top of page

5 būdai medžiagų apykaitai pagreitinti

Medžiagų apykaita – cheminių procesų organizme visuma. Dėl šio proceso jaučiamės sotūs, turime energijos ir, galų gale, esame gyvi. Medžiagų apykaitai sulėtėjus gali kilti įvairių problemų: pradedant sunkumu skrandyje, baigiant padidėjusiu kūno svoriu. Tokie faktoriai, kaip genetika, amžius, ūgis, raumenų masė ir hormonų veikla, turi įtakos medžiagų apytakos greičiui, tačiau jį galima padidinti natūraliais būdais ir patiems. Kokie gi tie būdai?

1. Užsiimkite fizine veikla. Norėdami pagreitinti medžiagų apykaitą (ir sudeginti daugiau kalorijų), padidinkite fizinį aktyvumą. Jei dirbate sėdimą darbą, per darbo pertraukas arba po darbo prisiverskite bent jau 15 minučių pasivaikščioti. Sporto klube sudeginsite ne tik riebalus, sutvirtinsite kūną, bet ir vos po kelių treniruočių pajausite, kad jūsų organizmas maistą virškina žymiai greičiau ir lengviau. Pačios geriausios treniruotės, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms, yra jėgos treniruotės, tačiau nepradėkite jų be specialisto priežiūros.

2. Valgykite daugiau baltyminių produktų. Baltymai reikalingi ne tik raumeninei masei ir energijos kiekiui palaikyti, bet ir pagreitina metabolizmą. Iš tiesų, visi maisto produktai tam tikru dienos metu gali pagreitinti medžiagų apykaitą, tačiau baltymai ją pagreitina net 20–30 %, o angliavandeniai ir riebalai – vos 3–10 %. Šis procesas aktyviausias ryte, štai kodėl rekomenduojama ryte sočiai pavalgyti ir nepamiršti baltyminių produktų, tokių kaip varškė, graikiškas jogurtas, kiaušiniai.

3. Gerkite šaltą vandenį. Vanduo padeda deginti kalorijas, suteikia soties ir pagreitina medžiagų apykaitą. Tačiau šaltas vanduo dar labiau sustiprina šį efektą. Kaip? Organizmas turi sušildyti vandenį, o tam papildomai reikia išeikvoti kalorijas. Taip organizmas yra paskatinamas dirbti greičiau. Na, o jei šalto vandens išgersite dar ir prieš valgydami, tikrai suvalgysite mažiau, o tas maistas bus suvirškintas itin greitai ir lengvai.

4. Nebadaukite. Labai mažai kalorijų suvartoti leidžiančios dietos arba iškrovos dienos yra tik laikina išeitis svoriui numesti. Iš tiesų po tokių dietų visas svoris sugrįžta su kaupu, nes medžiagų apykaita nuo badavimo stipriai sulėtėja. Per dieną būtina suvartoti bent 1000 kalorijų, kad organizme vyktų visos įprastinės reakcijos, nepritrūktų energijos, o svoris palaipsniui kristų. Po tokių dietų, ypač trunkančių ilgiau nei 10 dienų, atstatyti normalų metabolizmą yra gana sudėtinga, todėl normaliam kūno svoriui palaikyti kankintis nederėtų, užtenka sveikai ir protingai maitintis.

5. Išsimiegokite. Kad reikia miegoti ilgiau, lengva pasakyti, tačiau sudėtinga padaryti. Vis dėlto eiti miegoti anksčiau ypač reikėtų įprasti tiems, kurie skundžiasi skrandžio sutrikimais ir sulėtėjusia medžiagų apykaita. Neišsimiegojus medžiagų apykaita sulėtėja net 8 %, tad miego stygius dažnai kaltas dėl antsvorio ir nutukimo, o ilgiau pamiegoję jausitės energingesni ir per dieną nuveiksite žymiai daugiau.

Naujausi įrašai

bottom of page