top of page

Savaitgalio eksperimentai: filmukų morkos ir rauginti apelsinai

Paprastai visą savaitę gaminame garantuotai valgomą maistą, t. y. tokį, kokį visi visada valgo, nes žaidimams nėra laiko. Savaitgaliais laiko yra tarsi šiek tiek daugiau, tad kodėl saugiai nepaeksperimentavus?

Raugintos morkos, Ieva Šidlaitė
Asmeninio archyvo nuotr.

Vinco, Jurgio ir Marcelės mama, knygos „Natūralus rauginimas“ autorė Ieva Šidlaitė šeimai kasdien gamina paprastus, tradicinius dalykus, remiasi senovės lietuvių virtuve. „Reikia mokytis kuo mažiau ir kuo taupiau gaminti. Pastebėjau, kad kuo daugiau produktų, o ne patiekalų iš produktų, pati pasigaminu namuose, tuo paprastesnį maistą mes valgome. Kasdien gaminu sriubas, troškinius iš daržovių, kruopų ir mėsos. Bet štai jeigu verdu sriubą iš kaulo, tai jos vienos ir užtenka pietums. Nereikia jokio antro ar trečio patiekalo, kad vaikai ir mes jaustume sotumą. Maistas yra kaip oras, kasdieninis ėjimas į tualetą, šilti drabužiai žiemą. Noriu pasakyti, kad jis turi būti paprastas, nereikia iš jo daryti „kažko tokio“.

Tačiau kas vieniems „paprasta“, kitiems kelia nuostabą. Išbandykite keletą paprastų, bet Ievos šeimos pripažintų eksperimentų.

Madingi kopūstai

Pasak Ievos, tokių, raugtų su apelsinais kopūstų ir panašių netikėtumų žmonės ieško madingiausiuose Vilniaus turguose.

Reikės:

  • 1 kg kopūsto

  • 1 apelsino arba nedidelio raudonojo greipfruto

  • 5–30 g druskos

Kopūstą supjaustome norimo dydžio gabaliukais, apelsiną ar greipfrutą nuplauname ir nuplikome verdančiu vandeniu. Vaisius su visa žievele pjaustome griežinėliais. Kopūstus ir apelsinus sumaišome, įberiame druskos, atsargiai paminkome, sudedame į rauginimo indą, paslegiame ir paliekame 3–5 dienoms kambario temperatūroje, įrūgus nešame į vėsią vietą. Galima ir gražiai užraugti – didesnio stiklainio sieneles „iškloti“ vaisių griežinėliais, sudėti kopūstus ir tuomet atsargiai paslėgti.

Asmeninio archyvo nuotr.

Filmukų morkos

Raugintos morkos su kraujažolėmis, imbieru ir gvazdikėliais ne tik papuoš stalą, bet ir taps vaikų mėgstamu užkandžiu. Ievos namuose tokios morkos kremtamos žiūrint televizorių. Be to, tai puikus užkandis į priešpiečių dėžutes, nes išskiria mažiau skysčio nei kitos raugintas daržovės. Tik nereikia jų užraugti labai daug, nes ilgiau pastovėjusios morkos suminkštėja.

Reikės:

  • Morkų

  • Gabaliuko imbiero

  • Kelių česnako skiltelių

  • Gvazdikėlių,

  • Druskos

  • Vandens

Morkas supjaustome ilgais šiaudeliais. Jeigu turite mažų šviežių morkyčių, nepjaustykite, raukite visas. Supjaustytas morkas sudedame į stiklainį, įdedame porą šakelių žydinčios kraujažolės, kuri papuoš ir rauginį, ir suteiks aromato, ir pagardins, ir neleis perrūgti. Įdedame griežinėliais supjaustytą imbierą, keletą gvazdikėlių, užpilame sūrymu (30 g druskos 1 l vandens) ir paliekame kambario temperatūroje 3–5 dienoms. Įrūgusias nešame į vėsią vietą.

Skanaus savaitgalio!

Naujausi įrašai

bottom of page