top of page

Visos plikytų pyragaičių paslaptys


Minkšti, purūs ir stulbinamai universalūs, nes gali būti ir saldūs, ir pikantiški. Ką turėtume žinoti juos gamindami? Paslaptis atskleidžia žurnalo VERDU IR KEPU vyr. redaktorė Elžbieta Monkevič.



  • Kepant plikytos tešlos kepiniai labai iškyla, viduje susidaro tuštumos, kurias galima pripildyti įvairaus skonio įdarais. Tai puikūs valgomi „indeliai“ įvairioms salotoms, paštetams, putėsiams, kremams, vaisiniams įdarams.

  • Pagrindinės plikytos tešlos proporcijos: 2:1:1:1,5 (skystis, miltai, sviestas arba margarinas, kiaušiniai). Šios proporcijos keičiasi priklausomai nuo to, ar reikalinga trapesnė, drėgnesnė, skystesnė ar tirštesnė tešla.

  • Kepant plikytos tešlos gaminius negalima atidaryti orkaitės durelių pirmosiomis 20 kepimo minutėmis. Dureles galima atidaryti tada, kai kepiniai išsipūtė ir jų plutelė sutvirtėjo.

  • Pagrindinis šios tešlos gaminimo ypatumas yra užplikomi miltai. Skystis su riebalais užvirinamas, suberiami miltai ir intensyviai viskas išmaišoma, kol tešla nepasidarys vienalyte ir sušoks į vieną gumulą. Tada nukaičiama ir kelias minutes tešla aušinama. Į užplikytą ir lengvai pravėsusią tešlą po vieną mušami kiaušinius ir vėl maišoma. Labai svarbu nesupilti iš karo visų kiaušinių, nes orientuotis reikia pagal tešlos tirštumą.

  • Maišykite tešlą geriau mediniu šaukštu arba, jei maišote plaktuvu, tuomet naudoti „irklo“ tipo plakiklį. Naudojant šluotelę plakant į tešlą pateks per daug oro ir jis pakeis gaminio struktūrą. Tešla turi būti tąsi, blizganti ir laikanti formą. Tešla spaudžiama per konditerinį maišelį arba formuojama šaukštais.


  • Plikytus pyragaičius galima pripildyti įdaro perpjovus juos pusiau, įpjovus arba specialiu antgaliu su ilgu ir aštriu plonu galiuku. Šiuo antgaliu naudojamasi kai turima skystesnio įdaro.

  • Plikytos tešlos gaminiams kepimas yra ypatingai svarbus – kepama aukštoje temperatūroje ir visiškai nepakeliami staigūs temperatūros svyravimai – ypač tokie, kaip orkaitės durelių atidarymas kepimo pradžioje. Todėl taisyklės yra labai paprastos: gaminiai dedami į įkaitintą iki 200 – 220° C orkaitę ir kepami apie 15 – 20 minučių (priklausomai nuo gaminių dydžio), jokiu būdu neatidarant orkaitės durelių. Tai galima bus padaryti tik tada, kai gaminiai išaugs ir ant jų susidarys plutelė. Tada temperatūra yra mažinama maždaug iki 170 C ir kepama kol gaminiai visiškai neiškeps. Gaminiai aušinami ant grotelių.

  • Jei atrodo, kad didesnio gaminio (pvz. pyragaičių pusgaminių) vidus yra kiek drėgnas, juos galima padžiovinti. Tam tikslui reiktų pusgaminį įpjauti ir palikti kelioms minutėms karštoje orkaitėje.

  • Plikytus pusgaminius galima išsikepti anksčiau ir užšaldyti




Sėkmės ir skanaus!

Naujausi įrašai

bottom of page