šiek tiek pakoreguoti: įprastus baltus miltus keiskite rupesniais, o vietoje uogienės pabandykite tiesiog trintas šviežias uogas su medumi ar klevų sirupu.

Skanių pusryčių! Ir nebijokite kliautis savo vidiniu kompasu.

Naujausi įrašai

bottom of page