top of page

Mažai girdėtos Joninių maisto tradicijos

Iki trumpiausios nakties metuose lieka vos kelios dienos. Ir nors prognozuojama, kad šventę paženklins lietus, įvairių renginių neturėtų trūkti. Ar švęsite pagal tradicijas,  ar rengsite įprastą iškylą gamtoje, ar liksite namuose, aišku viena – be maisto neįsivaizduojama jokia šventė. Tad nusprendėme pasidomėti, kokiais patiekalais ar su maistu susijusiais papročiais pasižymi Joninės.

Kaip pasakoja etnologė Gražina Kadžytė, senovėje, per šią šventę už sotų stalą kur kas svarbesni buvo įvairūs ritualai: vainikų pynimas, bėgimas per žarijas, į dangų kylančios laužų liepsnos, paparčio žiedo paieškos ir kitos. Tiesa, dalis jų taip pat buvo susiję su maistu. Pavyzdžiui, užgesusių Joninių laužų pelenais žmonės apibarstydavo daržus: „Ypač kopūstų, kitų lapinių daržovių, kurias labiausiai puola visokie kirminai ir vabzdžiai. Buvo tikima, kad Joninių laužo pelenai saugo“, –  paaiškina etnologė.


Kadangi ši šventė buvo siejama ir su raganų siautėjimais, žmonės saugodavo savo gyvūnus, ypač galvijus. Esą raganos savo kerais siekdavo atimti kaimynų karvių pieną. „Joninių naktį gyvuliai nebūdavo laikomi lauke, juos suvesdavo į tvartus, kuriuos užkišdavo šermukšnio šakele“, – pasakoja G. Kadžytė. Pasak etnologės, žmonės iki Joninių skubėdavo prisirinkti ir vaistingųjų augalų, uogų: „Pavyzdžiui, sudžiovini žemuogių puokšteles, o po to verdi iš jų arbatą. Kvepia visa virtuvė“.

Senovėje lietuviai specialių patiekalų Joninių šventei neruošdavo. „Vasarą žmonėms nuo senų laikų nebuvo problemos – tai uogą nusiskins, tai kokį lapelį. Viskas po ranka, ir nereikia sukti galvos. Be to, kai buvo judrus metas, tai nelabai turėdavo laiko po virtuvę suktis ar prie stalo susėsti. Kokį duonos, sūrio gabalėlį įsimeta ir į šienapjūtę lekia“, –  apie to meto tradicijas kalba G. Kadžytė.

Tačiau norintiems, kad Joninių stalas turėtų sąsajų su protėvių patiekalais, etnologė turi pasiūlymų: „Žinome, kad birželio mėnesio sūriai geriausi, pieno produktai geriausi, yra įvairių uogų. Parsineši žemuogių, mėlynių, užpili pienu, gali ir cukrumi pasaldinti. Tegul žmogus išnaudoja tą metą, tą sezoniškumą. Kai tas produktas yra skaniausias, maistingiausias, tada ir naudokite“. Tad Joninių šventei labai tinka varškės ir kitų rūšių sūriai, patiekalai iš pieno produktų, taip pat įvairios uogos ir kuo daugiau žalumynų.


Naujausi įrašai

bottom of page