top of page

Uogų dvikova: mėlynės prieš šilauoges

Kas skaniau, o kas geriau? Visi turime savo atsakymą galvodami apie šilauoges ir mėlynes, o kas naudingiau? Vasaros dvikovose jau rungėsi žirniai prieš pupas, agurkai prieš pomidorus, arbūzai prieš melionus, braškės prieš žemuoges, serbentai prieš agrastus.

Giminės

Mėlynės priklauso krūmokšnių šeimai Ericaceae, kurioje – dar 3500 augalų rūšių. Mėlynės yra kilusios iš Europos, paprastai auga pievose ir miškuose.

Tai pačiai šeimai priklausančios šilauogės yra kilusios iš Šiaurės Amerikos. Nuo pačių seniausių laikų šilauogės buvo vietinių Amerikos gyventojų mitybos dalimi. Pirmieji Amerikos kolonistai šilauoges džiovino, saugojo jas žiemai. Palyginus su mėlynėmis, šilauogės yra didesnės bei turi saldesnį skonį su trupučiu rūgštelės.

Kalorijos (100 g)

Mėlynės – 44 kalorijos (0,5 g riebalų, 11,5 g angliavandenių, 0,7 g baltymų).

Šilauogės – 57 kalorijos (0 g riebalų, 14 g angliavandenių, 1 g baltymų).


mėlynės

Vitaminai

Mėlynėse yra vitamino A ir C.

Šilauogėse yra vitamino A, B6, C, E, K.

Mineralai

Mėlynėse yra kalcio, geležies.

Šilauogėse yra kalcio, geležies, mangano, vario.

Mažiau cukraus ir druskos

100 g mėlynių suskaičiuojama 3 mg druskos ir 0 g cukraus.

100 g šilauogių suskaičiuojama 1 mg druskos ir 10 g cukraus.

Stiprybės

Antrojo pasaulinio karo metu Britų karališkųjų oro pajėgų pilotai valgė mėlynes tam, kad pagerintų savo naktinį regėjimą. Vėliau atlikti tyrimai parodė, kad mėlynės turi teigiamą įtaką tik dieniniam regėjimui. Taip pat mėlynės gydo nuo kataraktos, yra naudingos sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, podagra, diabetu, odos ligomis, virškinamojo trakto ligomis, inkstų ligomis, šlapimo takų infekcija, lėtinio nuovargio sindromu. Mažina susirgimų vėžiu riziką.

Antocianinai, suteikiantys šilauogėms ryškią spalvą, yra pripažinti dėl savo natūralios savybės neutralizuoti laisvuosius radikalus. Kartu su kitomis medžiagomis jie kovoja su uždegimais, apsaugo akių tinklainę, mažina kraujospūdį, kelia gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, užkerta kelią šlapimo takų infekcijoms. Kovoja su krūties, gaubtinės žarnos, stemplės, žarnyno vėžiu.


šilauogė

Silpnybės

Mėlynių lapai gali būti kenksmingi naudojant juos per ilgą laiką. Uogos neturėtų būti valgomos vartojant kraują tirštinančius vaistus bei vaistus nuo diabeto.

Salicilatams jautrūs žmonės pavalgę gali jausti galvos skausmą, viduriuoti, vemti. Šilauogių neturėtų valgyti vartojantys kraują tirštinančius vaistus. Šilauogių lapų negali vartoti sergantys diabetu, nes mėlynės staigiai mažina cukraus kiekį kraujyje.

Gaminimo būdai

Mėlynės gali būti valgomos šviežios. Naudojamos arbatai, pyragams, desertams, sultims, uogienėms, salotoms, marinatams, košėms gardinti.

Šilauogės gali būti valgomos šviežios. Naudojamos arbatai, pyragams, desertams, kokteiliams, uogienėms, košėms gardinti, salotoms, padažams.

Suderinamumas

Derinkite mėlynes su braškėmis, bananais, cukinija, medumi, ananasais, saulėgrąžomis, persikais, kuskusu, bri sūriu, arbūzu, lapiniu kopūstu, papaja, bolivinėmis balandomis, mangu, graikiniais riešutais.

Derinkite šilauoges su citrinžole, žuvimi, jūros gėrybėmis, antiena, mocarela, pomidorais, pistacijomis, obuoliais, figomis, bananais, datulėmis, razinomis, braškėmis, skumbre, saulėje džiovintais pomidorais.

Gaminkite ir nuspręskite, kas yra jūsų dvikovos nugalėtojas!



Naujausi įrašai

bottom of page